Wydarzenia Cieszyn

Brenna: Amfiteatr zyskał patrona

Fot. Michał Cichy

Arena przy Parku Turystyki nie jest już bezimienna.

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Brenna, przy jednym głosie wstrzymującym się radnego Mateusza Madzi, nadano imię patronki, w związku z czym pełną nazwą obiektu będzie od teraz: Amfiteatr im. Elżbiety Bauer w Parku Turystyki w Brennej.

Kim była patronka?

Szerokie informacje na temat Elżbiety Bauer przynosi uzasadnienie uchwały. Była z urodzenia lwowianką, a brennianką z wyboru. Elżbieta Bauer była też znaną i lubianą nauczycielką, kierowniczką Zespołu Regionalnego „Brenna”, założycielką dziecięcego zespołu folklorystycznego „Bukowe Groniczki” oraz pomysłodawczynią Nocy Świętojańskiej, jednej z najważniejszych imprez w Brennej.
Pani Elżbieta urodziła się w 1935 roku, właśnie we Lwowie. Na kresach mieszkała przez swoje pierwsze pięć lat. W 1941 roku wraz z rodzicami przeniosła się na skraj Beskidów, do Bielska, by w końcu zamieszkać w Brennej, gdzie odnalazła swoje miejsce na ziemi, pozostając w dolinie Brennicy do końca swoich dni. Studia wyższe rozpoczęła w Częstochowie, a następnie w Katowicach. Kształciła się na pedagoga i też przez całe swoje zawodowe życie pracowała jako nauczycielka, również czas wolny poświęcając dzieciom i młodzieży. Początkowo była instruktorką zespołu wokalno-tanecznego działającego przy szkole w Brennej Leśnicy, by w 1969 roku, wykorzystując swoje umiejętności, doświadczenie i zamiłowanie do miejscowej kultury ludowej, założywszy w Brennej Bukowej dziecięcy zespół folklorystyczny „Bukowe Groniczki”. Bauer od najmłodszych lat uczestniczyła w zorganizowanych grupach, najpierw należała do zespołu teatralnego, a następnie regionalnego „Brenna”, gdzie tańczyła, śpiewała, a gdy była taka potrzeba grała na akordeonie. Równocześnie gromadziła materiały etnograficzne, szukając informacji o miejscowych śpiewach, tańcach, strojach. Zebrane informacje oraz ukończony kurs chorograficzny z pewnością były bardzo pomocne w pracy dla Zespołu Regionalnego „Brenna’; gdzie od 1983 r. do 1998 r. była kierowniczką. Za swoją działalność została uhonorowana Srebrną Cieszynianką. Była pierwszym z laureatem tej prestiżowej na Śląsku Cieszyńskim nagrody z terenu gminy Brenna. Elżbieta Bauer zmarła 7 marca 2000 r., po długiej i ciężkiej chorobie.

Fot. UG Brenna

google_news
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leszy
Leszy
8 miesięcy temu

Brennej to gratuluję Nocy folkowo metalowej-impreza czad z roku na rok ludzi w gwint. Pozdrawiam Pana który w tym roku ustawił się z migającymi rogami pod głównym wejściem i nie sprzedał nawet pary 😂Trzeba czytać co to za imprezy są🤘

Bryniok
Bryniok
8 miesięcy temu

Jak już piszecie artykuł czy tam kopiujecie, z nieoficjalnego fanpage gminy Brenna, nie wprowadzajcie ludzi w błąd! Pani Bauer zmarła w dzień kobiet czyli 8 marca 2000 r.

dobrze jest
dobrze jest
8 miesięcy temu
Reply to  Bryniok

1 dzień to wielka różnica? – w dzień kobiet kobiety nie umierają.

nie wiadomo
nie wiadomo
8 miesięcy temu

Ciekawe dlaczego 1 radny wstrzymał się od głosu.

Bryniok
Bryniok
8 miesięcy temu
Reply to  nie wiadomo

Bo jego mama ostatnio przebijała opony samochodom za amfiteatrem

możliwe, miał rower
możliwe, miał rower
8 miesięcy temu
Reply to  Bryniok

Domyślam się, że może czasem sam pan radny w przeszłości dostał karę od patronki i musiał w kącie na grochu klęczeć.

Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu

Szkoda, że tak cenna osoba zmarła