Wydarzenia Bielsko-Biała

ATH: Internetowa obrona pracy o innowacyjnym materiale. Jedna z pierwszych w kraju!

Przygotowania do obrony. Hubert Walusiak z lewej. Z prawej Konrad Sikora odpowiedzialny za stronę techniczną przedsięwzięcia. Profesor Janusz Juraszek widoczny na ekranie.

Jeden z pracowników naukowych Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej obronił swój doktorat zdalnie, za pośrednictwem internetu. Była to jedna z pierwszych w Polsce obron pracy doktorskiej przeprowadzonych w ten sposób. Równie nietuzinkowy jest temat pracy.

Hubert Walusiak z wydziału Wydziału Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska pisał o innowacyjnym materiale budowlanym, który powstaje na bazie styropianu i betonu.

Promotorem pracy był profesor Janusz Juraszek, dziekan tej jednostki. Przewód doktorski został otwarty w Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, który specjalizuje się w badaniu tego rodzaju materiałów. W publicznej obronie uczestniczyli – via internet – nie tylko przedstawiciele środowisk akademickich z Bielska-Białej i Bydgoszczy, ale też Rzeszowa, Opola i Zielonej Góry (recenzenci oraz członkowie Rady Dyscypliny Naukowej bydgoskiej uczelni, której zadaniem jest m.in. nadawanie stopni naukowych).

– W Europie mamy gigantyczną ilość styropianowych odpadów. Powstaje więc problem co z nimi zrobić. Pomysłem na ich zagospodarowanie jest ponowne przerobienie na granulat, który dodaje się do zaczynu cementowego, czyli betonu. My dodaliśmy go 60 procent – mówi profesor Juraszek.

Naukowcy z ATH wiedzieli, że materiał ten ma bardzo dobre właściwości izolacyjne, termiczne i akustyczne. Nie wiedzieli natomiast jak „zachowuje” się w praktyce, czyli na poszczególnych etapach budowy i podczas użytkowania wybudowanych z niego obiektów. Aby się tego dowiedzieć wydział nawiązał współpracę ze znaną firmą z branży budowlanej z Czechowic-Dziedzic, która ze styropianowo-betonowego materiału wyprodukowała prefabrykaty.

Wybudowano z nich dwa domy jednorodzinne w miejscowości Zabrzeg. Dodatkowym sprawdzianem był fakt, że budynki powstały w trudnym pod względem geo-technicznym, podmokłym terenie, bo w okolicy Jeziora Goczałkowickiego. Aby móc sprawdzić jak materiał pracuje, badacze wtopili w budynki system nerwowy złożony ze światłowodów, który pozwalał sprawdzać to na bieżąco. Dzięki temu wiedzą m.in., że odkształcenia materiału zatrzymują się po mniej więcej roku eksploatacji. Wszystko to opisano w pracy obronionej pod sam koniec maja.

– To tylko jeden z przykładów nowych technologii jakimi zajmuje się nasz wydział. O innych można dowiedzieć się podczas dni otwartych ATH, które odbędą się między 22 a 26 czerwca. Zapraszamy przyszłych studentów – zachęca Janusz Juraszek. Ze względu na epidemię, w tym roku impreza odbywa się tylko on-line: dniotwarte.ath.bielsko.pl (kliknij TUTAJ).

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Znany mi jest przypadek, że trochę wcześniej bronił pracę zdalnie doktorant na UJ. Nowy materiał może być nie tylko innowacyjny ale przydałoby się aby rewelacyjny dopiero wtedy jeśli zostanie zastosowany na szerszą skalę. Pasowałoby też aby był tańszy a nie droższy a o cenie póki co nie ma mowy.