Wydarzenia Bielsko-Biała

Jadąc hulajnogą pamiętaj o przepisach ruchu drogowego

Fot. Marcin Płużek

W ubiegły czwartek w Bielsku-Białej doszło do groźnie wyglądającego wypadku na przejściu dla pieszych z udziałem hulajnogi. W rejonie skrzyżowania ulic Piastowskiej i Listopadowej osobowy saab potrącił dwie kobiety w wieku 22 i 26 lat podróżujące tym indywidualnym środkiem transportu.

Z ustaleń policji wynika, że kierująca osobówką 34-letnia kobieta skręcając w prawo, zignorowała obowiązek zatrzymania się (zielona   strzałka) i uderzyła w znajdującą się na przejściu dla pieszych hulajnogę. Jedna z jadących nią kobiet z podejrzeniem urazu kręgosłupa trafiła na badania do szpitala, lecz ostatecznie okazało się, że jej obrażenia były „powierzchowne’ i policjanci zakwalifikowali całe zdarzenie jako kolizję. Przy czym nie bez winy były w tym wypadku także kobiety podróżujące hulajnogą. Złamały przynajmniej dwa z przepisów o ruchu drogowym.

Chodzi i zakaz przewożenia pasażerów oraz przejeżdżania przez przejście dla pieszych – informują mundurowi.

Hulajnogi elektryczne to obecnie bardzo popularny środek transportu miejskiego. Korzysta z nich coraz więcej osób, lecz… większość z nich – co pokazuje życie – nie ma pojęcia o tym, jak powinni się właściwie zachowywać w ruchu ulicznym. Stąd też policja przypomina kilka podstawowych zasad, które kierowcy hulajnóg mają obowiązek bezwzględnie przestrzegać.

– Kto może poruszać się na i jakie musi mieć uprawnienia?

Dzieci do 10 roku życie mają zakaz poruszania się na hulajnogach elektrycznych, z wyjątkiem strefy zamieszkania, gdy są pod opieką osoby dorosłej. Pomiędzy 10 a 18 rokiem życia dzieci muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 bądź T. Osoby pełnoletnie nie muszą posiadać żadnych uprawnień.

– Gdzie i jak należy się poruszać?

Jeżdżąc hulajnoga elektryczną mamy obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku braku drogi dla rowerów sprawa jest bardziej skomplikowana. Po jezdni na hulajnodze elektrycznej możemy się poruszać, tylko gdy ruch pojazdów na danej drodze odbywa się z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h. Natomiast chodnikiem, gdy prędkość na danej drodze jest większa niż 30 km/h.

– Z jaką prędkością możemy się poruszać i jak się mamy zachowywać wobec pieszych?

Obecne przepisy określają maksymalną prędkość, z jaką możemy się poruszać na hulajnodze elektrycznej, która w przypadku drogi dla rowerów i jezdni wynosi 20 km/h. Na chodniku mamy obowiązek jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego!

– Czego nie wolno jeżdżąc na hulajnodze elektrycznej?

Podróżując na hulajnodze elektrycznej nie ciągnąć i holować innych pojazdów, przewozić innych osób, zwierząt czy ładunku. Zabronione jest również kierowanie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

 

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
HERMENEGILDA
HERMENEGILDA
2 lat temu

d****e jedne jeździć nie potrafią! Szacunku dla innych użytkowników dróg nie ma! Wywalić te bolce w kosmos!!!

Iza
Iza
2 lat temu
Reply to  HERMENEGILDA

to musi być poważny komentarz, jeśli podszywacz pisze nick dużymi literami – ten kosmos robi tą powagę.
O jaki tu szacunek chodzi dla innych użytkowników dróg, podszywacz, jeśli kobitki wzajemnie sobie weszły w drogę? Aha, jedna bardziej od drugich.

Iza
Iza
2 lat temu

Hulajnoga jeszcze z innego powodu nie może się nazywać hulajnoga. Sugeruje nazwa, że na hulajnodze może hulać “noga” czyli neptyk nie znający przepisów ruchu.

Iza
Iza
2 lat temu

Coś podobnego, młodzi ludzie a jeżdżą jak 79-latka na S52 w Świętoszówce.

Iza
Iza
2 lat temu

Trzeba zmienić nazwę hulajnogi, to hulaj na początku jest niebezpieczne: hulaj dusza, piekła nie ma.