Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

ELEKTROODPADY – niebezpieczny problem czy źródło surowców

Wśród licznych odpadów, które budzą pytania i wątpliwości związane z ich prawidłową segregacją, pojawiają się również i takie, które stwarzają realne zagrożenie, jeśli niewłaściwie zagospodarowane, dostaną się do środowiska naturalnego. Są nimi elektroodpady, czyli inaczej nazwany zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny(ZSEiE), który na pewno każdy z nas ma w swoim domu. Są to zarówno duże sprzęty, takie jak lodówki, telewizory, ale również i te mniejsze, jak żelazko, telefon czy zabawki zasilane bateriami czy akumulatorkami.

Jak wynika z obserwacji, ZSEiE jest jednym z najszybciej rosnących strumieni odpadów. Sami możemy zaobserwować, jak często wymieniamy chociażby wspomniane telefony komórkowe. W niektórych przypadkach może to wynikać nie tylko ze zużycia sprzętu, ale nawet chwilowej mody. I wówczas powstaje nam odpad, który powinien zostać we właściwy sposób zagospodarowany.

Niektóre elektroodpady są odpadem niebezpiecznym. Dlaczego? Ponieważ zawierają toksyczne i niebezpieczne substancje (np. rtęć, ołów, kadm czy brom lub freony), które mogą stanowić realne zagrożenie jeśli np. dostaną się do środowiska. Dlatego ich prawidłowa segregacja a późniejsze zagospodarowanie są tak ważne. Z jednej strony, aby zapewnić właściwą i bezpieczną ich utylizację ale z drugiej, aby móc odzyskać surowce wtórne. Zużyte sprzęty zawierają bowiem m.in. złoto, srebro czy miedź, których wydobycie jest trudne i kosztowne. Dlatego prawidłowe z nimi postępowanie może zapewnić również odzysk cennych materiałów, które trafią do recyklingu.

Jak więc prawidłowo postępować z odpadem takim jak zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Przede wszystkim nie wolno wyrzucać ich do domowych koszy! Odpady komunalne, które wytarzamy w gospodarstwach domowych trafiają do specjalnych instalacji, które mają za zadanie m.in. w prawidłowy sposób rozsortować je na składowe frakcje materiałowe. Jeśli w tych odpadach znajdzie się np. zużyta zabawka z baterią (akumulatorkiem litowy itp.) w momencie jej uszkodzenia, w trakcie rozładunku odpadów, może dojść do niebezpiecznej sytuacji np. jej samozagrzania się i w efekcie do pożaru, z czym już wielokrotnie się spotkaliśmy. Również gromadzenie takich sprzętów w domu jest ryzykowne, ponieważ wydzielają one niebezpieczne substancje.

Na szczęście istnieją rozwiązania, które zapewnią i bezpieczną utylizację ZSEiE i właściwy odzysk surowców. Każdy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz oddzielnie baterie i akumulatory można przywieźć (bez limitu czy dodatkowych opłat) do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOKów. Tam zostaną zabezpieczone a następnie w sposób zgodny z przepisami przekazane do dalszego odzysku i recyklingu. Dodatkowo warto rozejrzeć się czy w najbliższej okolicy nie zostały umieszczone specjalne kontenery do gromadzenia mniejszych sprzętów lub baterii oraz czy nie jest organizowana aktualnie zbiórka tego typu odpadów.

Istnieją więc rozwiązania z których warto skorzystać, pamiętając że ZSEiE jest odpadem, który nie może zostać wyrzucony do domowego kosza czy w najgorszym wypadku do lasu. Skoro są możliwości to warto je wykorzystać w trosce o swoje środowisko i siebie również.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
6 miesięcy temu

Dlatego tak bardzo ważne jest segregowanie odpadów, a elektroodpady trzeba przekazywać w wyznaczonych i specjalnych miejscach do tego. Problem na osiedlach z segregacją? Może dyspensery z oznakowanymi workami pomogą? Widziałam, że Ecosorting takie posiada.