Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak chronić zęby podczas uprawiania sportu?

Sport to zdrowie – ta złota reguła powielana jest przez kolejne pokolenia. I rzeczywiście, ruch, dobrany do możliwości, wieku oraz stanu zdrowia danej osoby, sprzyja utrzymaniu kondycji, odpowiedniej wagi oraz dobrego samopoczucia. Przy uprawianiu niektórych dyscyplin trzeba jednak zadbać o dodatkową ochronę zębów. Jak to zrobić?

Ochrona zębów przy uprawianiu sportów walki i sportów siłowych

Ryzykiem, które wiąże się z uprawianiem sportów siłowych i sztuk walki jest uszkodzenia uzębienia. Narażeni są m.in. zawodnicy fitness, sztangiści, karatecy i bokserzy – zarówno w trakcie treningów, jak i podczas zawodów. W przypadku sportów siłowych zęby mogą zostać uszkodzone, ponieważ sportowcy mocno zaciskają szczęki podczas każdorazowego podnoszenia ciężarów. Skutkować będzie to powstawaniem przeciążeń uzębienia, jego kruszeniem, łamaniem oraz ścieraniem.

W przypadku sportów walki urazy zębów mogą powstać przy każdym ciosie. Dlatego ważna jest prawidłowa ich ochrona przed taką ewentualnością. Można ją sobie zapewnić przez regularne wykorzystywanie nakładek ochronnych. Ich stosowanie i dobór dla każdego sportowca powinno być przedmiotem konsultacji ze stomatologiem. Ochraniacze pozwolą na znaczne zredukowanie ryzyka mechanicznych urazów zębów i otaczających je tkanek miękkich. Trzeba też regularnie zgłaszać się na kontrole u stomatologa. Jeśli dojdzie, np. do utraty zęba w wyniku urazu mechanicznego, pozostaje odbudowanie ubytku u protetyka – sposoby uzupełniania braków opisano na stronie: https://enel.pl/stomatologia/usluga/protetyk/.

Sporty ekstremalne – czy ochrona zębów jest konieczna?

Wspominaliśmy już, że przy podnoszeniu ciężarów sportowcy zaciskają mocno zęby. Z takim samym zjawiskiem będziemy mieli do czynienia w przypadku uprawiania – czy to amatorsko, czy profesjonalnie – dyscyplin wyczynowych i ekstremalnych. Adrenalina, jaka jest nierozerwalnie z nimi związana, prowadzi do bardzo mocnego zaciskania szczęk. To z kolei staje się przyczyną szybkiego ścierania i kruszenia uzębienia. Nakładki na zęby również i wtedy będą zalecane sportowcom.

Suchość w ustach towarzysząca sportowcom – co z zębami?

Problemem, z jakim walczą również sportowcy, jest kserostomia, czyli suchość w jamie ustnej. Nadmierne uczucie takiej suchości spowodowane jest zaburzeniami w pracy ślinianek. Częstym źródłem tej dolegliwości jest odwodnienie i nadmierna potliwość czy oddychanie tylko przez usta, a to wszystko może wiązać się z uprawianiem sportów. Przewlekła kserostomia prowadzi do stanu zapalnego w jamie ustnej i rozwoju próchnicy. Warto więc dbać podczas wysiłku fizycznego o odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeśli nadmierna suchość w ustach pozostaje mocno odczuwalna, mimo częstego picia wody, należy zgłosić się do stomatologa.

Dieta wysokowęglowodanowa – jak uchronić zęby przed degradacją?

Przeszkodą w utrzymaniu uzębienia sportowca w idealnym stanie może być nie tylko uprawiana przez niego dyscyplina, ale również dieta. Podczas treningu sportowcy tracą wiele energii, dlatego muszą przestrzegać zasad prawidłowego żywienia. Może być im zalecana dieta wysokowęglowodanowa, która pozwala na zwiększenie efektywności ruchu. Nie należy zapominać, że to właśnie węglowodany są jednym z głównych czynników powodujących próchnicę.

Wraz ze wprowadzeniem diety wysokowęglowodanowej, ogranicza się przyjmowanie białka i tłuszczów, bogatych w potrzebne minerały. W takim wypadku może dojść do niedoborów, a organizm zacznie pobierać, np. wapń z zębów, jeśli nie będzie on dostarczany wraz z pożywieniem. To z kolei prowadzi do rozwoju próchnicy w jamie ustnej.

Z tego względu tak ważne jest dbanie o częste i regularne mycie zębów właściwą pastą oraz używanie płynu do płukania ust.

google_news