Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

ZUS: Rodzice złożyli ponad 2,5 mln wniosków o 500+ na nowy okres

Fot. Pixabay.com

Od 1 lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze „Rodzina 500+” na nowy okres świadczeniowy. Rodzice złożyli już ponad 2,5 mln wniosków obejmujących ponad 4 mln dzieci. Województwo śląskie jest drugie, tuż po mazowieckim, w którym złożono ich najwięcej.

Świadczenie wychowawcze „Rodzina 500+” przysługuje rodzicom i opiekunom, niezależnie od osiąganych dochodów, na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca br. do 31 maja 2024 roku, trzeba złożyć w ZUS odpowiedni wniosek drogą elektroniczną.

– W tym roku wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej, oficjalnej aplikacji mobilnej mZUS, która ułatwia i przyspiesza wypełnianie wniosku o świadczenie. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane oraz terminy zrealizowanych wypłat. Przez aplikację mZUS złożono ponad 39 tys. wniosków na ponad 64 tys. dzieci.

Wnioski o świadczenia dla rodzin można składać również za pośrednictwem usług dostępnych w ubiegłych latach, czyli Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia czy bankowości elektronicznej większości polskich banków.

– Od 1 lutego rodzice i opiekunowie złożyli ponad 2,5 mln wniosków obejmujących ponad 4 mln dzieci. W sprawie aż 87 proc. dzieci, na które złożono wnioski, zostało już wydane pozytywne rozstrzygnięcie. Tak szybkie załatwianie milionów spraw jest możliwe dzięki wysokiej automatyzacji obsługi wniosków – dodaje Beata Kopczyńska.

Najwięcej wniosków złożono w województwie mazowieckim (ponad 343 tys.) i śląskim (ponad 266 tys.). Najmniej w województwie opolskim (ponad 50 tys.) i lubuskim (60 tys.). Nowy okres świadczeniowy “Rodzina 500+” rozpocznie się 1 czerwca. Termin wypłaty świadczenia jest uzależniony od daty złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku. Każdy prawidłowo złożony do 30 kwietnia wniosek sprawi, że zachowana zostanie ciągłość wypłat świadczenia, to znaczy pieniądze trafią do zainteresowanych do 30 czerwca.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments