Wydarzenia Oświęcim

Zmarł pochodzący z Kęt bp Adam Dyczkowski

Fot. Diecezja bielsko-żywiecka

10 stycznia w zielonogórskim Domu Księży Emerytów, w wieku 88 lat, zmarł pochodzący z Kęt emerytowany biskup zielonogórsko-gorzowski Adam Dyczkowski.

Urodził się 17 listopada 1932 roku w Kętach w rodzinie Feliksa i Marii (Jurasz). Jego ojciec był nauczycielem matematyki w kęckim liceum ogólnokształcącym. W rodzinnej miejscowości przyszły biskup ukończył szkołę podstawową, gimnazjum i liceum.

– We wrześniu 2018 roku bp senior Adam Dyczkowski przewodniczył eucharystii w swych rodzinnych Kętach z okazji jubileuszu 40 lat posługi biskupiej i 60. rocznicy święceń kapłańskich. Kęczanie dziękowali razem z nim za koronację łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej Pocieszenia, który ponad 30 lat temu został przyozdobiony koronami. Jubilat przypomniał wówczas w krótkim wspomnieniu, jak ważną postacią w jego życiu kapłańskim i biskupim był Jan Paweł II. Przyznał, że za najszczęśliwsze lata swego życia uznaje te spędzone na działalności duszpasterskiej. Były uczestnik wypraw wysokogórskich, nazywany „Harnasiem”, przywołał moment, gdy został duszpasterzem młodzieży akademickiej – opowiada Robert Karp z kurii diecezji bielsko-żywieckiej.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Vojt
Vojt
1 miesiąc temu

Ostatnio sporo na fb pisał o nim Andrzej Gerlach. Można poczytać
Lawendowy król