Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Dla kogo konto bankowe dla dwojga?

Zastanawiasz się, czy wspólne konto bankowe to dobre rozwiązanie? Sprawdź, czym charakteryzuje się taki produkt i jakie ma największe zalety oraz wady.

Co należy wiedzieć o koncie dla dwojga?

Konto dla dwojga cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Co ciekawe, wspólne konto bankowe mogą założyć nie tylko pary i małżeństwa.

Pomimo tego, najczęściej na tak odważny krok decydują się osoby, które są ze sobą zżyte w sposób szczególny i ufają sobie nawzajem.

Czym dokładnie jest konto dla dwojga? Jak wygląda procedura zakładania wspólnego konta bankowego?

Jakie uprawnienia czekają parę w przypadku takiego rachunku? Jakie wady i zalety tego rozwiązania możemy wyróżnić?

Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym jest konto dla dwojga?

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie konta dla dwojga, moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewne konto, które ma dwóch współwłaścicieli.

Co ważne, z perspektywy banku nie muszą to być osoby w żaden sposób spokrewnione lub połączone węzłem małżeńskim (poza wyjątkiem niektórych instytucji finansowych).

Tego typu rozwiązanie jest bardzo podobne do klasycznego konta osobistego, jednakże charakteryzuje się kilkoma dodatkowymi uprawnieniami i ograniczeniami.

Zakładając wspólne konto bankowe, obie osoby otrzymują dostęp do bankowości elektronicznej, a także dane do logowania, które mogą być odmienne w obu przypadkach.

Niestety konto bankowe dość rzadko posiada jakieś ciekawe promocje, rabaty czy też ulgi, w konsekwencji często jesteśmy zmuszeni do opłacania dodatkowych kosztów, jak chociażby możliwość posiadania drugiej karty.

Pomimo wszystko warto wykonać odpowiednią analizę finansową i zastanowić się czy jest to rozwiązanie korzystne w danej sytuacji.

Zakładanie wspólnego konta bankowego

Kiedy decydujemy się na założenie konta dla dwojga, mamy z reguły dwie możliwości. Pierwszą z nich jest otworzenie nowego, wspólnego rachunku.

Istnieje również druga możliwość, która polega na przekształceniu jednego z kont indywidualnych na konto ROR, które prowadzone jest z drugą osobą.

Niezależnie od tego, konieczna jest obecność obu współwłaścicieli w tym samym czasie, aby założenie konta było możliwe.

Oczywiście nie obędzie się bez odpowiedniego dokumentu, na podstawie którego możliwe będzie potwierdzenie tożsamości.

Może to być chociażby dowód osobisty, ewentualnie paszport. Co, jeśli osoby nie mają polskiego obywatelstwa, a pomimo wszystko są zainteresowane kontem dla dwojga?

W tym przypadku niezbędna jest karta pobytu, ewentualnie paszport zagraniczny. Nie można zapominać o tym, że poszczególne procedury mogą się od siebie różnić, w zależności od banku.

Warto więc wcześniej zainteresować się to sprawą, skontaktować przez maila, za pomocą infolinii lub osobiście z pracownikiem, aby dokładnie przedstawił warunki panujące w danym banku.

Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że w niektórych przypadkach przekształcenie zwykłego konta może być płatne i oscylować w graniach 30 zł.

Aby wybrać najlepszą aktualnie ofertę kont dla dwojga, warto sięgnąć do sprawdzonego rankingu na stronie https://rankingkont.org/wspolne-konto-bankowe/

Uprawnienia związane z kontem dla dwojga

Kiedy udało się nam już założyć konto dla dwojga, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jakie dodatkowe uprawnienia posiadamy.

Najważniejsze jest to, że obie osoby posiadają równy, a także nieograniczony dostęp do środków.

Jak to wygląda więc w praktyce? Każda z osób może na własną rękę zarządzać rachunkiem, tym samym wykonując poszczególne operacje bankowe.

Dlatego tak ważne jest, aby osoba, z którą będziemy dzielić konto, była zaufana w sposób szczególny.

Każda z osób otrzymuje identyfikator i specjalne hasło do bankowości.

Dodatkowo nie obędzie się bez dwóch kart płatniczych (możliwe jest posiadanie tylko jednego egzemplarza, w zależności od indywidualnych preferencji).

Z jakich funkcji mogą korzystać obie osoby? Oczywiście z wpłacania i wypłacania pieniędzy.

W razie potrzeby można realizować płatności internetowe, a także płacić za zakupy kartą bądź telefonem.

Para może dowolnie skonfigurować poszczególny system transakcyjny banku, w praktyce więc utworzyć zlecenie stałe, wybrać metodę autoryzacji i wiele innych.

Co ważne, każda ze stron może wnioskować o dowolne produkty w banku, jak chociażby kredyty, a także w razie potrzeby wypowiedzieć umowę.

Trzeba jednak uważać na to, z jaką osobą zakładamy konto, bowiem możliwe jest wypłacenie wszystkich środków na inne konto, bez żadnych konsekwencji prawnych.

Wady i zalety wspólnego konta bankowego

Wspólne konto bankowe ma wiele zalet, jednakże nie jest to idealne rozwiązanie w każdym przypadku.

Przede wszystkim w przypadku współdzielonego konta mamy do czynienia ze swobodnym dostępem do pieniędzy.

Każdy posiadacz może zamówić własną kartę płatniczą, a także otrzyma indywidualne dane do logowania na stronę internetową.

Istotna jest kwestia prawna, która jest często pomijana. W przypadku śmierci jednego z małżonków lub pary, druga osoba ma wciąż dostęp do pieniędzy.

Nie trzeba powoływać się na testament. Niestety dla niektórych może to być pewnego rodzaju utrata niezależności finansowej.

Możliwe są kłótnie i sprzeczki związane z niechcianą aktywnością na rachunku.

Problemy pojawią się np. wtedy, gdy jeden z właścicieli zawiera związek małżeński z karbem zaległych pożyczek do spłacenia.

google_news