Wydarzenia Bielsko-Biała

Kiedy otwarcie muzeum? Mieszkańcy już nie mogą się doczekać

Fot. Marcin Płużek

Kiedy nastąpi otwarcie Muzeum Kultury Wilamowickiej w Wilamowicach? Oficjalna data udostępnienia placówki zwiedzającym wciąż nie została podana, ale realnym terminem jest początek lipca.

Coraz więcej osób z Wilamowic, jak i z bliższej i dalszej okolicy dzwoni i pyta, czy muzeum można już zwiedzać. Nie ma się czemu dziwić, bo zgodnie z pierwotnymi zapowiedziami muzeum miało być gotowe pod koniec marca. Później mówiono o końcu kwietnia lub maja. Pojawiły się jednak problemy z dotrzymaniem tych terminów. Nie chodzi o samą budowę, bo tę udało się dokończyć na czas.

Okazuje się, że zbyt optymistycznie przyjęto, że uda się urządzić placówkę i przygotować ekspozycję w ciągu trzech miesięcy. Tymczasem to ogromne wyzwanie, na realizację którego potrzeba o wiele więcej czasu. Już kilka miesięcy temu władze Wilamowic wystąpiły z wnioskiem o przesunięcie terminu oddania placówki do użytku oraz zamknięcia i rozliczenia inwestycji. Było to konieczne, bo muzeum powstaje w przeważającej mierze ze środków zewnętrznych, jakie na ten cel pozyskał lokalny samorząd (koszt przedsięwzięcia szacowany jest na blisko 9 mln zł, z czego 85 proc. pochodzić ma z funduszy norweskich). Budowa ruszyła w 2022 roku, kompleks budynków został ukończony tak jak planowano z końcem zeszłego roku i dopiero wtedy można było rozpocząć przygotowanie ekspozycji.

Za realizację tej części projektu odpowiada Stowarzyszenie na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Miasta Wilamowice „Wilamowianie” (jest właścicielem większości eksponatów, jakie prezentowane będą w muzeum). Poza tym ma ono również przygotować plan działania placówki, która skupi się nie tylko na działalności ekspozycyjnej, lecz także na kultywowaniu, promowaniu i rewitalizowaniu wilamowskich tradycji oraz unikatowej kultury lokalnej społeczności.

Urządzanie i organizowanie muzeum trwa od momentu, gdy tylko budowlańcy opuścili plac budowy. Jednak od samego początku działacze stowarzyszenia zakładali, że trzy miesiące to zbyt krótki czas, aby mogli wywiązać się z zadania. Stąd też wniosek władz miasta o przesunięcie terminu zakończenia projektu. Zgodę wyraziło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, termin został przesunięty na koniec czerwca. Do tego czasu ekspozycja powinna być gotowa, a wszystkie mniejsze i większe problemy rozwiązane.

Obecnie trwa wyposażanie obiektu w niezbędną infrastrukturę muzealną (gabloty, multimedia, komputery). Większość eksponatów jest jeszcze w konserwacji, więc z układaniem samej ekspozycji trzeba poczekać. Poza tym, mieszkańcy Wilamowic cały czas przynoszą z domów różne zabytkowe przedmioty, które znajdą się w muzeum. Jak nas poinformowano, na dniach powinien zostać wydany oficjalny komunikat mówiący o tym, na jakim etapie są prace związane z organizacją muzeum i kiedy można spodziewać się jego otwarcia.

Jak już pisaliśmy, w lutym Rada Miejska podjęła uchwałę o powołaniu do życia samorządowej instytucji kultury o nazwie „Muzeum Kultury Wilamowskiej w Wilamowicach”, a w kwietniu radni nadali nowo powołanej placówce statut. Pozostało jeszcze tylko powołanie jej dyrektora. Nie jest wykluczone, że w przyszłości muzeum przejdzie pod skrzydła Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, ale na tym etapie konieczne było powołanie do jego prowadzenia odrębnej instytucji kulturalnej, bo wynikało to z warunków dofinansowania projektu. Na czas jego ciągłości muzeum musi działać jako odrębna placówka kultury.

google_news