Wydarzenia Bielsko-Biała

Buczkowice: SMS już dla siedmiolatków

Jarosław Konior, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku. Fot. Marcin Kałuski

Od września Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Buczkowicach zostanie powiększona o ośmioklasową szkołę podstawową. Na taki – dość ryzykowny – krok zdecydowały się władze powiatu bielskiego, gdy rząd nie pozwolił na otwarcie podstawówki od poziomu szóstej klasy.

„Beskidzka24” i „Kronika Beskidzka” jako pierwsze informowały (TUTAJ) o kłopotach buczkowickiego SMS-u, który stał się ofiarą reformy oświaty. Przed likwidacją gimnazjów było tu sześć roczników – trzy klasy gimnazjum i trzy klasy liceum. Szkolenie młodych sportowców trwało więc sześć lat. Obecnie zostało czteroletnie liceum i tylko ostatnia (trzecia) klasa gimnazjum. W nowym roku szkolnym okres szkolenia skróciłby się więc tylko do czterech lat, co zniszczyłoby skuteczny tryb kształcenia przyszłych mistrzów sportów zimowych.

Dlatego też dyrekcja szkoły, przy wsparciu władz powiatu bielskiego, dwa lata starała się, aby rząd wyraził zgodę na utworzenie szkoły podstawowej od poziomu szóstej klasy. Argumentowano to tym, że szkolenie sportowców od poziomu pierwszej klasy jest zbyt wczesne, a poza tym nie będzie tylu chętnych, by utworzyć klasy.

Jednak, nie chcąc dopuścić do degradacji szkoły, która inwestuje w infrastrukturę i wychowuje gwiazdy sportu, 21 marca władze powiatu bielskiego podjęły decyzję o utworzeniu Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Buczkowicach. Nauka w klasach od 1 do 8 ma się rozpocząć już we wrześniu. Z takiego finału sprawy mimo wszystko cieszy się Jarosław Konior, dyrektor SMS-u. – Dziękuję władzom powiatu za tę decyzję. Dzięki temu wydłuży się czas profesjonalnego szkolenia – komentuje.

Już w maju ma ruszyć nabór do nowej podstawówki. Z jednej strony są obawy, czy zapisać się będzie chciała wystarczająca liczba uczniów, aby utworzyć wszystkie klasy, a z drugiej – jest nadzieja, że wizja szkolenia już o pierwszej klasy szkoły podstawowej będzie jednak kusząca dla rodziców i ich dzieci. W buczkowickiej szkole zapewniają, że tak młodzi sportowcy nie zostaną poddani zbyt dużym obciążeniom. Treningi będą raczej o charakterze ogólnorozwojowym, choć już pojawiać się mają elementy treningu z zakresu biegów narciarskich, skoków narciarskich czy jazdy na snowboardzie.

Otwarcie szkoły podstawowej przy SMS-ie we wrześniu zbiegnie się ze szczególnym momentem w historii tej placówki. 28 września odbędą się obchody dwudziestolecia założenia szkoły, nadanie jej imienia polskich olimpijczyków oraz otwarcia nowoczesnej hali sportowej wraz z zapleczem.

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o