E-edukacja Cieszyn

Młodzi a zdrowie psychiczne. W Cieszynie o emocjach, traumie i mowie nienawiści

Fot. Starostwo Powiatowe w Cieszynie

Około 100 uczniów z sześciu cieszyńskich szkół ponadpodstawowych wzięło udział w kolejnej inicjatywie skierowanej w stronę młodych ludzi, a zorganizowanej przez Stowarzyszenie “Pomocna Dłoń Blisko Ciebie” z Cieszyna. Spotkanie odbyło się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie i koncentrowało się wokół tematyki ochrony zdrowia psychicznego. Jego gośćmi byli także uczestnicy projektów Erasmus Plus, realizowanych przez Zespół Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie we współpracy ze Stowarzyszeniem “Pomocna Dłoń Blisko Ciebie”.

Problematyka spotkania zainteresowała nie tylko uczniów, ale także wychowawców, psychologów czy pedagogów. Zaproszenie do wzięcia udziału przyjęli także przedstawiciele lokalnego samorządu – wicestarosta powiatu cieszyńskiego Janina Żagan i zastępca burmistrza Cieszyna Krzysztof Kasztura. Nie brakło również reprezentacji Fundacji “Laja”, dzięki której wyjazdy w ramach Erasmus Plus były możliwe.

– Projekty w których uczestniczyliśmy w czerwcu i wrześniu tego roku, dotyczyły tematyki związanej z ochroną zdrowia psychicznego młodych ludzi, w tym uchodźców. W czasie prezentacji dzieliliśmy się wiedzą zdobytą podczas wykładów i warsztatów w Hiszpanii. Mówiliśmy na przykład o tym, czym jest stres i trauma, jak możemy sobie z nimi radzić, o emocjach, pracy naszego mózgu, a także o potrzebie właściwej komunikacji z innymi ludźmi, pozbawionej oceniania, krytyki, agresji, lekceważenia i mowy nienawiści. Poruszaliśmy kwestię uważności na drugiego człowieka, doceniania różnorodności, potrzeby integracji i okazywania sobie wzajemnego szacunku.
Prelekcję, która była uzupełnieniem, poszerzeniem oraz podsumowaniem naszych prezentacji, wygłosiła Joanna Nowińska, psycholog z Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie – wyjaśnia Olga Białoń, prezes zarządu Stowarzyszenia “Pomocna Dłoń Blisko Ciebie”.

Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. O pobycie młodych ludzi w hiszpańskiej Kantabrii pisaliśmy tutaj.

Fot. Starostwo Powiatowe w Cieszynie

 

google_news