Wydarzenia Żywiec

Żywiec: 11 lat i smog zniknie?

O współpracy miasta z Forum Energii poinformowano podczas konferencji prasowej w żywieckim ratuszu. Fot. Beata Stekla

Żywiec chce pozbyć się smogu do 2030 roku. Ten ambitny cel ma zostać osiągnięty poprzez wdrożenie strategii, którą przygotowuje dla miasta think tank w Warszawy o nazwie Forum Energii. Koncepcja walki ze smogiem ma ona być gotowa pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.

Jej przygotowywanie zaczęło się w czerwcu tego roku. Przedstawiciele Krajowej Agencji Poszanowania Energii, działającej na zlecenie FE, wzięli pod lupę wszystkie budynki mieszkalne i użyteczności publicznej w mieście pod kątem ich stanu technicznego. W niektórych przeprowadzono audyty, pociągnięto też za język mieszkańców. I co się okazało?  Główną przyczyną smogu duszącego Żywiec jest niska emisja.

Problem został określony. Teraz trzeba z zebranych danych wyciągnąć wnioski i stworzyć strategię.  Co ważne, Żywiec nie dopłaci do jej przygotowania ani grosza z własnego budżetu. Jest też pierwszym miastem w Polsce, z którym FE nawiązało tego rodzaju współpracę. – Chcemy, aby stał się miastem modelowym, z którego doświadczeń będą mogły czerpać inne miejscowości – podkreśla Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum.

Więcej na ten temat niebawem w Żywieckiej Kronice Beskidzkiej.

WSB_zas_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
19 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
7 miesięcy temu

Zacheca sie mieszkancow Zywca aby odchodzili od starych piecow,palili w piecach wysokogatunkowym weglem itp itd,(moze zakaz wegla w centrum?)ja jestem podlaczona do ekotermu ,myślimy z mężem o pompie ciepła…… i co z tego ……..Obok mojego domu są dwie piekarnie które dymią ile wlezie i nikt się tym nie przejmuje ,nikt tych piekarni nie kontroluje.Nie placa zadnych kar ,chociaz jedna z nich dziala nielegalnie.Miasto ma to w nosie.Piekarnie dzialaja 24 h na dobe przez caly rok w miejscu gdzie jest zakaz produkcji !Smiesza mnie hasła dotyczące tego jak to Zywiec walczy ze smogiem. Najbardziej smuci fakt że jesteśmy postrzegani jako osoby… Czytaj więcej »

Frank
Frank
11 miesięcy temu

Są firmy na rynku, które stosują skuteczne metody w walce ze smogiem. Warto tu wspomnieć o firmie Hard Chris Krzysztof Tomera. Firma wprowadza technologię powłok ochronnych zmniejszających zanieczyszczenia powietrza. Dzięki ich stosowaniu zwiększa się wydajność paneli słonecznych, a także znacznie ogranicza zużycie środków myjących.

Justa
Justa
1 rok temu

Jeśli działania antysmogowe będą realizowane z w szybszym i bardziej skutecznym tempie istnieje prawodopobieństwo, że smog zniknie lub się zminimalizuje. Polecam palenie w kotłach ecodesign ekologicznym paliwem np peletem. Zakupiony rok temu EEI PELLETS sprawdza się u nas świetnie i wiem ze nie zanieczyszczam. Pozdrawiam

Buahahaha
Buahahaha
1 rok temu

Po prostu nie wierzę co odkryła to specjalna grupa z Warszawy. I co w związku z tym – spalarnia śmieci? ( przepraszam “ciepłownia” która zasili żywiec w ciepło?) Czekam już na końcowy raport.

Jo
Jo
1 rok temu

Jesteśmy za biedni na ekologiczne ogrzewanie i ekologiczne auta. I nawet za 30 lat problem nie zniknie.

baca
baca
1 rok temu

też mi odkrycie że niska emisja jest przyczyną smogu. Zamiast tych “think tanków” po prostu nie palić mułem i śmieciami i po problemie. Ale do tego potrzebny jest przede wszystkim “olej w głowach mieszkańców” a z tym będzie największy problem

joanna
joanna
1 rok temu

SUPER wieści, trzymamy kciuki by plan okazał się możliwym do zrealizowania! ja już wymieniłam kopciucha na nowoczesny kocioł na pellet, długo nie mogłam się zdecydować na jakie źródło ciepła postawić ale ostatecznie kanał Dobre Kotły na YT rozwiał moje wszelkie wątpliwości, wszystkim wahającym się go polecam! https://www.youtube.com/channel/UC3fVztMTxtVQ26u_wtVJ-hA

Gosia
Gosia
1 rok temu

To jest świetny pomysł , zawsze dobry plan , oby wszystko sprawnie poszło i pokonamy ten smog ale zachęcam też wszystkich do skorzystania z programu czyste powietrze ja sama też z niego skorzystałam i mam nowiutki EEI PELLETS od kostrzewy

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  Gosia

A co z samochodami, które stoją ściśle przed blokami lub po 2 na posesjach często na ropę?

Alf
Alf
1 rok temu

ciekawe jak powstrzymają Niemcy w paleniu węglem brunatnym, właśnie Merkel potwierdziła że do 2050 roku będą palić !, naiwniacy i tyle

Kri_
Kri_
1 rok temu
Reply to  Alf

ogarnij się trolu – to nie jest niska emisja.

PIT
PIT
1 rok temu
PIT
PIT
1 rok temu

Uwaga!!! Cytat ze strony FE: “Czy i w jakim stopniu możliwe będzie zwiększenie udziału w miksie energii ze źródeł odnawialnych czy z energii odpadowej? “. Czyli spalarni śmieci ciąg dalszy!!!!!
Wszystko w otoczce nowoczesności i “miasta modelowego”

Franz
Franz
1 rok temu

Każde socjalistyczne państwo dzielnie walczy z problemami nie istniejacymi w normalnym świecie.

Kri_
Kri_
1 rok temu
Reply to  Franz

nieprawda: walczy z tymi, które sobie samo stworzyło.

Głąb
Głąb
1 rok temu

cyt/ “Główną przyczyną smogu duszącego Żywiec jest niska emisja” moim skromnym zdaniem to odkrycie na miarę nagrody Nobla w dziedzinie ekologii

Jozin z Bazin
Jozin z Bazin
1 rok temu

Dziwne , że w ponad 30 tysięcznym mieście nikt na to nie wpadł…..

Jacek
Jacek
1 rok temu

Jestem pod wrażeniem tych fachowców , myśleli długo, intensywnie i odkryli to czego ja nie mogłem odkryć od wielu lat “Główną przyczyną smogu duszącego Żywiec jest niska emisja”. Brawo Panowie tak trzymać.
Chyba sobie też założę jakiś Think Tank, wezmę dofinansowanie z UE i po wieloletnich badaniach odkryję , że główną przyczyną suszy w Polsce jest długotrwały brak opadów deszczu.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu

No to odkryto rewelację, że problemem smogu w Żywcu jest niska emisja. Żywiec nie dopłaci ani grosza do koncepcji ale co dalej. Nie tutaj są główne koszty.