Wydarzenia Żywiec

Żywiec: Kłody pod rondami

Fot. Paweł Szczotka

Burmistrz Żywca Antoni Szlagor chciałby, by w mieście powstały dwa nowe ronda. Ale na przeszkodzie jego pomysłom stoją pomnik poświęcony żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych i… Polskie Koleje Państwowe.

Według burmistrza, pierwsze rondo powinno powstać przy Miejskim Centrum Kultury, gdzie krzyżują się aleje Wolności i Legionów.

Problematyczny jest tam wyjazd z parkingu przy MCK-u, bo można skręcić tylko w prawo. Przez to dojazd w stronę ulic Kościuszki czy Dworcowej powoduje, że kierowca musi najpierw jechać w stronę ulicy Żeromskiego i praktycznie okrążać Śródmieście, nadkładając sporo drogi, czasu i dodatkowo stojąc w korku – mówił kilka tygodni temu burmistrz.

Zwrócił także uwagę na coraz większy problem z wyjazdem z ulicy Leśnianka i włączaniem się do ruchu na alei Armii Krajowej.

Przy ulicy Leśnianka jest kilka dużych zakładów i firm. W dodatku to droga powiatowa prowadząca z Leśnej i Lipowej. Dlatego powstają tutaj spore korki, a co gorsza, dochodzi do częstych kolizji. Jest tam coraz bardziej niebezpiecznie – podkreślał jakiś czas temu Antoni Szlagor.

Przy obu miejscach, w których włodarz postuluje powstanie rond, odbyły się wizje lokalne z udziałem urzędników miejskich i powiatowych. Po tych wizytach pojawiły się informacje, że jeszcze do końca roku będą gotowe projekty budowy rond, które przygotuje Starostwo Powiatowe (także ono musiałoby je potem wybudować). Powstał pomysł, aby nowe ronda miały małą średnicę i zostały stworzone z gotowych elementów.
Okazuje się jednak, że nowych rond prędko nie będzie. Tak przynajmniej wynika z informacji, jakie uzyskaliśmy w żywieckim starostwie.

Nie planujemy budowy ronda przy Miejskim Centrum Kultury. Powodem jest lokalizacja pomnika na skwerze Narodowych Sił Zbrojnych, który musiałby zostać przeniesiony. Podjęto jednak decyzję, że wokół skweru NSZ zostanie wprowadzona nowa zatwierdzona organizacja ruchu. Wymusi ona ruch okrężny dookoła tego skweru. Zostanie wprowadzona orientacyjnie do końca października, oczywiście po otrzymaniu dodatkowych pieniędzy na ten cel. Natomiast co do pomysłu wybudowania ronda przy skrzyżowaniu alei Armii Krajowej z ul. Leśnianka, to na chwilę obecną nie zapadły żadne wiążące decyzje. Problemem może być fakt, że część terenu należy do PKP, co z kolei może opóźnić opracowanie projektu budowlanego – podkreśla Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy starostwa.

Zastanawiające jest wprowadzenie ruchu okrężnego wokół skweru NSZ. Na razie brak szczegółów, ale wiele wskazuje na to, że zlikwidowany zostanie parking płatny przy alei Legionów. Powstaje też pytanie, czy po wprowadzeniu ruchu okrężnego wyjazd z parkingu MCK będzie możliwy nie tylko w prawo, ale i na wprost?

Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
navigate_before
navigate_next

google_news
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
hyhy
hyhy
5 lat temu

jak sie zrobi rondo to ten kamien mozna j…ac! na srodku tego ronada

Sławek
Sławek
5 lat temu

a z lesnianki to roziazaniem byłby zjazd i wyjazd na ekspresówkę

koń
koń
5 lat temu

Przez te ronda w Żywcu jestem zakręcony jak koń na…rondzie

Franuś
Franuś
5 lat temu
Reply to  koń

Trzeba iść z modą w Polsce. Konie mechaniczne dają radę. Koń-struktorzy wiedzą co robią.

Grzechu
Grzechu
5 lat temu

Ten kamień można przenieść, a najlepiej szulke dynamitu i zrobić b*m.

Franuś
Franuś
5 lat temu
Reply to  Grzechu

To nie kamień przeszkadza lecz kłody a te są gorsze od kamienia. Były plany po wizji lokalnej ale wtedy nie było jeszcze kłód.