Porady i inspiracje

Księgowość dla freelancerów – jak skutecznie zarządzać finansami indywidualnej działalności gospodarczej

Podpisywanie każdego miesiąca kilku czy kilkudziesięciu umów o dzieło jest uciążliwe, co często zachęca freelancerów do założenia działalności gospodarczej. Jednak otwarcie firmy wiąże się z wieloma obowiązkami, w tym koniecznością prowadzenia księgowości. Jak nie utonąć w morzu formularzy, tabel z cyframi i terminów?

Freelancer na działalności gospodarczej – jakie ma obowiązki?

Zasadniczo nie ma znaczenia, czy zajmujesz się grafiką, projektowaniem stron internetowych, copywritingiem czy też programowaniem – w każdym przypadku założenie działalności gospodarczej odbywa się tak samo. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) mają też podobne obowiązki, głównie względem fiskusa i ZUS-u.

Obowiązki freelancera, który prowadzi JDG:

  • płacenie zaliczek na podatek dochodowy;
  • rozliczanie VAT-u – dotyczy to jednak tylko tych freelancerów, którzy złożyli deklarację VAT-R (zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT);
  • opłacanie składek ZUS – na początku prowadzenia firmy można uniknąć składek na ubezpieczenia społeczne;
  • prowadzenie księgowości – jest uzależnione od wybranej formy opodatkowania, może to być np. Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR);
  • wystawianie faktur i przechowywanie dokumentacji związanej z firmą.

Gromadzenie dokumentacji w JDG dotyczy nie tylko wystawianych, ale też otrzymanych faktur. Zakup np. oprogramowania niezbędnego do realizowania oferowanych usług czy sprzętu komputerowego może być Twoim kosztem uzyskania przychodu (obniży to podatek do zapłaty).

Z jakimi wyzwaniami musi zmierzyć się freelancer, który otwiera firmę?

Myślisz o tym, aby zamiast rachunków do umów o dzieło zacząć wystawiać faktury? Założenie własnej działalności gospodarczej może przerażać – głównie ze względu na liczbę obowiązków. Jednak wyzwania czekają jeszcze przed załatwieniem formalności. O czym mowa? Choćby o konieczności wybrania formy opodatkowania. Warto tę decyzję dobrze przemyśleć – od formy opodatkowania może zależeć to, ile podatku zapłacisz.

Założenie firmy wiąże się też z wyborem kodu (kodów) PKD. Mimo że może to wydawać się formalnością, to kod ma duże znaczenie – wybór niektórych kodów oznacza obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czy korzystania z kasy fiskalnej. Do tego dochodzi jeszcze nazwa firmy czy wybór adresu. Możesz zarejestrować działalność zarówno pod adresem zamieszkania, jak i w biurze wirtualnym.

Jak dopilnować wszystkich formalności i rozwiać swoje wątpliwości? Ponieważ od formy opodatkowania może zależeć m.in. wysokość podatków, to warto skonsultować się z doradcą podatkowym. Jeżeli zależy Ci na kompleksowej obsłudze, wybierz biuro rachunkowe współpracujące lub zatrudniające takich specjalistów.

Księgowość dla freelancerów – kiedy skorzystać z pomocy profesjonalistów?

Jednym z największych wyzwań dla freelancerów jest samodzielne prowadzenie księgowości – kłopot mają głównie osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z rachunkowością. Jednak samodzielne prowadzenie księgowości nie jest jedynym rozwiązaniem – księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej można:

  • prowadzić przy wsparciu księgowego – umożliwiają to programy, ale jest to opcja dla osób, które mają pewne doświadczenie;
  • przekazać specjalistom z biura rachunkowego – profesjonaliści kompleksowo zajmą się prowadzeniem księgowości freelancera prowadzącego JDG.

Nie znasz się na księgowości? Skorzystaj z drugiego rozwiązania. Przekazując w ręce profesjonalistów rozliczenia swojej firmy, możesz jedynie zyskać – zarówno pieniądze, jak i czas. W ten sposób minimalizujesz koszty (obejdzie się bez nabywania programu do księgowości czy dostępu do portalu dedykowanego księgowym) i zyskujesz więcej czasu na rozwój działalności.

Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym Bielsko? Współcześnie wiele biur rachunkowych idzie się z duchem czasu – klienci mogą dostarczać dokumenty online, czasem otrzymują też dostęp do programu, w którym mogą wystawiać faktury. To przyśpiesza przepływ informacji i pozwala trzymać rękę na pulsie – korzystając z takich rozwiązań, możesz w każdej chwili sprawdzić wysokość przychodu i przybliżoną kwotę podatku do zapłaty.

google_news