Bielsko-Biała Cieszyn Kultura i rozrywka Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Kęty: Jubileuszowy festiwal

Aż cztery dni trwały wydarzenia związane z jubileuszową, dwudziestą edycją Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej Psallite Deo w Kętach. Były filmy, wernisaż, spektakl i mnóstwo muzyki, a na deser organizatorzy przygotowali bogaty w atrakcje Jarmark Świętojański.

Nie mogło zabraknąć uroczystości poświęconych 250. rocznicy kanonizacji Jana Kantego. Przygotowała je Szkoła Podstawowa nr 1, której patronem jest ten właśnie święty. W czwartek uczniowie zaprezentowali poświęcone mu przedstawienie, odbył się też wernisaż wystawy prac przygotowanych na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny o Świętym Janie Kantym. Jeszcze tego samego dnia rozpoczął się przegląd filmowy „Oikumene”, źródło wielu wzruszeń dla widzów. Ale jeszcze więcej emocji dostarczył im Konkurs Muzyczny Psallite Deo, w którym wzięło udział kilkuset wykonawców. Repertuar, choć ograniczony tematyką, obejmował przeróżne gatunki muzyczne – od podniosłych pieśni kościelnych po rap. Grand prix zdobyła Klaudia Krivá z Preszowa na Słowacji. Wokalistka z tego samego miasta, Jana Petriková zajęła pierwsze miejsce w młodzieżowej kategorii solistów. Najlepszą scholą okazali się śpiewacy z parafii św. Wojciecha w Bulowicach, a wśród zespołów wokalno-instrumentalnych największe wrażenie na jurorach wywarła grupa Kontrasty z Domu Kultury w Komorowicach. Wrzos z Głębowic wywalczył pierwszą nagrodę w kategorii chórów. Najtrudniej było wybrać zwycięski zespół ludowy, dlatego też na pierwszym miejscu uplasowały się ex aequo dwa: Paświszczanie z Zasola oraz Małe Kęty.

Nie do końca udał się wielki finał festiwalu – Jarmark Świętojański na kęckim Rynku. Choć jednak deszcz i chłód usilnie próbowały nakłonić mieszkańców do pozostania w domach, nie zabrakło chętnych, by krążyć wokół stoisk z rękodziełem oraz zdrową żywnością i częstować się frykasami serwowanymi przez panie z kół gospodyń wiejskich. Najwięcej osób tłoczyło się pod sceną, na której odbywał się przegląd etiud teatralnych „Sceny z życia miasta”, w którym występowały dzieci z przedszkoli i podstawówek. Można też było wysłuchać koncertów Młodzieżowych Orkiestr Dętych z Bulowic i Witkowic, Zespołu Muzyki Dawnej Minstrele z Krakowa oraz podziwiać popisy gości z Ukrainy i Węgier.

Organizatorem festiwalu był Dom Kultury w Kętach, a impreza odbyła się pod patronatem honorowym ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej Romana Pindla, starosta oświęcimskiego Zbigniewa Starca oraz burmistrza Kęt Krzysztofa Jana Klęczara.

Autorką fotoreportażu jest Edyta Łepkowska.

google_news