Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Cenna inicjatywa Aqua SA i UBB dla przyszłości branży

Wybitni naukowcy, przedstawiciele branży wodociągowo-kanalizacyjnej i producenci z całej Polski debatowali podczas konferencji, która – łącząc naukę z praktyką – pozwala wytyczać nowe szlaki w dziedzinach inżynierii i ochrony środowiska, a w szczególności gospodarowania zasobami wodnymi.

W dniach od 27 do 29 września w Hotelu Stok w Wiśle odbyła się II Konferencja Naukowo-Techniczna „Nauka – Technologia – Środowisko”. Udział w niej wzięło ponad 150 osób, wśród których byli naukowcy oraz przedstawiciele branży wodociągowo-kanalizacyjnej specjalizujący się w różnych jej dziedzinach. To prestiżowe w tym sektorze wydarzenie ponownie organizowały wspólnie spółka Aqua SA w Bielsku-Białej i Uniwersytet Bielsko-Bialski. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej, a patronat naukowo-techniczny – Akademia Pożarnicza w Warszawie. Z kolei patronat branżowy pełnił PZITS, zaś patronat medialny Kierunekwodkan.pl oraz Instal. Konferencja otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała nauka” (moduł „Wsparcie konferencji naukowych”).

Branżowa burza mózgów

Celem konferencji było spotkanie specjalistów i ekspertów z różnych branż oraz dziedzin nauki. Takie połączenie pozwala na całościową ocenę istniejących problemów, nowych rozwiązań oraz perspektyw w zakresie inżynierii i ochrony środowiska, a w szczególności gospodarowania zasobami wodnymi w sektorze wodociągowo-kanalizacyjnym.

Obrady otworzyli dr Krzysztof Michalski, prezes Aqua SA, dr hab. inż. Klaudiusz Grübel, prof. UBB, kierownik Katedry Ochrony i Inżynierii Środowiska oraz Małgorzata Duma-Michalik, prezes krakowskiego oddziału Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych.

– Bardzo się cieszę, że polityka władz spółki Aqua wykracza daleko poza jej bieżącą działalność. Konferencja „Nauka – Technologia – Środowisko” jest tego najlepszym dowodem. Takie spotkania, gromadzące zarówno ekspertów branży wodno-kanalizacyjnej, jak i przedstawicieli świata nauki, pozwalają nie tylko holistycznie spojrzeć na problemy związane z gospodarką wodno-ściekową, ale także wspólnie poszukiwać rozwiązań tych problemów oraz kreować przyszłość inżynierii i ochrony środowiska. Jest to tym bardziej istotne, że sektor wodno-kanalizacyjny jest dziś dosłownie naszpikowany nowoczesnymi technologiami. Aby były one właściwie wykorzystywane – z pożytkiem dla branży, ale również dla jej klientów – takie regularne dyskusje naukowców z praktykami są po prostu nieodzowne – ocenia Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej.

– Takie spotkania są bardzo potrzebne, bowiem podstawy teoretyczne stają się później przyczynkiem do zastosowań praktycznych. Jesteśmy doskonałym „laboratorium” dla naukowców. Współpracując np. z oczyszczalnią, mają okazję sprawdzenia swoich pomysłów i teorii na wielkich próbach. W Wiśle była z nami cała branża. Dzięki temu możemy się uczyć od innych, ale i dzielić posiadaną wiedzą i doświadczeniem. Problemy każdy ma podobne, ale rozwiązania każdy ma inne. Ta wymiana poglądów jest interesująca i twórcza – podkreśla prezes Aquy Krzysztof Michalski.

– W wyniku zaangażowania firmy Aqua, w szczególności prezesa Krzysztofa Michalskiego, jak również dzięki zaangażowaniu Wydziału Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska UBB i prof. Klaudiusza Grübel, mamy możliwość spotkać się i wymienić informacje naukowo-techniczne, co może być dobre dla obu stron – uważa dr hab. inż. Jacek Nowakowski, profesor i rektor Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. – Obszar ochrony środowiska jest ważny i warto mierzyć się z nim na poziomie naukowym oraz praktycznym. Wyniki tych działań warto zaś propagować w społeczeństwie – dodaje.

– Konferencja jest przykładem współpracy środowisk naukowych i technicznych. Z naszej strony jesteśmy w stanie pomóc branży w analizie i rozwiązaniu konkretnych problemów technologicznych. My z kolei korzystamy m.in. na tym, że konferencja jest świetnym polem do rozwoju dla obecnych tu naszych studentów studiów inżynierskich i magisterskich, jak i doktorantów. To dla nich okazja zapoznania się z branżą i praktyczną stroną dziedzin, w których się kształcą – wskazuje prof. Klaudiusz Grübel, którego Katedra Ochrony i Inżynierii Środowiska przygotowywała konferencję.

Prof. Jacek Nowakowski, rektor UBB (z lewej) oraz dr Krzysztof Michalski, prezes Aqua SA.

