Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Bonifikaty po staremu

Fot. Marcin Płużek

Radnym PiS nie udało się przeforsować autorskiego projektu uchwały w sprawie wysokości bonifikat udzielanych od opłaty jednorazowej za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności gruntów stanowiących własność gminy. Z taką propozycją wyszli podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej, lecz przepadła w głosowaniu.

Przypominamy, iż Rada Miejska w Bielsku-Białej przyjęła taką uchwałę już w grudniu zeszłego roku i już wtedy radni PiS postulowali, aby gmina zdecydowała się na znacznie większe bonifikaty niż te, które zaproponował ratusz. Ich propozycja nie przeszła i teraz powrócili z nią ponownie w formie projektu nowej uchwały. Przy 12 głosach sprzeciwu 1 wstrzymującym się i 9 „za”, uchwała nie została jednak przez Radę przyjęta. Stąd też wszystko pozostało po staremu i jeśli ktoś uiści jednorazowo całą kwotę w pierwszym roku, w którym nastąpiło przekształcenie (2019) to może liczyć na 60 procentową bonifikatę. Jeśli zrobi to w drugim roku wyniesie ona 50 procent, w trzecim 40 procent, w czwartym 30 procent, w piątym 20 procent, a w szóstym 10 procent ogólnej kwoty pozostającej mu jeszcze do spłacenia. Propozycja była taka, aby zwiększyć te bonifikaty odpowiednio do 95, 85, 75, 65, 55 i 45 procent.

Przypominamy, że 1 stycznia tego roku prawo wieczystego użytkowania gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostało automatycznie przekształcone w prawo własności tych gruntów (ustawa z lipca zeszłego roku O przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów). Przy czym ich użytkownicy (spełniający kryteria ustawowe) są zobowiązani do wnoszenia przez kolejnych 2o lat opłat z tytułu tego przekształcenia. Wysokość rocznej raty została ustalona na poziomie rocznej opłaty jaką do tej pory płacili z tytułu użytkowania tych gruntów (takiej jak płacili w dniu przekształcenia). Jednocześnie ustawodawca wprowadził – w przypadku gruntów skarbu państwa – bonifikatę udzieloną tym, którzy jednorazowego zapłacą całą tę kwotę. Dał też samorządom możliwość wprowadzenia – lub nie – takiej bonifikaty oraz ustalenia jej wysokości w przypadku gruntów gminnych będącym w użytkowaniu wieczystym. Chodzi więc o to, iż jeśli ktoś zdecyduje się za jednym razem wnieść całą opłatę za takie przekształcenie, zapłaci znacznie miej niż wynosiłaby suma wszystkich rat za takowe przekształcenie.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Darek
Darek
5 lat temu

Czy to prawda, że radni gminy Cieszyn uchwalili brak jakichkolwiek bonifikat przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność ?