Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Aminokwasy BCAA – działanie i stosowanie

Dążenie do uzyskania idealnej sylwetki to obowiązujący od kilku lat trend, który narzuca nam otaczający świat. I nie jest to trend związany wyłącznie z wyglądem, coraz więcej mówi się o zdrowym trybie życia w celu utrzymania dobrego zdrowia i kondycji fizycznej. Wymagania są wysokie, a treningi nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Warto więc zastanowić się czy oprócz prawidłowo zbilansowanej diety, planu treningowego, nie zastosować dodatkowej suplementacji i zastosować suplementy z grupy BCAA.

BCAA to jedne z najbardziej popularnych suplementów stosowanych przez sportowców oraz osoby amatorsko uprawiające sport, których celem jest osiągniecie wymarzonej sylwetki. Aby jak najlepiej wykorzystać potencjał aminokwasów BCAA, warto wiedzieć jak działa BCAA oraz jak skutecznie przejmować te aminokwasy. Podstawowa wiedza o BCAA pozwoli lepiej i efektywnie wykorzystać ich potencjał.

Jak zbudowane są aminokwasy BCAA?

BCAA (ang. branched chained amino aicids) to połączenie trzech aminokwasów egzogennych: leucyny, waliny oraz izoleucyny. Aminokwasy egzogenne to takie, które nie są wytwarzane przez organizm człowieka, a zatem muszą zostać dostarczone wraz z jedzeniem lub w postaci suplementu. Włókna mięśniowe aż w 30% zbudowane są właśnie z tych trzech aminokwasów, dlatego tak ważne jest dostarczanie właśnie tych trzech aminokwasów do organizmu w procesie budowania sylwetki.

  • Leucyna – odpowiada za powstawanie nowych białek, z których budowane są włókna mięśniowe oraz wzmacnia działanie insuliny.
  • Walina – przyśpiesza procesy naprawcze mięśni, bierze udział w syntezie białek i pomaga wytworzyć energię.
  • Izoleucyna – aminokwas niezbędny w procesie syntezy białek, jest alternatywnym źródłem energii w czasie gdy organizm nie ma dostępu do glukozy lub kwasów tłuszczowych.
Jak działa BCAA?

Aminokwasy BCAA stosowane są głównie w celu budowania i regeneracji tkanki mięśniowej. Przyjmowanie BCAA wspomaga przyrost mięśni i jednocześnie chroni je przed rozpadem. Stosowanie BCAA ma także wpływ na wydajność mięśni podczas treningu. Dzięki temu, że mięśnie są zregenerowane kolejny trening możemy wykonać bardziej efektywnie.

Warto także podkreśli, że aminokwasy BCAA rozkładają się bezpośrednio w mięśniach. Jako jedyne ze wszystkich białek odżywiają mięśnie, dzięki czemu ich działanie jest zmaksymalizowane w bardzo krótkim czasie. Co ważne, ten sposób działania aminokwasów BCAA nie obciąża wątroby.

Warto wiedzieć , że jeśli w organizmie brakuje innych aminokwasów, BCAA mogą je zastąpić gdyż mają zdolność przemiany w inne aminokwasy. Co więcej, BCAA hamuje spalanie mięśni w trakcie wysiłku a energia pobierana jest z tkanki tłuszczowej. Przyjmowanie BCAA jest więc wskazane także podczas redukcji wagi.

Główne funkcje aminokwasów BCAA w organizmie

• hamują katabolizm (rozkład białek mięśniowych)
• zwiększają wytrzymałość mięśni
• przyśpieszają anabolizm (budowę masy mięśniowej)
• redukują zawartość tkanki tłuszczowej
• stymulują system nerwowy i hamują proces odczuwania bólu
• wpływają na aktywność neuroprzekaźników

Rodzaje i formy BCAA

Często na etykietach BCAA spotykamy się z oznaczeniem 2:1:1, 4:1:1 lub 20:1:1. Co oznaczają te cyferki? Otóż odnoszą się one do proporcji poszczególnych aminokwasów rozgałęzionych: leucyny, izoleucyny i waliny w danym produkcie. Najczęściej spotykane są produkty zawierające proporcje 2:1:1, np. OLIMP BCAA 1100 Mega Caps. Ale w ostatnim czasie rośnie popularność aminokwasów BCAA, gdzie pierwsza cyfra oznaczająca zawartość leucyny wynosi 4 a nawet 20, jak np. BCAA 20:1:1+ Xplode.

W sprzedaży dostępne są trzy formy BCAA (https://www.olimp-nutrition.pl/4-bcaa), zależne od formy przyjmowania. Największą popularnością cieszą się produkty w formie kapsułek, ze względu na łatwość przyjmowania, wystarczy połkać kilka kapsułek. Coraz częściej wybieramy jednak BCAA w formie proszku, którego zaletą jest szybszy czas wchłaniania, np. BCAA 4:1:1 Xplode. Niestety tutaj należy preparat wymieszać z wodą i w tej postaci przyjąć, a nie zawsze mamy możliwość przygotowania roztworu. Wtedy z pomocą mogą przyjść preparaty BCAA w formie płynnej, gotowe do spożycia gdziekolwiek jesteśmy (BCAA 4000 Extreme Shot).

Jak stosować BCAA?

Dawkowanie BCAA najczęściej zależy od masy ciała. Najczęściej zaleca się przyjmowanie 0,5 – 1g aminokwasów BCAA na każde 10 kg masy ciała. Czyli osoba o wadze 80 kg powinna przyjąć dzienną dawkę 4 – 8 g. Należy jednak pamiętać, że przyjmowane dawki powinny być uzależnione od diety a także intensywności wysiłku i jest to dawkowanie bardzo indywidualne. Jeśli w jakimś okresie ćwiczymy bardziej intensywnie niż zwykle porcję należy zwiększyć ale nie przekraczać zalecanej dawki dziennej.

Aminokwasy BCAA nie powinny wykazywać żadnych skutków ubocznych, oczywiście jeśli są przyjmowane przez osoby zdrowe w zalecanych ilościach. Nie są wskazane u osób z chorobami nerek, które powinny być na diecie niskobiałkowej. Jak do tej pory nie wykazano żadnych skutków niepożądanych podczas przyjmowania BCAA. Zaleca się jednak konsultację z lekarzem u osób chorych.

Bibliografia

  1. Strakie Sowers: A Primer On Branched Chain Amino Acids. Huntington College of Health Sciences, 2009.
  2. Garlick PJ, Grant I. Amino-acid infusion increases the sensitivity of muscle protein-synthesis in vivo to insulin: effect of branched-chain amino-acids. Biochem J. 1988;254:579–84 [PMC free article] [PubMed]
  3. Kołodziejczyk Aleksander, Naturalne związki organiczne, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, III, 2019, ISBN 9788301173470.
  4. Drywień M.E., Dźwigała J., Staszewska-Skurczyńska M., Znaczenie aminokwasów rozgałęzionych w żywieniu człowieka oraz profilaktyce i przebiegu niektórych chorób, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, 2013, 19(3), s. 379–384.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments