Wydarzenia Cieszyn

Marszałek Senatu RP gościła nad Olzą

W Czeskim Cieszynie marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się m.in. z polską młodzieżą. Fot. Hubert Pielas/Kancelaria Senatu

W czwartek, 2 maja, był obchodzony Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Z tej okazji w Czeskim Cieszynie gościła marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska. Dzień wcześniej, w Cieszynie wzięła udział w Dniu Europy, zorganizowanym nad Olzą w 20. rocznicę wejścia Polski i Czech do Unii Europejskiej.

W Czeskim Cieszynie marszałek Senatu odwiedziła Szkołę Podstawową z Polskim Językiem Nauczania oraz Polskie Gimnazjum im. J. Słowackiego. Młodsze dzieci pokazały marszałek, jak wyglądają ich lekcje, starsze zaprosiły na debatę pytając m.in. o pracę w Senacie i bieżącą politykę.

– Musicie wiedzieć, że jesteśmy z Was wszystkich bardzo dumni. Zawsze możecie na nas liczyć, szczególnie na polski Senat, którego jednym z najważniejszych działań jest opieka i współpraca z Polonią – powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska do młodzieży uczącej się języka polskiego.

Marszałek wspominała, jak zapamiętała wejście Polski do Unii Europejskiej. Mówiła o korzyściach wynikających z obecności Polski w UE. Odpowiadała na różnorodne pytania dotyczące miejsca Polski w Europie, stosunków międzynarodowych, obecnej sytuacji politycznej w Polsce i roli Grupy Wyszehradzkiej. Wysłuchała ponadto przedstawicieli dyrekcji i nauczycieli obu szkół. Dyrektorom – Markowi Gryczowi i Marii Jarnot – z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej wręczyła biało-czerwone symbole narodowe. W spotkaniach wzięła udział senator Halina Bieda, konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz, burmistrz Czeskiego Cieszyna Karel Kula oraz wicehetman województwa morawsko-śląskiego ds. szkolnictwa Stanisław Folwarczny.

W dalszej części wizyty marszałek Senatu wręczyła w Centrum Polskim w Czeskim Cieszynie 12 Kart Polaka. Dokument jest przyznawany od 2008 r. osobom, które nie mają obywatelstwa polskiego. – To wzruszający moment, bo ta Karta niejako potwierdza waszą przynależność i miłość do ojczyzny. Na pewno wykonaliście ciężką pracę, by ją otrzymać. Mam nadzieję, że pomoże wam lepiej działać na rzecz naszej ojczyzny – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jedną z Kart Polaka otrzymał przewodniczący Koła Młodych Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego (PZKO) w Suchej Górnej Filip Jiravsky. – Ten dokument jest nie tylko symbolem naszych związków z Polską, ale także potwierdzeniem naszych starań w pielęgnowaniu polskiej kultury, języka oraz tradycji. Dziękuję wszystkim, którzy umożliwili nam tę bliskość i okazali wsparcie w realizacji tego przedsięwzięcia – mówił, a słuchała go m.in. prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego Helena Legowicz.

Z kolei w Domu Polskim Miejskiego Koła PZKO w Czeskim Cieszynie-Mostach marszałek Senatu spotkała się z przedstawicielami polskich organizacji w Republice Czeskiej. W dyskusji uczestniczyli m.in. prezes Kongresu Polaków w Czechach Mariusz Wałach, wiceprezes Józef Szymeczek, przewodniczący sekcji ds. szkolnictwa Kongresu Polaków Andrzej Bizoń, dyrektor Centrum Pedagogicznego dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w RC Marta Kmeť, prezes Macierzy Szkolnej Marek Bystroń, prezes Towarzystwa Nauczycieli Polskich w RC Monika Plašková, prezes PTTS Beskid Śląski Halina Twardzik, wiceprezes PZKO Piotr Chroboczek, wiceprezes PZKO Andrzej Suchanek, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w RC Jan Ryłko, komendant Harcerstwa Polskiego w RC Andrzej Glac, członek PZKO Stanisław Kołek, redaktor naczelna miesięcznika „Zwrot” Halina Szczotka oraz redaktor naczelny gazety Polaków w RC „Głos” Tomasz Wolff.

Dzień wcześniej – 1 maja, w 20. rocznicę wejścia Polski i Czech do UE – marszałek Senatu odwiedziła z kolei Cieszyn, gdzie odbył się Dzień Europy. – Dwadzieścia lat temu cieszyliśmy się, że staliśmy się częścią Wspólnoty. Dziś mamy co świętować. Wiele wspaniałych rzeczy, które wydarzyły się w naszych krajach – przekonywała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Marszałek zachęcała też mieszkańców do wzięcia udziału w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. – Wybierzcie osoby, do których macie zaufanie, bo to one zadecydują, jaka będzie Unia. Bez was Europa nie będzie bezpieczna. To wy odpowiadacie za jej przyszłość – mówiła.

Dzień Europy zorganizowały wspólnie polskie przedstawicielstwa Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej oraz polskie i czeskie miasto Cieszyn. W spotkaniu w Ratuszu udział wzięli między innymi burmistrzowie Gabriela Staszkiewicz i Karel Kula, ambasador Czech w Polsce Břetislav Dančák, europoseł Jan Olbrycht, dyrektor Biura PE w Polsce Witold Naturski oraz pełniący obowiązki dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Bartłomiej Balcerzyk.

Dzień Europejski skupiony był wokół cieszyńskiego rynku, Wzgórza Zamkowego, Ratusza i Mostu Przyjaźni. Program obchodów obejmował debaty, spotkania z politykami i twórcami kultury, koncerty i konkursy.

Fot. Hubert Pielas/Kancelaria Senatu

Fot. Hubert Pielas/Kancelaria Senatu

Fot. Hubert Pielas/Kancelaria Senatu

Fot. Hubert Pielas/Kancelaria Senatu

Fot. Hubert Pielas/Kancelaria Senatu

Fot. Hubert Pielas/Kancelaria Senatu

Fot. Hubert Pielas/Kancelaria Senatu

Fot. Hubert Pielas/Kancelaria Senatu

google_news