Wydarzenia Oświęcim

Wichura wyrządziła szkody w byłym obozie

Wichura uszkodziła między innymi wieżyczki strażnicze. Fot. Paweł Sawicki/auschwitz.org

Wichura, która przetoczyła się nad Małopolską nie oszczędziła terenu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Z tego powodu dziś jego zwiedzanie było niemożliwe. Muzeum ma zacząć na nowo funkcjonować jutro lub dopiero pojutrze.

Silne porywy wiatru powaliły brzozę, która rosła na terenie obozu Auschwitz I. Drzewo runęło na ogrodzenie, uszkadzając je. Jeszcze większe straty natura spowodowała w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. Uszkodzone zostały dwie wieże strażnicze. Jedną do tego stopnia, że trzeba było ją na natychmiast ratować, wykonując stemple. Teraz stan techniczny obu budowali muszą ocenić eksperci. Nawałnicy nie przetrwały natomiast repliki zwyżek dla strażników znajdujące się na rampie kolejowej.

Z uwagi na bezpieczeństwo zwiedzających dyrekcja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau zdecydowała o tym, że dziś obiekt będzie niedostępny dla zwiedzających. Po południu zezwolono jedynie na wchodzenie na rampę kolejową. Dopiero po wnikliwym sprawdzeniu stanu pozostałych fragmentów byłego obozu zapadnie decyzja o ponownym przyjmowaniu zwiedzających.

1
Skomentuj

avatar
1 Komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
1 Komentarzy
janGrass Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
janGrass
Gość
janGrass

podobno straż pożarna musiała z Tel Awiwu przylecieć bo polskich strażaków nie wpuścili bo to nie Polska już