Wydarzenia Cieszyn

Znów żółte kartki dla wójta

Fot. Michał Cichy

Czwartek (30 czerwca) nie był dobrym dniem dla wójta Jerzego Pilcha.  Podczas XLI sesji Rady Gminy Brenna jej włodarz nie uzyskał akceptacji w kilku najważniejszych w ciągu roku głosowaniach.

Radni rozpatrywali między innymi trzy uchwały, dotyczące 2021 roku i zarządzania gminą. Obrady toczyły się pod nieobecność dwóch radnych, Ryszarda Główczaka i Elżbiety Hubczyk, którzy automatycznie nie wzięli udziału w żadnym z głosowań.

W pierwszej kolejności było to głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania dla wójta Jerzego Pilcha po rozpatrzeniu raportu o stanie gminy. Wotum nie zostało udzielone. Za zagłosowało czterech radnych: Brachaczek Dawid, Ferfecki Józef, Greń Seweryn, Staś Krzysztof. Przeciw było ośmiu: Gańczarczyk-Dec Gabriela, Greń Dominik, Greń Małgorzata, Kłósko Artur, Majewska Łucja, Myśliwiec Magdalena, Staś Jan, Żyłka Krystian. Nikt się nie wstrzymał od głosu.

Nie przyjęto też sprawozdania finansowego za 2021 rok. Tutaj wszyscy radni (lista powyżej) byli przeciw.

Trzecim projektem uchwały było nieudzielenie absolutorium dla wójta gminy Brenna Jerzego Pilcha. Tutaj od głosu wstrzymał się Józef Ferfecki. Pozostali obecni radni byli za, a więc wójt nie uzyskał akceptacji radnych za 2021 rok.

Negatywne decyzje argumentowano podczas obrad złym stanem finansowym gminy oraz negatywną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach na temat sytuacji finansowej Brennej. W imieniu mieszkańców głos zabierała Natalia Knysz.

Warto zauważyć, że wójt Jerzy Pilch nie uzyskał absolutorium również w ubiegłym roku.

Więcej o czwartkowych głosowaniach i ich konsekwencjach przeczytacie w następnym numerze Głosu Ziemi Cieszyńskiej.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
17 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mavn
mavn
1 miesiąc temu

W tekście wkradł się błąd, w imieniu mieszkańców wypowiadała się pani Natalia Knesz.

Bartek
Bartek
1 miesiąc temu

Natalia Knesz nie Knysz

Ala
Ala
1 miesiąc temu

Skoro jest tak źle od kilku lat to dlaczego nikt nie wszczyna procedury referendum w sprawie odwołania wójta?

kremar
kremar
1 miesiąc temu
Reply to  Ala

hahaha, się żądy krzykaczy zaczną, przecież druga strona nie ma żadnego pomysłu na naszą gminę. nagle rok przed wyborami się biorą za szukanie haków na wójta, a to sobie wymyślili obronę środowiska na Hali Jaworowej, gdzie sami uchwalili poprzedni plan zagospodarowania który pozwala tam budować, takich to mamy radnych – ja im w przyszłym roku mocno podziękuję przy urnie wyborczej

proszę w temacie
proszę w temacie
1 miesiąc temu
Reply to  kremar

człowieku, o czym opowiadasz?, tutaj jest opisana sprawa nie przyjęcia sprawozdania finansowego najpierw przez RIO w Katowicach, później przez Komisję Rewizyjną a wreszcie przez wszystkich radnych i nazywa się to nieudzieleniem absolutorium dla nie tylko wójta ale i zastępcy, skarbnika. A i o nieudzieleniu wotum zaufania przez większość radnych. Jakie żądy krzykaczy w tym miejscu? Jeśli nie ma pomysłu – nowe wybory już, zarządzanie komisaryczne lub przyłączenie gminy Brenna np. do Skoczowa (?). Mylisz pojęcia a znaczy, że masz słabą wiedzę. choć dużo piszesz w kółko o tym samym. P.S. druga strona nie musi mieć żadnego pomysłu, nie jest u… Czytaj więcej »

proszę w temacie
proszę w temacie
1 miesiąc temu

oczywiście rządy

Git
Git
1 miesiąc temu
Reply to  kremar

Ale p********z aż mi ciebie żal.

