Wydarzenia Cieszyn

Nawałnica zamiast dożynek. Wisła liże rany po gwałtownych opadach deszczu

Fot. OSP Ustroń Polana / Facebook

Do późnych godzin wieczornych trwało w Wiśle usuwanie skutków nawałnicy, która przed południem przeszła nad miastem. Z powodu szkód, które wyrządziła, zostały odwołane zaplanowane na dziś i jutro Dożynki i Święto Miodu.

– W związku z stratami, jakie spowodowała nawałnica – zalanymi piwnicami i placami, zerwanymi liniami telefonicznymi i przewalonymi drzewami – chyba nikt z nas nie wyobraża sobie dziś świętować. Niestety, całość wydarzenia odwołujemy – poinformował wiślański magistrat. W najbliższym czasie ma zostać przekazana wiadomość, w jaki inny sposób zostaną uczczone w perle Beskidów tegoroczne plony.

Burmistrz Wisły, Tomasz Bujok, nie ukrywa, że decyzja o odwołaniu Dożynek i Święta Miodu była bardzo trudna. – Ze względu na nawałnicę i gwałtowną burzę, która przeszła przez Wisłę, a także na duże szkody, które przyniosła, musieliśmy podjąć trudną, ale wierzymy że odpowiedzialną, decyzję o odwołaniu dzisiejszych dożynek. Jest nam bardzo przykro. Dożynki kosztowały nas wszystkich dużo przygotowań, zaangażowało się w nie mnóstwo osób, którym chcielibyśmy podziękować – wyjaśnia Tomasz Bujok.

Przez lokalne podtopienia nie udało się zorganizować ani korowodu, ani części artystycznej w amfiteatrze. – Jedyne co pozostaje, to mieć nadzieję, że na kolejnych dożynkach spotkamy się wszyscy razem i świętować będziemy podwójnie.
Już niedługo poinformujemy o nowym pomyśle na to, żebyśmy także w tym roku mogli wspólnie podziękować za plony – dodaje Tomasz Bujok.

Strażacy w Wiśle mieli pełne ręce roboty. Tylko OSP Wisła Centrum zadysponowana została do czternastu zdarzeń związanych z usuwaniem skutków nawałnicy. Pomoc ratowników niezbędna była na ulicach Wyzwolenia, Hoffa, Kolejowej, 1 Maja, Prusa, Ochorowicza i Dziechcinka.

W Wiśle działali też m.in. strażacy OSP Ustroń Polana.

Podtopieniu uległ m.in. budynek Muzeum Beskidzkiego im. Andrzeja Podżorskiego, gdzie działali strażacy OSP Koniaków Centrum. Ze względu na prace porządkowe i konieczne do przeprowadzenia osuszanie obiektu, muzeum będzie zamknięte w dniach 27-29 sierpnia.

google_news
16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
sąsiad miejscowości
sąsiad miejscowości
8 miesięcy temu

Tragedia straszna,to co tu się działo to ten kto tego nie widział nie może sobie wyobrazić.Drogi,parkingi jedno błoto z kamieniami.Teraz czas na sprzątanie lecz bardzo tę czynność utrudniają przyjezdni.Czy ci ludzie nie mają rozumu?Szlak ich trafi jak parę dni nie przyjadą?Mieszkańcy mają już ich pełną … . Jak wyczyścić parking skoro przyjezdni “muszą” tu być.Może władze Wisły mogły dać komunikat z prośbą o nieprzyjeżdżanie dwa dni w celu posprzątania miasta jak nie chcieli zamknąć parkingów.No ale ‘przybysz nasz pan”.

gość
gość
8 miesięcy temu

to jest kara za to że popierają PO !!!

to oczywiste
to oczywiste
8 miesięcy temu
Reply to  gość

a na tych co będą głosowali na konfę – żabami będzie rzucało z chmur.

Lech
Lech
8 miesięcy temu
Reply to  gość

Tylko prawdziwa katolik i wysłannik pisu cieszy się z ludzkiego nieszczęścia.
Teraz pomódl się dwa razy podziękuj Bogu i daj na tace.

nasz
nasz
8 miesięcy temu
Reply to  gość

Rzuć się w kibel kretynie

Siwy60
Siwy60
8 miesięcy temu

Widać spady mają fajne porobione akurat na staw tylko ryby wpuścić

Gerwazy
Gerwazy
8 miesięcy temu
Reply to  Siwy60

Aleś dowcipny

widzi mi się
widzi mi się
8 miesięcy temu
Reply to  Siwy60

spady to dopiero będą we wrześniu – w sadach

Paweł
Paweł
8 miesięcy temu

Na Wisłę w ciągu 3 godzin spadło 76 mm deszczu na m2, razy 110 km2 powierzchni dale to ilość 3,3 mln ton wody.

w tonach
w tonach
8 miesięcy temu
Reply to  Paweł

trochę się nie zgadzają wyliczenia, ale milionerzy, Jak taka chmura nie ma się oberwać.

John
John
8 miesięcy temu
Reply to  w tonach

Trochę?!?!? Dowcip masz przedni!

Paweł
Paweł
8 miesięcy temu
Reply to  w tonach

Na szkołę rzucało się kamieniami co? 1 mm wody na 1 m2 to 1 l., pasi? 110 km2 to 110 mln m2, pasi? Dalej licz sam jak potrafisz.

matematyka z przyrodą trudna nauka
matematyka z przyrodą trudna nauka
8 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Liczę. to jest 3,3 mln ton ale jeszcze tych milimetrów było 76. Nieważne, wystarczający ciężar chmury aby się musiała oberwać co? Tylko w tych wyliczeniach martwią mnie 3 godziny i że wiatru nie było czyli chmura miała ciężej… się oberwać. No i też martwi mnie te 110 km2, jest tak w przyrodzie, że w jenym miejscu leje z intensywnością oberwania chmury a 2, 3 kilometry dalej już mniej

Paweł
Paweł
8 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Reply matematyka…..
Ok, 76 mm to dane ze stacji pomiarowej w Wiśle mieście, 110 km2 to powierzchnia Wisły, masz rację w jednych miejscach pada bardziej w innych mniej, tyle, że zazwyczj w górach opady są wyższe niż w dolinach.
No dobra, przyjmijmy że to nie 3 mln ton wody, a 2 mln, jakaś różnica dla mieszkańców?

bez sensu
bez sensu
8 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Trzeba zacząć od tego co mają dać te wyliczenia o milionach ton. Oprócz matematyki, wyliczeń, przyrody jest i fizyka a konkretnie statyka. Tutaj jest pojęcie obciążenia skupionego lub rozłożonego, rozłożonego na 110 km2. Obciążenie rozłożone i to w ciągu 3 dni na tak dużą powierzchnię nie robi wrażenia, w innym przypadku drzewa połamałyby się pod naciskiem milionów ton a i dachy domów zawaliły.

bez sensu
bez sensu
8 miesięcy temu
Reply to  bez sensu

godzin