Wydarzenia Bielsko-Biała

Bohaterska postawa uczniów wyróżniona

Fot. KMP Bielsko-Biała

Dwóch uczniów Szkoły Podstawowej nr 22 im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej  zostało wyróżnionych za pomoc mężczyźnie, który doznał rozległego zawału serca.

Michał i Bruno to ósmoklasiści. Podczas wakacyjnej przerwy stali się uczestnikami niecodziennej sytuacji. W trakcie przejażdżki rowerowej zauważyli mężczyznę, który leżał na chodniku. Nastolatkowie nie przejechali obok niego obojętnie, lecz zatrzymali się i postanowili sprawdzić, czy nie potrzebuje pomocy. Faktycznie potrzebował, okazało się bowiem, że mężczyzna dostał zawału serca. Chłopcy sprawnie wezwali pomoc oraz pozostali z nim oczekując na przybycie pogotowia ratunkowego. Gdyby nie ich reakcja życiu mężczyzny zagrażało niebezpieczeństwo. Wezwane przez nich pogotowie ratunkowe na czas pomogło poszkodowanemu.

Podczas uroczystości pasowania uczniów klas pierwszych nastoletni bohaterowie zostali wyróżnieni przez Komendanta Miejskiego Policji w Bielsku-Białej insp. Krzysztofa Herzyka. Okolicznościowy list komendanta odczytał Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji asp. sztab. Andrzej Chmiel. Szef bielskiego garnizonu podkreślił w liście adresowanym do Michała i Bruna, że nikt z nas nie ma wpływu, na to jakich zdarzeń staje się świadkiem lub uczestnikiem. Nie każdy jednak potrafi i chce zachować się tak, jak należy. Wskazał, że ich postawa jest godna wyróżnienia i naśladowania nie tylko przez ich koleżanki i kolegów, ale przez każdego człowieka.

Reprezentujący komendanta asp. sztab. Andrzej Chmiel podziękował za ich obywatelską postawę. Na forum uczniów i pedagogów wskazał, jak ważna jest pomoc niesiona bezinteresownie drugiemu człowiekowi. Bruno osobiście odebrał gratulację. Michał z uwagi na inne obowiązki uczniowskie nie mógł wziąć udziału w uroczystości. List dla niego został złożony na ręce wicedyrektor szkoły, Renaty Kalemby.

Uczniowie oprócz listów gratulacyjnych otrzymali także upominki dedykowane kampanii realizowanej przez śląską policję pn. „Nie reagujesz – akceptujesz”. Policjanci wskazują w niej, że bezpieczeństwo publiczne to wspólne dobro, za które nie odpowiadają jedynie służby publiczne, ale każdy mieszkaniec danego regionu.

 

google_news