Nowe wyzwania

W ciągu trzech dni wystąpili wybitni naukowcy z największych technicznych uczelni, znani przedstawiciele branży wodociągowo-kanalizacyjnej, a także prawnicy, specjaliści od kadr czy cyberbezpieczeństwa. Rozprawiano m.in. o wpływie zmian klimatycznych na środowisko, promieniotwórczym skażeniu wód, rozwoju procesów oczyszczania ścieków, nowych metodach badania wody, rozwiązaniach informatycznych i prawnych, a także produktach i urządzeniach, które mogą poprawić funkcjonowanie infrastruktury firm wodociągowo-kanalizacyjnych. Charakter wydarzenia pozwolił uczestnikom z całej Polski nie tylko na wysłuchanie licznych wykładów, ale też na dyskusję i wyciąganie nowych wniosków.

Ogromne zainteresowanie wywołał już wykład inauguracyjny. Prof. dr hab. inż. Krzysztof Chmielowski z Akademii Górniczo-Hutniczej mówił o „Możliwości wykorzystania wody ze ścieków oczyszczonych”. Niewykluczone, że to rozwiązanie zmieni przyszłość rolnictwa, a wpływ będzie miało m.in. na przemysł, jednocześnie stając się istotnym elementem ochrony środowiska.

– Wykład inauguracyjny był najlepszym przykładem tego, jakie rozwiązania mogą nas czekać w przyszłości, w jakich kierunkach zmierza branża. W tej chwili, m.in. ze względu na globalne problemy wodne, Unia Europejska zrobiła już krok ku temu, by wykorzystywać także ścieki. To poprawny kierunek, bo zawiera się w idei gospodarki o obiegu zamkniętym. Przywracamy wodę przyrodzie, ale nie pozbywając się ścieków, tylko je – po oczyszczeniu – wykorzystując – tłumaczy prof. Klaudiusz Grübel.

– Sensowność współpracy pokazywał pierwszy wykład, bo wskazywał kierunki rozwoju. Ten temat jednak wymaga głębszego zastanowienia się. Bardzo ważna jest lokalizacja oczyszczalni o takiej funkcji, najlepiej blisko jakiegoś zakładu, który zużywa ogromne ilości wody. Na razie tego nie widzę, ale jest to ciekawy temat. Już dzisiaj technologicznie jesteśmy w stanie podołać takiemu oczyszczaniu ścieków. Wydaje się to tym łatwiejsze, że nie będzie konieczności usuwania azotu i fosforu z takich ścieków, ze względu na ich duże zapotrzebowanie w rolnictwie – mówi prezes Aqua SA.

Rozwój przez współdziałanie

Uniwersytet Bielsko-Bialski i Aqua SA już od lat współpracują na wielu płaszczyznach. To współdziałanie obejmuje m.in. wspieranie celów edukacyjnych i badawczych, budowanie platform współpracy między środowiskiem biznesu i nauki oraz wspólną realizację projektów badawczo-rozwojowych. Już od października roku akademickiego 2019/20 specjaliści i praktycy z Aquy prowadzą zajęcia dydaktyczne dla studentów Wydziału Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska.

– Współpraca między Aquą a uczelnią dotyczy m.in. ochrony wód i ograniczenia negatywnego wpływu ścieków. Nasi studenci mają zarówno zajęcia praktyczne na terenie oczyszczalni ścieków, jak i zajęcia z osobami zaangażowanymi w ochronę środowiska na terenie oczyszczalni. To też możliwość staży i praktyk. Nasza konferencja jest kolejnym przykładem tego, że można zrobić coś wspólnie. Wierzę, że będziemy kontynuować i owocną współpracę, i te wartościowe konferencje – stwierdza rektor uniwersytetu. – Jestem bielszczaninem od urodzenia. Obserwuję miasto na przestrzeni 60 lat i dobrze wiem, że obecność takiej instytucji, jaką jest Aqua i zakres jej działalności, jest wartością tego miasta. Na tle innych aglomeracji pod względem dostarczania wody i odbioru ścieków, Bielsko-Biała i okolice pozytywnie się wyróżniają – uzupełnia prof. Nowakowski. – Aqua ma przy tym bardzo szerokie podejście do ochrony środowiska. To nie tylko oczyszczalnia ścieków i dostarczanie wody, ale też m.in. wykorzystywanie energii odnawialnej – dodaje prof. UBB Klaudiusz Grübel.

– Współpraca z UBB jest intensywna i owocna. Nasi pracownicy prowadzą wykłady, ale i pokazują studentom praktyczne rozwiązania – mówi dr Krzysztof Michalski. I docenia rozwój bielskiej uczelni. – Obecność w mieście uniwersytetu ma znaczenie nie tylko dla nas, bo mamy tak wartościowego partnera, ale dla całej lokalnej społeczności. Stwarza lepsze perspektywy rozwoju naukowego, a tym samym wypracowywania lepszych rozwiązań praktycznych. To impuls dla całego miasta i regionu – podkreśla prezes spółki. – Jestem przekonany, że przekształcenie ATH w UBB to podniesienie prestiżu uczelni, choć nie tylko. Miasto i uczelnia bardzo blisko współpracują, więc to nobilitujące dla obu stron. Czeka nas jeszcze wiele wspólnych przedsięwzięć – puentuje rektor UBB.

Na pierwszym planie prof. Klaudiusz Grübel z UBB, tuż za nim prof. Krzysztof Chmielowski z AGH.

 

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol
6 miesięcy temu

A co ze styrenem w rurach wodociągowych? Kolejne naprawy sieci wodnej klejone styrenem?
Na wymianę rur szkoda kasy, ale na debatę jest.