Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak dobrać odżywki i suplementy diety?

Chcesz sprawdzić czy potrzebujesz suplementów diety dla sportowców i jak dobrać je do własnych potrzeb? Ten poradnik przygotowaliśmy z myślą o Tobie.

Czym są suplementy?

Suplementy diety to środki spożywcze (tak, tak, to w sumie żywność), których celem jest dostarczenie do organizmu i uzupełnienie diety o witaminy, składniki mineralne lub inne substancje, które nie wykazują działania leczniczego, nie zaburzają funkcji organizmu, charakteryzuje je jednak wykazywanie efektu fizjologicznego. Wśród suplementów znajdziemy zarówno kompleksy witaminowe, jak również produkty zawierające błonnik, poszczególne makroskładniki, zamienniki posiłków,  elektrolity, jak również związki o działaniu ergogenicznym, mające wspierać sportowców w uzyskiwaniu lepszych rezultatów, a także poprawie regeneracji powysiłkowej między jednostkami treningowymi.

Kto potrzebuje suplementacji? Jak sprawdzić?

Odżywki i suplementy diety dostępne są niemal dla wszystkich. Pytaniem pozostaje jednak czy rzeczywiście ich potrzebujesz – bo producent chce oferować Ci substancje wszelkiej maści, z jego perspektywy kompleksowa oferta to ważny “element gry”, po Twojej stronie jednak leży decyzja co, kiedy i w jakiej ilości kupisz w sklepie z suplementami i zastosujesz wespół z opartą o zdrową żywność dietą. Bo jeśli z prawidłowym żywieniem Ci nie po drodze – odpuść suplementy na starcie i skup się na zbilansowanej diecie.

Suplement ma w definicji  uzupełnić, a nie zastąpić racjonalne odżywianie. Pierwszym więc punktem który musisz sprawdzić to to czy dokładasz wszelkich starań żywieniowych. Jeśli tak, a mimo tego niektóre składniki pozostają w jadłospisie deficytowe, a Ty nie widzisz możliwości by uzupełnić je w inny sposób – sięgnij po suple, to dobra droga.

Drugim przypadkiem może być ponadprzeciętne zapotrzebowanie na jakieś składniki, np. elektrolity, węglowodany i energię u sportowców długodystansowych – tutaj suplementy częściowo zastępują żywność by odbarczyć przewód pokarmowy i nie zmuszać się do pochłaniania ogromnych ilości jedzenia.

Trzecia sytuacja mówi nam o tym, że poszukujemy substancji, której w konwencjonalnej żywności jest niewiele/nie sposób odnaleźć ją bez związków działających antagonistycznie, a wiemy że może wspomóc nasze starania treningowe. Suplementy ergogeniczne, takie jak np. kreatyna, beta-alanina, kofeina, wodorowęglan sodu, czy glicerol to substancje o które trudno zadbać dietą.

Czy warzywa i owoce nie zawierają już witamin i minerałów?

To powszechnie panujący mit, jednak, jak wskazuje nazwa – mit. Warzywa i owoce wciąż są bardzo obfitym źródłem witamin i składników mineralnych i powinny stanowić podstawę zbilansowanej, zróżnicowanej diety. Większość witamin i minerałów jesteśmy w stanie dostarczyć wraz z dietą. Wyjątek stanowi tutaj witamina D, która powinna być suplementowana przez większość roku przez niemal wszystkich członków populacji Polski, witamina B12 u osób rezygnujących lub istotnie ograniczających sięganie po produkty odzwierzęce, a także witamina B9, znana bardziej jako foliany lub kwas foliowy – u kobiet ciężarnych, a najlepiej już u planujących potomstwo. Grupa ryzyka niedoborów lub kwalifikowanie się do grupy gdzie suplementacja danym składnikiem jest rekomendowana to czwarta sytuacja, gdzie z pewnością suplementacja może pomóc.

Jak dobrać odpowiednie suplementy diety dla sportowców?

Prosta zasada – przemyśl jaki sport uprawiasz, co jest Twoim priorytetem i czego może brakować w Twojej diecie – tych składników szukaj w suplementach. Bez zbędnych dodatków, upiększaczy i obietnic.

google_news