Porady i inspiracje

Oświetlenie tarasowe – 3 aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze lamp

Chcesz, aby Twój taras stał się łatwiejszy w użytkowaniu po zmroku? Idealnym rozwiązaniem będzie oświetlenie tarasowe! Oto 3 aspekty, które warto wziąć pod uwagę wybierając lampy zewnętrzne:

  1. Estetyka oświetlenia tarasowego
  2. Materiał wykonania lamp
  3. Bezpieczeństwo oświetlenia tarasowego

Zapoznaj się z poniższym poradnikiem i sprawdź o czym należy pamiętać, wybierając oświetlenie tarasowe.

Estetyka oświetlenia tarasowego

Na myśl o zainstalowaniu lamp zewnętrznych w pierwszej kolejności przychodzi do głowy dobór ich wyglądu do otoczenia. Jest to ważny aspekt, gdyż każdemu mieszkańcowi zależy na tym, aby oświetlenie tarasowe wpasowało się wizualnie w styl domu i ogrodu. Kształt, kolor oraz rozmiar lamp zdecydowanie należy mieć na uwadze podczas ich wyboru. Kwestia estetyki oświetlenia na tarasie nie jest jednak jedynym elementem, o którym należy pamiętać. Równie ważne, a nawet ważniejsze są parametry decydujące o bezpieczeństwie instalacji.

Materiał wykonania lamp

Kluczowym zagadnieniem, które decyduje o trwałości oświetlenia tarasowego oraz o bezpieczeństwie jego użytkowników jest materiał, z którego wykonane są lampy. Przy jego wyborze należy pamiętać, że instalacja przeznaczona jest do użytku zewnętrznego – będzie narażona na zmienne warunki pogodowe, ekspozycję na promieniowanie słoneczne oraz duże amplitudy temperatur. Do najpopularniejszych materiałów, z powodzeniem wytrzymujących warunki polskiego klimatu należą:

  • aluminium
  • żeliwo
  • stal

Przy wyborze oświetlenia tarasowego warto sięgać po produkty z najwyższej półki – dobrej jakości surowce użyte przy ich produkcji będą trwalsze niż ich tańsze zamienniki, których użytkowanie może grozić koniecznością wymiany lamp w każdym sezonie. Ważnym aspektem, również przekładającym się na trwałość oświetlenia, jest ochrona przed korozją. Środki antykorozyjne od zaufanych producentów pozwolą znacząco przedłużyć okres radości z posiadania instalacji działającej na dworze bez zarzutu.

Bezpieczeństwo oświetlenia tarasowego

Ostatnim, lecz niemniej ważnym zagadnieniem są właściwości mechaniczne lamp. Oświetlenie tarasowe powinna cechować najwyższa klasa ochrony przeciwporażeniowej oraz ponadprzeciętna szczelność produktu. Tą ostatnią można sprawdzić (i warto to robić!) na podstawie opisującego lampę współczynnika IP. W przypadku oświetlenia zewnętrznego powinien on być nie mniejszy niż IP 44. Gwarantuje to odporność lampy na kurz, pył i wilgoć. Warto także przy każdym zakupie dopytać sprzedawcę o warunki gwarancji produktu – dzięki temu inwestycja nie będzie obarczona zbędnym ryzykiem!

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments