Wydarzenia Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Gimnazjaliści wypunktowani

Tuż przed wakacjami uczniowie klas trzecich gimnazjów otrzymali wyniki egzaminów pisanych końcem kwietnia.

To każdego roku bardzo ważna informacja dla absolwentów gimnazjów (likwidowanych w wyniku tzw. reformy edukacji), gdyż o przyjęciu do wymarzonej szkoły średniej w znaczącym stopniu decydują punkty zdobyte na egzaminie gimnazjalnym. Statystyczny polski gimnazjalista z języka polskiego uzyskał 69 proc. dobrych odpowiedzi, z historii i wiedzy o społeczeństwie 59 proc., matematyki 47 proc., przyrody 52 proc., języka angielskiego na poziomie podstawowym 67 proc., a rozszerzonym 43 proc. Jak już pisaliśmy, na tle rówieśników podbeskidzcy gimnazjaliści zaprezentowali się bardzo dobrze.

W powiecie wadowickim z językiem polskim najlepiej poradzili sobie uczniowie z Łączan, Stanisławia Dolnego, Izdebnika i Skawinek (po 76 proc. zdobytych punktów), SP nr 3 w Andrychowie (75) oraz Inwałdu, Roczyn, Rzyk, Targanic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Leńcz, Spytkowic, SP nr 5 w Wadowicach, Barwałdu Dolnego i Przybradza (po 74). W powiecie suskim tegorocznymi prymusami z języka polskiego są uczniowie z Tarnawy Dolnej (81), Makowa Podhalańskiego, SP nr 1 w Zawoi, Zembrzyc (po 75) i SP nr 2 w Zawoi (74). W powiecie oświęcimskim język polski najlepiej zdali uczniowie z Podolsza i Powiatowego Zespołu Szkół nr 11 w Kętach (po 80), Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu (78) i Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu (77).

Historię i wiedzę o społeczeństwie w powiecie wadowickim najlepiej znają uczniowie z Inwałdu (78), Rzyk, SP nr 1 w Choczni (po 73) i Stanisławia Dolnego (71). W powiecie suskim test z historii i WOS-u najlepiej napisali gimnazjaliści z Łętowni, SP nr 2 w Zawoi (po 69), Grzechyni (66) i Wysokiej (65). W powiecie oświęcimskim najlepiej spisali się uczniowie z PZS nr 11 w Kętach (74), GMS w Oświęcimiu (72) oraz Zaborza (69).

Z królową nauk – matematyką – w powiecie wadowickim najlepiej poradzili sobie gimnazjaliści z Inwałdu (72), Stanisławia Górnego (68) i Rzyk (67). W powiecie suskim matematyka nie ma większych tajemnic przed uczniami SP nr 2 w Zawoi (74), Wysokiej (67), SP nr 1 w Suchej Beskidzkiej, Osielcu i Tarnawie Dolnej (po 60). W powiecie oświęcimskim matematycznymi orłami są uczniowie PZS nr 11 w Kętach (72), GTS w Oświęcimiu, szkoły w Bobrku (po 69) i SP nr 3 w Kętach (66).

Z przedmiotami przyrodniczymi w powiecie wadowickim najmniej problemów mieli uczniowie SP nr 2 w Wieprzu, Inwałdzie (po 67), SP nr 3 w Andrychowie, Zagórniku, Rzykach, Targanicach, SP nr 1 w Choczni (po 66) i SP nr 5 w Wadowicach (65). W powiecie suskim najlepsi byli gimnazjaliści z Łętowni, Wysokiej (po 65), SP nr 1 w Suchej Beskidzkiej, Makowa Podhalańskiego, SP nr 2 w Zawoi (po 62), Tarnawy i SP nr 1 w Zawoi (po 60). W powiecie oświęcimskim brylowali uczniowie PZS nr 11 w Kętach (69), GTS w Oświęcimiu, szkoły w Przeciszowie (po 66) i SP nr 1 w Kętach (65).

Najlepszymi lingwistami (język angielski w stopniu podstawowym) w powiecie wadowickim są gimnazjaliści z Barwałdu Górnego (84), Stanisławia Dolnego (83) i SP nr 1 w Wieprzu (80). W powiecie suskim z językiem Szekspira (stopień podstawowy) rewelacyjnie poradzili sobie uczniowie z Toporzyska (93 proc. – porównywalnie z renomowanymi szkołami w Krakowie), wysoką ocenę otrzymali uczniowie z Łętowni (84) i Osielca (83). W powiecie oświęcimskim z językiem angielskim najmniejsze problemy mieli uczniowie SP nr 3 w Kętach (87), PZS nr 11 w Kętach (86) i GTS w Oświęcimiu (83).

Język angielski w stopniu rozszerzonym najlepiej opanowali gimnazjaliści w Barwałdzie Górnym (69), SP nr 1 w Wieprzu (66) i SP nr 4 w Wadowicach (65). W powiecie suskim na piątki z plusem zasłużyli uczniowie z Toporzyska (72), Osielca (69) i Łętowni (67). W powiecie oświęcimskim najlepiej napisali uczniowie SP nr 3 w Kętach (75), PZS nr 11 w Kętach (74) i GTS w Oświęcimiu (65).

Analizując wyniki, trudno nie zauważyć świetnych rezultatów uczniów z gminy andrychowskiej, będących w czołówce niemal w każdym egzaminowanym przedmiocie. Wyraźnie też widać, że szkoły wiejskie w niczym nie ustępują, a często mają lepsze wyniki niż szkoły miejskie. Zaś 93 proc. uzyskane na egzaminie z języka angielskiego przez nastolatków z Toporzyska (zdawało 31 osób) budzi respekt. Wszak podobne rezultaty z języka angielskiego mają tylko uczniowie najlepszych szkół (dwujęzycznych, prywatnych, społecznych) w dużych miastach.

 

google_news