Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Cieszyn: Krytyka Polityczna i Fundacja Batorego zapraszają do dyskusji. O wojnie, przemocy, ludobójstwie

Fot. z archiwum Świetlicy KP w Cieszynie

Zespół Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie oraz Fundacji Batorego zaprasza na nadzwyczajną debatę, drugą z cyklu debat z autorami książek nominowanych do finału Nagrody im. Marcina Króla za rok 2022. Odbędzie się ona 16 kwietnia o 16.00 w Cieszynie przy ulicy Przykopa 20, w Świetlicy Krytyki Politycznej.

Punktem odniesienia do dyskusji będzie książka Konstantego Geberta „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło”. Jak zauważają organizatorzy dyskusji, Rosyjska inwazja na Ukrainę, wojna domowa w Syrii i wojny w Afryce przypominają, że wojenna przemoc jest ciągle narzędziem polityki. Przemoc ta zazwyczaj nie ogranicza się do konfrontacji sił zbrojnych. Masowe gwałty, przymusowe deportacje i wynaradawianie dzieci, ataki na cele niewojskowe, tortury, egzekucje jeńców, eksterminacja ludności cywilnej pokazują, że ludobójcze praktyki są niezmiennie integralną częścią działań wojennych.

Wojna, nieograniczona przemoc i ludobójstwo zdają się tworzyć nierozerwalny splot. Co decyduje o jego trwałości? Czy jego źródeł należy szukać w naturze polityki, czy raczej w naturze ludzkiej? A co w takim razie z kulturą i religią? A może źródłem jest odwieczna walka o ograniczone zasoby nasilająca się zwłaszcza w chwilach kryzysów ekologicznych? Jak w świetle tych pytań odczytywać to, co dzieje się w Ukrainie?

Co jest wynikiem znanych od wieków mechanizmów polityki imperialnej, a co jest rezultatem głębokiego ekologiczno-ekonomicznego kryzysu, w który wchodzi nasz świat? Czy ludobójcze praktyki Rosjan wynikają z fantazji Putina, z fantomowych bólów upadającego imperium, czy też są formą walki o ukraińskie zasoby, bez których nie do utrzymania jest obecny, oparty na surowcach kopalnych model rosyjskiego reżimu? Czy eksplozja przemocy spowodowanej przez rosyjską agresję jest kolejnym wyrazem odwiecznego przekleństwa, czy zwiastunem tego, co dopiero nadchodzi?

Wokół tych wszystkich pytań i próby szukania odpowiedzi na nie, koncentrować się będzie dyskusja w Cieszynie. A wezmą w niej udział: Konstanty Gebert – autor książki “Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło”, Miłada Jędrysik – dziennikarka i publicystka, Tadeusz Sławek – literaturoznawca, poeta, profesor nauk humanistycznych. Spotkanie poprowadzi Edwin Bendyk, prezes Fundacji im. Stefana Batorego.

Transmisja na żywo, tłumaczona na polski język migowy, będzie dostępna na profilu Fundacji Batorego na Facebooku.

google_news
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Moja opinia w tym temacie
Moja opinia w tym temacie
1 rok temu

Szkoda czasu na słuchanie opinii byłych dziennikarzy Gazety Wyborczej. Mało kogo interesują bóle fantomowe Rosjan. Kto ciekawy co dzieje się w otoczeniu naszego kraju i jakie są następstwa wynikające z wojny u naszych sąsiadów sugeruję raczej wsłuchanie się nagrania w internecie Strategy&Future. Dr Jacek Bartosiak i Marek Budzisz przedstawiają polski punkt widzenia.

bez opinii
bez opinii
1 rok temu

Z deszczu pod rynnę?

Franz
Franz
1 rok temu

Komuniści będą dzielnie walczyć z problemami, które sami stworzyli!

Rozeznany
Rozeznany
1 rok temu

A WANDALE-pasjonaci znów wjechali swoimi ryczącymi maszynami na ścieżki leśne… Ot taki poniedziałek wielkanocny. Może o tym też pogadają, co?

OrWell
OrWell
1 rok temu

Czy nieprawomyślne głosy też będą dopuszczone?

taki to wichajster
taki to wichajster
1 rok temu
Reply to  OrWell

tylko nieprawomyślne, inaczej lewomyślne

Objaśniam
Objaśniam
1 rok temu

Heh, lokalne komuszki będą rozmawiać o wojnie i przemocy… Na tym to się dobrze znają.

Kuku
Kuku
1 rok temu

Dno