Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Zmarł profesor Jan Herma

Fot. Krzysztof Marciniuk

10 września zmarł Jan Herma – cieszyński artysta rzeźbiarz, twórca pomników, pedagog, profesor sztuki. Przeżył 84 lata.

Nadolziański artysta rzeźbiarz pozostawił po sobie bardzo bogaty dorobek twórczy.  Jego dzieła to  m.in.  pomniki Ofiar Faszyzmu w Cieszynie i Goleszowie, Ofiar Pożaru Rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach, Mogiła „Zasłużonych Miasta Cieszyna” w Cieszynie, pomniki kompozytora Jana Sztwiertni w Wiśle, Juliana Ochorowicza w Wiśle, Pawła Stalmacha w Cieszynie, gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu, prof. Jana Szczepańskiego w Ustroniu, czy Pamięci Zburzonej Synagogi w Skoczowie.

W 1988 roku uhonorowany nagrodą Błogosławionego Brata Alberta za osiągnięcia w dziedzinie sztuki sakralnej. W 2003 roku laureat Nagrody Powiatu Cieszyńskiego w dziedzinie kultury. W 2008 roku został laureatem Srebrnej Cieszynianki, zaś w 2011 roku wyróżniony Śląskim Szmaragdem (nagroda katowickiej diecezji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego). Ponadto otrzymał tytuły: Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla Województwa Bielskiego i Katowickiego, Zasłużony dla Miasta Cieszyna, Srebrny i  Złoty Krzyż Zasługi.

Pogrzeb prof. Jana Hermy odbędzie się 14 września o 10.00 z kościoła Jezusowego na cmentarz ewangelicki przy ulicy Bielskiej.

google_news