Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Bezpieczna żywność – co to takiego?

Popularne stwierdzenie „jesteś tym, co jesz” ma wiele wspólnego z prawdą. Dlaczego warto wybierać bezpieczne źródła żywności? Czym jest bezpieczna żywność i gdzie najlepiej robić zakupy?

Czym jest bezpieczna żywność?

Bezpieczna żywność ma na celu odżywienie organizmu, pokrycie zapotrzebowania na wszystkie makroskładniki, minerały i witaminy. Występowanie w żywności związków szkodliwych będzie wpływać na powstawanie chorób dietozależnych, alergii, chorób o podłożu autoimmunologicznym i podnosić ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.

Wysoka zawartość substancji szkodliwych w żywności pochodzenia roślinnego może być spowodowana:

  • nadmiernym stosowaniem środków ochrony roślin;
  • wykorzystywaniem pestycydów;
  • stosowaniem nawozów sztucznych;
  • zmienionym DNA w wyniku modyfikacji genetycznych;
  • skażeniem wód i gleb.

Bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka będzie skażenie żywności metalami ciężkimi takimi jak rtęć, kadm i ołów. Jest to konsekwencja zanieczyszczenia środowiska, nadmiernej produkcji spalin samochodowych i lotniczych.

W przypadku produkcji zwierzęcej substancjami, które mogą mieć niebezpieczny wpływ na organizm człowieka to stosowane:

  • hormony wzrostu;
  • antybiotyki podawane zwierzętom;
  • przemysłowe pasze zawierające różne dodatki;
  •  szeroko pojęta chemia weterynaryjna.

Żywność wprowadzana do obrotu podlega kontroli pod względem zawartości substancji szkodliwych, których dopuszczalną ilość określają normy.

Dlaczego należy wybierać żywność ekologiczną?

Żywność ekologiczna jest naturalna, przez co zdrowsza i lepiej tolerowana przez organizm. Charakteryzuje się wyższą zawartością białka, witamin i związków mineralnych.

Certyfikowane gospodarstwa ekologiczne na każdym etapie produkcji kierują się zasadą zrównoważonego rozwoju i dbają o prawa i dobrostan zwierząt. Ekologiczna produkcja rolna nie używa na żadnym etapie chemii rolnej i modyfikacji genetycznych. Ciekawostką jest, że konsumenci tak bardzo przyzwyczaili się do smaku mięsa przemysłowego, że oceniają mięso z chowu ekologicznego jako mniej smaczne, bardziej twarde i żylaste, niż mięso z chowu przemysłowego.

Kroki związane z bezpieczeństwem żywności powinny być podejmowane na każdym etapie jej produkcji, przechowywania i obrotu żywnością. Ustawodawca krajowy i Unia Europejska dostarcza akty prawne, które regulują wszystkie kwestie związane z produkcją rolną. Według mnie największy problem polega na kontroli rzeczywistej zawartości substancji szkodliwych w żywności.

Summer fruit, berry assortment. Flat-lay of strawberries, cherries, grape, blueberries, pear, apricot, fig in eco-friendly boxes over grey background, top view, wide composition. Local farmers produce

Czy jedzenie w restauracjach jest bezpieczne?

Bezpieczeństwo żywności powinno się także odnosić do posiłków serwowanych w restauracjach, barach typu fast food, czy diet pudełkowych dostarczanych przez firmy cateringowe. Tutaj oprócz bezpiecznego źródła pochodzenia produktów spożywczych, z których przygotowane są posiłki, bardzo istotny jest sposób przechowywania już zakupionej żywności. Należy podkreślić, że oprócz prawidłowych warunków higienicznych w procesie przyrządzania posiłków, kluczowy jest sam sposób obróbki termicznej. Nie jest zalecane smażenie w głębokim tłuszczu, zwęglanie potraw czy mocne przypiekanie. Dodatkowo smażenie w oleju o niskiej temperaturze dymienia może generować niebezpieczną ilość tłuszczy trans o działaniu kancerogennym.

Niewłaściwe przechowywanie świeżych produktów, nieprzestrzeganie dat przydatności do spożycia mięsa, ryb, owoców morza, grozi wystąpieniem niebezpiecznych dla zdrowia i życia zatruć pokarmowych. Mięso musi być także poddawane kontroli weterynaryjnej na obecność pasożytów bytujących w organizmach żywych.

Gdzie kupować bezpieczną żywność ekologiczną? W trosce o zdrowie własne i swojej rodziny warto robić zakupy w sklepach ze zdrową żywnością. Ogólnie dostępna jest także zdrowa żywność online, a w wielkoformatowych marketach są specjalne sekcje oferujące produkty typu „bio”. Należy też wybierać produkty nisko przetworzone oraz dokładnie zapoznać się z informacjami umieszczonymi na etykiecie.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Ja bym dodała, że niebezpieczną żywnością są też grzyby trujące z lasu i wymieniłabym jakie. Frytek już nie będę kupowała ani pączków a także będę unikała grilla. A z tym mięsem aby kontrolować przez weterynarza a później aby nie trzymać w lodówce między oknami, nie wiedziałam. Brałam kurę na pieniek i do gara, bez weterynarza. Będę wkładała do lodówki ale czy na pewno będzie bezpieczne bo nie wiem ile dni może tam przebywać.