Wydarzenia Cieszyn

Znany jest plan obchodów jubileuszowych Goleszowa i dwóch sąsiednich wsi. W tle wiele setek lat ciekawej historii

Zdjęcie: Michał Cichy

Wójt gminy Goleszów przedstawiła plan 800-lecia Goleszowa i Puńcowa oraz 500-lecia Bażanowic.

W Goleszowie uroczystości rozpoczną się 24 czerwca, na skwerze między Urzędem Gminy a Szkołą Podstawową. Odsłonięte zostaną kamień jubileuszowy oraz ławka, wystąpią Zespół Pieśni i Tańca Goleszów oraz ARTIS Symphony Orchestra, która zagra największe przeboje muzyki filmowej. Zaplanowano też artystyczny pokaz laserów oraz specjalną multimedialną prezentację archiwalnych zdjęć z dziejów miejscowości, która zostanie wyświetlona na ścianie byłego gimnazjum.

Podejmujemy starania, aby do tego czasu zostało oddane do użytku miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe za Gminnym Ośrodkiem Kultury, jednak gwarancji powodzenia obecnie nie mamy. Zostanie tam jednak umiejscowiony specjalny kamień jubileuszowy, pochodzący oczywiście z kamieniołomu w Lesznej Górnej wyjaśniała wójt gminy.

Bażanowice będą świętować 15 lipca, na terenie między tamtejszą Szkołą Podstawową a remizą Ochotniczej Straży Pożarnej. Otwarty zostanie plac zabaw oraz, podobnie jak w przypadku Goleszowa, odsłonięte zostaną kamień i ławeczka jubileuszowa, wyświetlona będzie multimedialna prezentacja archiwalnych zdjęć, a także odbędzie się pokaz laserów. Na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Goleszów i zespół Zbóje.

Impreza jubileuszowa Puńcowa odbędzie się natomiast 5 sierpnia na boisku LKS “Tempo”. Poza odsłonięciem kamienia jubileuszowego i ławeczki, pokazem laserów i prezentacją zdjęć, zaplanowano występ orkiestry dętej, Zespołu Pieśni i Tańca Goleszów oraz zespołu Baciary.

Odbędą się zatem odrębne uroczystości dla każdego sołectwa, ale nie zabraknie też wspólnej imprezy łączącej wszystkie miejscowości gminy:

Chcieliśmy zorganizować obchody tych historycznych jubileuszy oddzielnie w każdym sołectwie. Zabiegali o to zarówno sołtysi, jak i rady sołeckie oraz mieszkańcy, bo każda ta wspólnota ma swoją historię, swoje wartości. Pewną kulminacją tych uroczystości będą gminne dożynki zaplanowane na 26 sierpnia, na które chcemy zaprosić gwiazdę – nie chcę jeszcze zdradzać, kogo – mówiła wójt.

W ramach obchodów powstają też specjalne publikacje historyczne, do których opracowania powołana została grupa autorów reprezentujących różne dziedziny wiedzy. Korzystając z dostępnych dokumentów i źródeł historycznych autorzy tworzą serię trzech książek zatytułowaną Moje miejsce na ziemi. Poszczególne pozycje poświęcone jubileuszowym miejscowościom będą nosić odpowiedni podtytuł: Goleszów, Puńców i Bażanowice.

google_news