Wydarzenia Żywiec

Dzisiaj pogrzeb Jana Ficka ps. „Jamnik”

Fot. IPN Katowice

W samo południe dzisiaj (19 lipca) w kościele Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce rozpocznie się uroczystość pogrzebowa Jana Ficka ps. „Jamnik”, którego szczątki odnaleziono w Grodkowie (województwo opolskie).

Jak informuje Monika Kobylańska, asystent prasowy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Jan Ficek ps. „Jamnik” urodził się 9 maja 1923 roku i był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych urodził się 9 maja 1923 roku.

W 1939 roku wraz z rodziną uczestniczył w budowie fortu „Wędrowiec“ w Węgierskiej Górce. Według przekazów rodzinnych pełnił służbę wojskową przed wstąpieniem do Narodowych Sił Zbrojnych. Był żołnierzem Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Śląskiego Okręgu NSZ kapitana Henryka Flamego „Bartka”. Pełnił służbę w Samodzielnym Oddziale Leśnym im. „Szarego” dowodzonym przez porucznika Antoniego Bieguna „Sztubaka”. Został zamordowany we wrześniu 1946 r. w Grodkowie przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa w wyniku operacji o kryptonimie „Lawina”. Szczątki Jana Ficka zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN wiosną 2016 r. w Grodkowie – tłumaczy Monika Kobylańska.

Jan Ficek spocząć ma na cmentarzu parafialnym w Cięcinie, przy ul. Jana Pawła II. W czasie ceremonii asystę wojskową zapewni 18. Bielski Batalion Powietrznodesantowy.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
4 miesięcy temu

Finance courses

[…]Here is a superb Blog You may Obtain Intriguing that we Encourage You[…]

T-REX
T-REX
1 rok temu

Nadal trzecie pokolenie żołnierzy podziemia musi walczyć z trzecim pokoleniem ubeków o Najaśnieszą.