Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Dekarz w Norwegii – sprawdź zarobki i korzyści pracy w Norwegii

Rozpoczęcie kariery zawodowej za granicą zawsze rodzi wiele pytań. Czy uda mi się znaleźć stanowisko odpowiadające moim kompetencjom i doświadczeniu, czy będę musiał zadowolić jakimkolwiek? Czy zarobki będą faktycznie tak wysokie jak opowiadają pracujący już za granicą znajomi? A jeśli nie znam języka obcego, czy nie będzie mnie to dyskwalifikowało? To tylko czubek góry lodowej, bo pytań jest oczywiście więcej. Sprawdźmy jaki korzyści płyną z pracy w Norwegii.

Emigranci zarobkowi na norweskim rynku pracy

Norwegia świetnie sobie radzi z organizacją rynku pracy uwzględniającego pracowników napływowych, czyli emigrantów zarobkowych. Dobrze wykształcony dekarz, mający duże doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie zdobyte na specyficznym z uwagi na tradycje budowania, dobór materiałów czy nawet względy klimatyczne norweskim rynku pracy, ma szanse na taką samą ścieżkę awansu jak rodowity Norweg. Branża budowlana należy do najlepiej opłacanych w tym kraju, a warunki pracy są jasne i przejrzyste.

Choć na początku pracownik z Polski może mieć problem z dopięciem wszelkich formalności, ten punkt programu można ominąć, cedując ich załatwienie bądź uzyskując konkretną pomoc od pracowników dobrej agencji pośrednictwa pracy. Obsługa całego procesu rekrutacji odbywa się po polsku, co umożliwia znalezienie satysfakcjonującego zajęcia także osobom bez znajomości języka norweskiego bądź angielskiego. Pracownicy znajdujący zatrudnienie dzięki agencji lokowani są w jednym z jej przystosowanych do dłuższego pobytu domów, które są w pełni wyposażone w to co niezbędne do codziennego życia (kuchnie, pralki, pościel, naczynia itd.) oraz Wifi.

Branża budowlana – warunki pracy w Norwegii

Jasne i przejrzyste warunki pracy w branży budowlanej oznaczają, że:

  • nie ma tzw. uznaniowości płac – minimalne stawki godzinowe negocjowane są rokrocznie pomiędzy przedstawicielami związków zawodowych pracowników oraz pracodawców;
  • zgodnie z norweskimi przepisami, pracownik dostaje ubrania robocze i sprzęt, a czasem nawet samochód na dojazdy do pracy;
  • stawka za pracę w nadgodzinach wynosi minimum 40% stawki godzinowej wpisanej w umowie, a dopuszczalna liczba nadgodzin regulowana jest przepisami prawa (w ciągu siedmiu dni to 10 godzin, w ciągu czterech tygodni to 25 godzin, w ciągu 52 tygodni to 200 godzin).

Dla pracownika z Polski, który szuka pracy przez dobrą agencję pośrednictwa, oznacza to także zero ukrytych kosztów i przejrzyste warunki zatrudnienia. Jeśli agencja ma filę w Norwegii albo tam jest zarejestrowana, pracownicy podpisują umowę o pracę bezpośrednio z nią.

Zarobki dekarza w Norwegii

Średnie miesięczne zarobki dekarza na początku 2022 roku wynosiły brutto ok. 38 330 NOK /ok. 17 630 PLN (to 2-3 razy więcej niż w Polsce!).

Od 1 lipca 2021 roku w branży budowlanej obowiązują następujące stawki godzinowe (brutto):

  • pracownicy wykwalifikowani: 220,00 NOK[poprzednio: 209,70 NOK – 01.06.2019–30.06.2021]
  • pracownicy niewykwalifikowani bez doświadczenia w pracach budowlanych: 198,30 NOK[poprzednio: 188,40 NOK – 01.06.2019–30.06.2021]
  • pracownicy niewykwalifikowani z co najmniej rocznym stażem pracy na budowie: 206,50 NOK[poprzednio: 196,50 NOK – 01.06.2019–30.06.2021]
  • pracownicy poniżej 18 roku życia: 132,90 NOK[poprzednio: 126,50 NOK – 01.06.2019–30.06.2021]

Jakich obowiązków można spodziewać się za takie pieniądze?

Obowiązki na stanowisku dekarza w Norwegii

Pracodawcy w Norwegii najczęściej umieszczają w swoich ogłoszeniach następujące obowiązki:

  • układanie i zgrzewanie papy termozgrzewalnej i folii PVC
  • montaż izolacji
  • ocena stanu ryzyka pożaru związanych z pracami
  • utrzymywanie porządku w miejscu pracy

Wśród wymagań pojawiają się:

  • udokumentowane doświadczenie zawodowe,
  • uprawnienia do pracy na wysokości,
  • umiejętność pracy zespołowej,
  • pożądany atut: znajomość języka angielskiego lub norweskiego w stopniu komunikatywnym (UWAGA Jeśli nie znasz języka, dobra agencja pośrednictwa przez cały dzień gwarantuje pracownikom kontakt z przyporządkowanym polskojęzycznym koordynatorem, który odpowie telefonicznie na wszelkie pytania dotyczące pobytu oraz pracy).

Należy pamiętać, że bez względu na zakres pomocy ze strony agencji pośrednictwa, to po stronie pracownika leży obowiązek udokumentowania swojego wykształcenia i doświadczenia zawodowego (nie można poprzestać na świadectwie ukończenia szkoły zawodowej czy kursu przyuczającego do wykonywania zawodu, potrzebne będą także plan zajęć i praktyk jakie odbywało się w szkole bądź na kursach), czyli zgromadzenia świadectw oraz certyfikatów, w których przetłumaczeniu i uwierzytelnieniu pomagają pracownicy agencji.

Podsumowanie

Ofert pracy dla dekarzy w Norwegii jest naprawdę dużo. Norweska branża budowlana boryka się z poważnym deficytem rąk do pracy, dlatego pracownicy z zagranicy, dobrze wykształceni, z dużym doświadczeniem oraz motywacją na pewno znajdą w Kraju Fiordów satysfakcjonujące merytorycznie i finansowo zajęcie.

W przygotowaniu tekstu pomógł specjalista ds. zatrudnienia Artur Jemioł z JobbAssistanse. Z aktualnymi ofertami pracy dla dekarza w Norwegii możesz zapoznać się tutaj: https://jobbassistanse.com/oferty-pracy-w-norwegii/dekarz/.

google_news