Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak wybrać idealne obuwie robocze

Przestrzeganie zasad BHP w pracy to obowiązek zarówno pracowników, jak i pracodawcy. Zgodnie z Kodeksem pracy przedsiębiorcy mają obowiązek zapewnić zatrudnionym bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Dotyczy to między innymi zapewniania podwładnym odzieży ochronnej oraz roboczej. Czy te dwa pojęcia są jednoznaczne?

  1. Odzież ochronna a odzież robocza – podstawowe różnice
  2. Buty robocze – jak wybrać te najlepsze
Odzież ochronna a odzież robocza – podstawowe różnice

Pojęcia odzież robocza i ochronna często używane są wymiennie. Jest to jednak duży błąd, ponieważ ubrania ochronne i robocze spełniają zupełnie inne zadania. Odzież robocza to rodzaj ubrań, które dostosowane są do wykonywania danej profesji. Ubrania te są wykorzystywane na przykład na budowach. Mają zapobiegać zabrudzeniom. Odzież ochronna musi mieć odpowiednie atesty. Ma ona zabezpieczać pracowników przed negatywnym działaniem substancji chemicznych, pyłów, zbyt wysokiej temperatury. Każdy element odzieży ochronnej musi być odpowiednio oznaczony i wykonany ze specjalnego materiału. Inaczej jest w przypadku odzieży roboczej, co nie oznacza, że może być uszyta ze złej jakości materiałów. Zarówno odzież ochronna, jak i robocza muszą spełniać wszystkie zasady BHP.

Buty robocze – jak wybrać te najlepsze

Jednym z elementów odzieży roboczej, jakie pracodawca powinien zakupić dla zatrudnionych osób, są buty robocze. Spełniają one inne funkcje niż obuwie ochronne. Pracodawcy powinni zapoznać się z ofertą firm produkujących odzież ochronną i roboczą z najlepszych materiałów. Szczególnie polecane są następujące produkty:

Jak wybrać półbuty robocze? Przede wszystkim warto przejrzeć strony internetowe. Sklep BHP i hurtowania BHP oferują wiele różnych modeli.  Istotne jest aby każda para wykonana była z porządnego, mocnego i wodoodpornego materiału. Warto także sprawdzić czy obuwie robocze mają specjalną warstwę ochronną, która zabezpiecza stopę przed uderzeniami. Oprócz ochrony trzewiki robocze powinny zapewniać także odpowiednią wentylację. Wykonując 8 godzin ciężkie prace fizyczne stopa bardzo się męczy. Sztuczny materiał może powodować, że stopa się zapoci,  a od tego już tylko krok do powstawania zmian grzybicznych. Dlatego warto zwrócić uwagę na wentylację. Buty robocze muszą być także dobrze wyprofilowane, co znacznie wpływa na komfort noszenia. Jeśli pracownicy wykonują zadania zimą przy niskich temperaturach, to pamiętajmy, aby wyposażyć ich w specjalne, ocieplane modele.

WSB_zas_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments