Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Mieszkaniec Podbeskidzia z najwyższą emeryturą na Śląsku. Jakie są inne rekordy?

Fot. Pixabay.com

Najniższa emerytura w województwie śląskim to 5 groszy, wypłaca ją sosnowiecki ZUS, natomiast najwyższa przekracza 17 tys. zł i trafia do mieszkańca Podbeskidzia. Nie jest to rekord kraju, bo wśród świadczeniobiorców są też osoby, które co miesiąc z ZUS otrzymują nawet powyżej 20 tys. zł emerytury.

Najniższa emerytura, jaką kiedykolwiek wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych po reformie emerytalnej w 1998 roku, to 2 grosze. Otrzymywała ją klientka z oddziału ZUS w Biłgoraju. Kobieta w swoim życiu odprowadziła składkę emerytalną za jeden dzień pracy. Odkąd wprowadzono świadczenie “Mama 4+”, jej sytuacja finansowa poprawiła się. Jako uzupełnienie do swojej emerytury z ZUS-u otrzymuje tzw. rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Od 1 marca 2021 roku łącznie otrzymywać będzie 1250,88 zł. Najszczęśliwszym emerytem, ze względu na wysokość swojego świadczenia, jest 86-latek, który aż 62 lata przepracował przy produkcji ołowiu, cyny i cynku. Jego miesięczna emerytura, po waloryzacji marcowej, to kwota przekraczająca 35 tys. zł i jest najwyższą w Polsce. Innemu rekordziście ZUS wypłaca emeryturę w granicach 29 tys. zł. Otrzymuje ją 83-letni były pracownik zatrudniony przy produkcji tworzyw sztucznych. Przepracował ponad 59 lat. Kobieta z najwyższą emeryturą z ZUS otrzymuje przeszło 24 tys. zł. To 82-letnia była pracownica bankowości. Przepracowała ponad 61 lat.

– Jeśli chodzi o dane dla województwa śląskiego, najniższą emeryturę wypłaca sosnowiecki ZUS. Wysokość tego świadczenia to 5 groszy. Otrzymuje je mężczyzna, który składkę na ubezpieczenia społeczne miał opłacaną przez niecałe 2 miesiące – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Druga rekordowo niska emerytura w naszym województwie wypłacana jest przez chorzowski ZUS – 17 groszy. Do obliczenia emerytury przyjęto kwotę składek za 24 dni.

Z terenu działalności oddziału ZUS w Bielsku-Białej najniższa emerytura wynosi 49 groszy. Otrzymuje ją kobieta, która w swoim 61-letnim życiu przepracowała 16 dni na umowie zlecenie. Następne rekordowo niskie świadczenie z Podbeskidzia trafia także do kobiety, która podlegała ubezpieczeniom społecznym przez 3 miesiące, a jej emerytura to 1,81 zł.

Rekord wysokości świadczenia w naszym województwie należy do mieszkańca Podbeskidzia. To ponad 17 tys. emerytury. Otrzymuje ją mężczyzna, który na na świadczenie przeszedł w wieku 85 lat. Przez lata pracował w górnictwie, osiągając bardzo wysokie zarobki. Tak wysoką emeryturę wypłaca oddział ZUS w Bielsku-Białej. Wysokie świadczenia ma także dwóch emerytów z terenu bielskiego ZUS. Każdy z nich ma przyznaną emeryturę w wysokości około 14 tys. zł. Na emeryturę przeszli w wieku powyżej 72 i 74 lat. Każdy z nich ma długi staż pracy, pierwszy ponad 46 lat, a drugi około 51 okresów składkowych i nieskładkowych.

Jaki jest przepis na wysokie świadczenie? – Wniosek z tego jest jeden: im dłużej będziemy pracować przed przejściem na emeryturę, tym więcej odprowadzimy składek. Z każdym rokiem dojdą też kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego, a więc podstawa obliczenia emerytury wzrośnie. Oczywiście ważne też są zarobki. Im wyższe zarobki, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura – tłumaczy rzeczniczka.

Chociaż emerytura, wyliczana według nowych zasad, nie zależy od stażu pracy, bo jak mamy przykłady powyżej – może być wyliczona tylko z jednego dnia podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu to jednak staż pracy ma znaczenie. Zdarza się, że wyliczona przez ZUS emerytura jest niższa niż emerytura minimalna. Co wtedy? Kobiety, które udowodniły co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz mężczyźni, którzy udowodnili co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy mają zagwarantowane podwyższenie obliczonej kwoty emerytury do kwoty emerytury minimalnej, od 1 marca 2021 roku – 1250,88 zł. Jeżeli ktoś nie ma takiego stażu, to jeśli obliczona przez ZUS emerytura będzie niższa od minimalnej, to nie będzie ona podwyższona do tej kwoty. Przykładowo, jeżeli kobieta udowodniła co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy, a wyliczona wysokość emerytury wyniosła 800 zł brutto, to ta kwota będzie podwyższona do kwoty minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1250,88 zł brutto. Jeżeli kobieta ta nie udowodniłaby 20-letniego okresu składkowego i nieskładkowego to emerytura pozostałaby w kwocie 800 zł brutto.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ferdek
Ferdek
2 lat temu

pewnie w górnictwie przepracował jako związkowiec, bo “normalni” górnicy zwykle nie dożywają do tego wieku

beskidnik
beskidnik
2 lat temu

Podbeskidzie nie leży na Śląsku

Warto zacytować:
Warto zacytować:
2 lat temu

“Otrzymuje ją mężczyzna, który na na świadczenie przeszedł w wieku 85 lat. Przez lata pracował w górnictwie, osiągając bardzo wysokie zarobki.” Hmm? Obowiązek, obowiązkiem, a chciejstwo, chciejstwem, tylko czyje? W wieku 85 lat?

Roman
Roman
2 lat temu

A ja pracowałem do 67 lat 44 lata pracy i dostałem 1450 zł jak to jest

liczy się siła
liczy się siła
2 lat temu
Reply to  Roman

Boś nie robił na grubie …….. gupi ciu…… Oczywiście żartuję bo też nie robię na kopalni ani w policji i też będę miał głodową emeryturę, bo chciało mi się kształcić i pracuję w szkole. Taki kraj. Liczy się siła.