kremar
kremar
1 miesiąc temu
Reply to  Git

brawo to jest poziom dyskusji. pytam o konkretne pomysły dla gminy, jak wyjść z trudnej sytuacji, to druga strona szuka kolejnych pożarów które można rozniecić, żeby w gminie jeszcze bardziej się jarało, żeby nie było spokoju. a tymczasem inni się rozwijają i śmieją się z tego co się w tym naszym grajdole dzieje. polecam radnym i innym krzykaczom więcej rozsądku. bo za chwilę z naszej gminy niewiele zostanie.

nowe
nowe
1 miesiąc temu
Reply to  kremar

Plan naprawczy, który opracowali rządzący po zeszłorocznym nieudzieleniu absolutorium miał być pomysłem. Ale jeśli nie jest realizowany… kto odpowiada? – druga strona? Nic nie polecisz, doszło do miejsca, że trzeba zrobić nowe rozdanie bo tak jest rozsądnie. Nie brnąć w beznadziejnym kierunku kiedy nie ma wotum zaufania, nie ma kolejnego absolutorium – bo będzie tylko gorzej. Startuj na nowego radnego.

mavn
mavn
1 miesiąc temu
Reply to  kremar

Branie pożyczek bez odpowiedniej zgody Rady też sobie wymyślili? A może nierealizowanie planu naprawczego?

źle nieźle
źle nieźle
1 miesiąc temu
Reply to  Ala

Spróbuję wytłumaczyć jak umiem, a że wielu twierdzi że nie umiem – przyjmij to z przymrużeniem oka. A więc jedni twierdzą w gminie, że jest źle a inni że wcale nie jest źle. Jakie wyjście? Moim zdaniem jest nadzór Wojewody nad gminą i pora tam rozstrzygnąć.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Ale się porobiło.

porobiło się w niebie - okropna burza
porobiło się w niebie - okropna burza
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Samo, podszywacz, się nie porobiło. Wszystko przez to, że jest więcej w Brennej mieszkańców na poziomie jak Ty i uważają iż samo się zrobi. A tutaj trzeba budowlę i układ rozburzyć i zacząć od nowa, bo brnąć w takim układzie – nie przyniesie efektu. Co jeszcze trzeba więcej niż brak wotum zaufania do ekipy zarządzającej i kolejny brak absolutorium, swary wokół inwestora są mniej ważne w tej sytuacji.

niefajnie
niefajnie
1 miesiąc temu

Niestety jet rozbieżność (niespójność) w informacji od jednego redaktora i od drugiego. A jeszcze większa, kiedy można przeczytać w innym medium, że jest zarzut iż wójt podpisał bezprawnie (bez upoważnienia od Rady Gminy) 5 pożyczek w instytucji pozabankowej a i była niekonsekwentna realizacja programu naprawczego na lata 2021 – 2022. To są rzeczy ważne przy “chryi”, którą zajmował się red. Jarczok w sprawie inwestorów. Chciałoby się umieć czytać w Kronice Beskidzkiej całą prawdę.

?
?
1 miesiąc temu

Tutaj chyba nie jest wina radnych, którzy redaktorowi Jarczokowi nie chcą przyjść do studia. Tutaj radni nie robią uniki, wypowiadają się prawidłowo co sądzą o sytuacji finansowej w gminie, zresztą nie sami bo za RIO, która to sytuacja trwa już ponad rok. Tutaj red. Jarczok podał temat koledze, a sytuacja jest tak poważna, że nie należy ograniczać “więcej” tylko do Głosu Ziemi Cieszyńskiej.

kremar
kremar
1 miesiąc temu
Reply to  ?

tylko trudno nie odnieść wrażenie, że tu chodzi o wybory w przyszłym roku i takie obrzydzenie wójta, żeby go nie wybrano. tutaj już się niektórzy szykują na jego stołek i wszystkie inne stołki, ktore będą do obsadzenia. taka jest prawda. dlatego radni nie chcą przyjść do mediów, bo się boją, że takie pytania mogą paść. po co te awantury? po co ta cała gra i zamiast wspomóc wójta w wyjściu z problemów finansowych gminy – szuka się okazji do jego odwołania

?
?
1 miesiąc temu

To chyba czerwone kartki, wojewoda nic?