Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Na czym polega renowacja boisk sportowych?

Niemal w każdej gminie znajdują się asfaltowe lub betonowe boiska, które wskutek eksploatacji tracą estetyczny wygląd i przestają spełniać surowe normy bezpieczeństwa. Również boiska z murawą niszczeją pod wpływem intensywnego użytkowania. Dla zapewnienia zawodnikom odpowiednich warunków gry i treningu konieczne jest stałe pielęgnowanie boiska.

Czym jest renowacja boiska sportowego?

Renowacja boiska sportowego to prace wykonywane na jego powierzchni, które poprawiają właściwości użytkowe i wizualne boiska. Odpowiednio przeprowadzone prace minimalizują ryzyko wystąpienia zagęszczenia podłoża i spadku zdolności sorpcyjnych. Renowacja boiska poprawia jakość źdźbeł i ich wygląd, ogranicza czynniki chorobowe , a co najważniejsze świetnie wpływa na rozrost korzeni. Warto wiedzieć, że używanie właściwych środków do odnowy boiska poprawia także zdolności regeneracyjne trawy.

Najważniejsze zabiegi poprawiające wygląd boiska

Na pięknym zadbanym boisku gra jest przyjemnością i jest bezpieczna. Dzięki pracom pielęgnacyjnym boisko wygląda fantastycznie. Do zabiegów koniecznych do wykonywania na terenie boiska sportowego zalicza się: nawadnianie, czyszczenie oraz nawożenie trawy. Trwałość efektów zapewnia regularne wykonywanie prac pielęgnacyjnych. W przeciwnym wypadku konieczne bywa przeprowadzenie pielęgnacji regeneracyjnej. W ofercie usług specjalistów tej branży znajduje się zarówno: wertykulacja, szczotkowanie, odchwaszczanie, czyszczenie trawy, uzupełnienie granulatu, jak i jego rozbicie. Samodzielnie wykonanie prac regeneracyjnych wymaga zakupu bądź wynajmu odpowiednich maszyn. Koszt wynajęcia sprzętu jest niższy niż skorzystania z usług firmy zajmującej się pielęgnacją boisk. Jeżeli klub sportowy nie ma zatrudnionej osoby przeszkolonej w temacie renowacji boiska, to najlepszym wyjściem jest skorzystanie z usług specjalistycznej firmy. Niektórzy usługodawcy mają w swoim zakresie dodatkowe usługi, np.: sprawdzenie stanu murawy i na tej podstawie dopasowanie prac regeneracyjnych i pielęgnacyjnych. Nawozy muszą być dobrane do stanu murawy, co wymaga fachowej wiedzy, a nie kierowania się przypuszczeniami, czy poradami z Internetu.

Nieprawidłowe wykonanie prac renowacyjnych

Osoby, które nie są specjalistami, nie dają gwarancji, że wszystkie prace zostaną wykonane we właściwy sposób. Źle przeprowadzone prace renowacyjne boiska mogą doprowadzić do uszkodzenia murawy lub jej całkowitego zniszczenia. Tylko profesjonalnie wykonana renowacja boiska sportowego jest oszczędnością czasu i pieniędzy, ponieważ chroni przed demontażem i wymianą nawierzchni.

Dla sportowca najważniejsze jest to, aby gra była przyjemnością, a boisko spełniało wymogi bezpieczeństwa. W przypadku nawierzchni poliuretanowych jest konieczne odnowienie linii boisk wielofunkcyjnych, wyczyszczenie i odkurzeniem nawierzchni oraz uzupełnienie drobnych ubytków i uszkodzeń. Trzeba także usunąć wszelkie zanieczyszczenia i uzupełnić warstwę wypełniającą boisko sportowe.

więcej na stronie AlpinkaSport.pl

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oset
Oset
1 miesiąc temu

Unijne finanse?