Porady i inspiracje

Budżet obywatelski i place zabaw dla dzieci

W coraz większej ilości miast i gmin do budżetu samorządu wprowadza się część partycypacyjną zwaną budżetem obywatelskim. Jest to wydzielona z budżetu jednostki samorządowej kwota, o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy.

Budżet obywatelski i projekty ogólnomiejskie

Budżet obywatelski z częścią partycypacyjną to realny głos mieszkańców danego miasta, czy gminy. Ogłoszenie listy projektów poddanych pod głosowanie odbywa się w sposób jawny. Każdy z obywateli może wziąć udział w podjęciu decyzji, czy dany projekt jest dla niego interesujący. Budżet obywatelski place zabaw to często projekty, które pomyślnie przeszły weryfikację poddaje się je więc pod powszechne i już bezpośrednie głosowanie. Zakres propozycji projektów podzielić można na infrastrukturę i bezpieczeństwo drogowe, kulturę, sport oraz rekreację, zieleń i zadrzewienia. Wszystkie propozycje są analizowane przede wszystkim pod kątem możliwości ich realizacji. Jest to kluczowe założenie, gdyż celem jest poprawa jakości życia mieszkańców. O tym, które dokładnie projekty zostaną zrealizowane zdecydują już sami mieszkańcy.

Wydatki z budżetu obywatelskiego

Biorąc udział w budżecie obywatelskim masz możliwość bezpośredniego decydowania o tym, co zostanie zakupione, na co wydane będą środki z budżetu miasta. Możesz również zrealizować własny pomysł, zgłaszając projekt, który będzie mieć realną szansę, aby zmienić wizerunek i funkcjonalność otoczenia, w jakim mieszkasz. Nowe place zabaw to nowe możliwości dla najmłodszych. Jak wiadomo, dzieci poprzez zabawę uczą się najwięcej i najszybciej. Bezpieczne miejsca, w których będą mogły eksplorować, poznawać świat, bawić się to jeden z ważniejszych punktów na każdym osiedlu, dzielnicy, przy każdej szkole, czy przedszkolu. I to właśnie sami mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych, które będą przeznaczone na nowe działania w perspektywie kolejnego roku budżetowego.

Weź udział w kolejnej edycji budżetu obywatelskiego

W procesie budżetu obywatelskiego uczestniczyć może każdy mieszkaniec danego miasta, czy gminy. Tylko czynny w głosowaniu będzie mieć wpływ na decyzje jakie zostaną podjęte co do rozdysponowania środków finansowych na danym obszarze. A korzyści jest tak wiele, że szkoda zmarnować te najlepsze pomysły. Place zabaw, ścieżki rowerowe, ścieżki zdrowia i wiele innych. Tylko jako partnerzy możemy wspólnie zmieniać przestrzeń, która nas otacza. Warto więc śledzić uważnie ogłoszenia projektów, a i nawet samemu zgłosić taki, który naszym zdaniem korzystnie wpłynie na jakość naszego życia.

kB65
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments