Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jakie naczynia na płytę indukcyjną? Nowoczesny sposób na szybkie i zdrowe gotowania pod ciśnieniem

Inwestorzy budujący nowe mieszkania coraz częściej stawiają na nowoczesne rozwiązania w kwestii wyposażenia lokum. Dotyczy to również kuchni, w których prym wiodą obecnie płyty indukcyjne. Są to bezpieczniejsze i prostsze w obsłudze rozwiązania niż tradycyjne kuchenki gazowe, jednak wymagają stosowania specjalnych naczyń. Garnki i patelnie na płytę indukcyjną muszą mieć odpowiednie dno, by gotowanie czy podgrzewanie potraw było możliwe. Na znaczeniu zyskuje również przyrządzanie posiłków pod ciśnieniem – ta metoda jest odmianą popularnego w ostatnich latach gotowania na parze. Sprawdź, jakie garnki do gotowanie pod ciśnieniem sprawdzą się na płycie indukcyjnej.

Naczynia na płytę indukcyjną – czym powinny się wyróżniać?

Zasilana prądem płyta indukcyjna wybierana jest głównie ze względu na bezpieczeństwo, prostą obsługę i możliwość łatwego utrzymania powierzchni do gotowania w czystości. Rozwiązanie to stosowane jest w większości nowo wybudowanych mieszkań, jednak by móc z niego korzystać konieczne jest posiadanie specjalnych rodzajów garnków. Kluczem nie jest materiał, z jakiego zostały one wykonane – garnki i patelnie na płytę indukcyjną mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, teflonu czy emalii. Przy okazji dobierania tego typu naczyń warto zwrócić uwagę na ich dno i oznaczenia stosowane przez producenta. Przykładowo garnki Zepter mają dno wykonane z aż trzech warstw – indukcyjnej, akumulacyjnej i przewodzącej. Dzięki temu można mieć pewność, że nadają się płytę zasilaną prądem elektrycznym, a wielopoziomowe dno skraca czas przygotowania potraw, przyczyniając się tym samym do mniejszego zapotrzebowania na energię, a co za tym idzie, niższych rachunków.

O czym pamiętać, wybierając naczynia na płytę indukcyjną?

Przy okazji doboru tego typu garnków warto zwrócić uwagę na średnicę – powinna być dopasowana do wielkości pól grzewczych, o ile takowe zostały wydzielone. Dzięki temu ciepło będzie rozchodzić się równomiernie, co wpłynie np. na jakość smażonych potraw. Dobrze jest również uwzględnić dno, które oprócz tego, że powinno być wykonane w odpowiedniej technologii, musi być idealnie płaskie. W przeciwnym razie nie zostanie wykryte przez płytę indukcyjną.

Ważne jest również pamiętanie o materiale – naczynia, w zależności od rodzaju i przyszłych zastosowań, mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, emalii, teflonu, żeliwa, emalii lub ceramiki. Powszechnym rozwiązaniem, które można znaleźć niemal w każdym domu, są garnki ze stali nierdzewnej o oznaczeniu 18/10. Liczby te oznaczają procentową zawartość dwóch pierwiastków zwiększających odporność naczynia na działanie czynników środowiskowych. W tym przypadku będzie to 18% chromu i 10% niklu. Garnki marki Zepter oferują znacznie wyższą jakość – wszystko dzięki zastosowaniu specjalnego stopu 316L, który cechuje się wyższą wytrzymałością i nie zmienia kolorów nawet po wielu latach użytkowania.

Gotowanie na parze i pod ciśnieniem – gwarancja zdrowych i szybko przygotowanych potraw

Zyskujące w ostatnich na popularności gotowanie na parze doczekało się unowocześnienia. Nowoczesne garnki z pokrywkami przystosowanymi do szybkiego przyrządzania posiłków oferują możliwość gotowania pod wysokim ciśnieniem. Cały proces jest szybki (nawet do 70% szybszy niż w przypadku tradycyjnego gotowania), a co za tym idzie, użytkownik zużywa mniej energii elektrycznej, co przekłada się na większe oszczędności. Gotowanie pod ciśnieniem można kontrolować za pomocą termokontrolera (cyfrowego lub analogowego) umieszczonego na pokrywie, o czym więcej można przeczytać w artykule – Wielopoziomowe gotowanie: poznaj wszystkie zalety gotowania na parze w naczyniach Zepter.

Posiłki przygotowane pod ciśnieniem – jakie korzyści można zyskać?

Oprócz tego, że gotowanie pod ciśnieniem jest szybsze i zużywa znacznie mniej energii elektrycznej, potrawy przygotowane tą metodą:

  • są wyjątkowe zdrowie – brak dodatkowych tłuszczy, którymi danie nasiąka w wyniku smażenia;
  • nie wymagają dosalania;
  • mają wysokie wartości odżywcze.
google_news