Wydarzenia Żywiec

Gminne tarcze dla firm

Fot. gov.pl

W gminie Węgierska Górka samorządowcy wyciągnęli rękę do części przedsiębiorców i postanowili zwolnić ich z płacenia podatku od nieruchomości na trzy miesiące.

Jak podkreśla wójt Piotr Tyrlik, dotyczy to przedsiębiorców, którym z powodu skutków epidemii pogorszyła się płynność finansowa.

W szczególności chodzi o prowadzących hotele, pensjonaty, lokale gastronomiczne, gdzie jest bardzo trudna sytuacja, bo zatrudniają dużo pracowników. Ale zwolnienia dotyczą też gabinetów fryzjerskich, kosmetycznych, studiów fitness, siłowni i basenów. Chcemy im pomóc. Dlatego zwalniamy ich z płacenia podatku od nieruchomości przez trzy miesiące za kwiecień, maj i czerwiec. Warunek uzyskania zwolnienia to złożenie przez podatnika formularza zgłoszenia i oświadczenia. Przyznam, że jeszcze przed podjęciem tej uchwały wpłynęło do nas sporo wniosków o umorzenie podatku. Część przedsiębiorców będzie mogła skorzystać z naszej uchwały, w której proponujemy o wiele lepszą i szybszą procedurę niż wynika to z przepisów. Natomiast firmy, które nie są wymienione w uchwale, będą mogły występować o umorzenie czy rozratowanie podatku, ale w ich przypadku procedura będzie się odbywać w innym trybie – zaznacza Piotr Tyrlik.

Radny gminny Jakub Howaniec podkreśla, że to bardzo ważna i potrzebna uchwała.

Pokazuje, że jesteśmy odpowiedzialną gminą, która nie zostawia przedsiębiorców bez pomocy. Zwłaszcza w obecnym czasie, gdy wiele firm z powodu aktualnej sytuacji notuje spadki dochodów lub po prostu zostaje ich całkowicie pozbawionych. Dotyczy to głównie branży turystycznej, która w naszej gminie jest bardzo dobrze rozwinięta. Ta uchwała to niejako uzupełnienie rządowych tarcz antykryzysowych z poziomu samorządu. Podziękowania należą się wójtowi Piotrowi Tyrlikowi i przewodniczącej Iwonie Kopeć za przygotowanie projektu wspomnianej uchwały oraz wszystkim radnym za jednogłośne przyjęcie – mówi radny Jakub Howaniec.

*

Również samorządowcy z gminy Milówka postanowili wesprzeć lokalnych przedsiębiorców. Jednak wielu tamtejszych właścicieli firm nie kryje rozczarowania, uważając, że to żadna pomoc w porównaniu do tego, co dla swoich przedsiębiorców zaproponowała gmina Węgierska Górka. Jak wynika z podjętej uchwały, w gminie Milówka zdecydowano, aby przedsiębiorcy, którzy mają problemy finansowe z powodu ograniczeń, mieli przedłużony termin w płatności rat podatku od nieruchomości w maju i czerwcu do 30 września bez doliczania odsetek za zwłokę. Aby skorzystać z przedłużenia terminu, przedsiębiorca musi przedstawić w gminie na specjalnym formularzu informację o swoich kłopotach finansowych. Część przedsiębiorców z gminy Milówka podkreśla, że w sąsiedniej gminie Węgierska Górka tamtejsi samorządowcy zaproponowali dużo lepszą, konkretną pomoc, umarzając płatność podatku dla właścicieli firm za kwiecień, maj i czerwiec.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Teresa
Teresa
9 dni temu

tarczę to zrobili z ,,Słoneczną Żywiecczyzną ” !!! w Gminie Węg-Górka , ciekawe czy ktoś z włodarzy wytłumaczy mieszkańcom dlaczego w Koszarawie , Ujsołach , Rajczy itp , ludzie mogą mieć zamontowaną instalację PV i Pomp Ciepła z dofinansowaniem a Cięcina i Żabnica , Węg-Górka , Cisiec mogą tylko pomarzyć i pozazdrościć sąsiadom że przystąpiono do odpowiedniego programu .

Marcin
Marcin
7 dni temu
Reply to  Teresa

Ponieważ gmina Węgierska Górka nie przyłączyła się do projektu “Słoneczna Żywieczczyzna” jak inne gminy tylko stworzyła swój projekt, który niestety nie dostał dofinansowania.

Marcin
Marcin
7 dni temu
Reply to  Marcin

Poza tym temat był odgrzewany przez cześć radnych podczas kilku poprzednich sesji radny gminy.