Wydarzenia Cieszyn

Patriotyczne śpiewanie, kapsuła czasu, piknik wojskowy, spacery… 11 listopada w cieszyńskim

Fot. Pixabay.com

Jutro 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości. Na Śląsku Cieszyńskim nie braknie uroczystości podkreślających wyjątkowość tego dnia.

W Cieszynie o 9.00 w kościele Jezusowym odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w intencji niepodległości Ojczyzny, po którym, w asyście orkiestry i pocztów sztandarowych, wszyscy udadzą się na plac Wolności. Tam, około 10.30, nastąpi manifestacja patriotyczna przy Pomniku Niepodległości, a w dalszej kolejności uczestnicy przejdą pod tablicę upamiętniającą powołanie Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego, tablicę Józefa Piłsudskiego i pod Ponik Legionistów, gdzie odśpiewana będzie „Rota”. Ciąg dalszy spotkania o 12.00 na rynku, gdzie odśpiewany zostanie hymn Polski i inne pieśni patriotyczne. Z ciekawostek, o 14.00 w Szkole Podstawowej nr 6 zostanie zakopana kapsuła czasu 2020-2055. Na 17.00 natomiast zaplanowano w Teatrze im. A. Mickiewicza uroczystą sesję Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej połączoną z wręczeniem Laurów Ziemi Cieszyńskiej.

W Skoczowie początek uroczystości o 8.45 na rynku. W programie uroczyste złożenie raportu kompanii honorowej OSP gminy Skoczów, podniesienie flagi narodowej na maszt, odśpiewanie hymnu oraz występ wybranych laureatów II Gminnego Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Śpiewajmy dla Polski”. Następnie złożone zostaną kwiaty pod pomnikami „Naszym Bohaterom” oraz NSZZ „Solidarność”. O 10.00 rozpocznie się nabożeństwo w intencji Ojczyzny w kościele Św. Trójcy. Sportowym akcentem będzie V Skoczowski Bieg Niepodległości, który rusza o 13.00 na stadionie miejskim „Beskid”. W międzyczasie kwiaty składane będą także pod obeliskami i pomnikami w Kiczycach, Pierśćcu i Pogórzu. O 16.00 odbędzie się – tym razem on-line – wieczornica niepodległościowa, organizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Pogórza.

W Istebnej z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbędzie się Piknik Wojskowy, którego organizatorami są miejscowy samorząd i resort obrony narodowej. O 10.30 górale złożą kwiaty pod pomnikami na terenie Trójwsi. W samo południe w kościele Dobrego Pasterza w Istebnej odbędzie się uroczysta msza w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych służb mundurowych. Ciąg dalszy imprezy będzie miał miejsce na terenie amfiteatru “Pod skocznią”. Uczestnicy spotkania przemaszerują tam z Istebnej Centrum niosąc 100-metrową biało-czerwoną flagę. W amfiteatrze natomiast przygotowano program artystyczno-kulturalny, w którym nie braknie odśpiewania hymnu narodowego przy akompaniamencie orkiestry dętej z Trójwsi Beskidzkiej, koncertu patriotycznego w oprawie góralskiej, pokazu sprzętu militarnego, koncertu orkiestry wojskowej z Krakowa, stoisk promocyjnych i profilaktycznych, strefy zabaw dla dzieci i żołnierskiej grochówki. Na zakończenie wydarzeń zaplanowano pokaz sztucznych ogni z okazji jubileuszu 400-lecia wsi Istebna i Jaworzynka.

Również w innych miejscowościach nie braknie uroczystych obchodów. Przykładowo, w Brennej o 10.00 odbędzie się nabożeństwo w kościele św. Jana Chrzciciela w Brennej Centrum oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Grupy Śpiewu Tradycyjnego „Sójki” z Brennej. O 11.30 w imieniu mieszkańców gminy zostaną złożone kwiaty na cmentarzu w Brennej Centrum. Nastąpi też wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego i warta honorowa 25. Drużyny Harcerskiej „Watra” z Brennej. O 12.00 z kolei będzie można się wybrać na spacer po miejscach pamięci wraz z Wojciechem Grajewskim. Początek przy kościele w Brennej Centrum, a trasa poprowadzi m.in. do bunkra „huta”, „Starej Gminy” i pomnika przy „Przytulii”.

google_news
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pieron
Pieron
2 lat temu

Lepiej niech ludzie się uczą historii. Nie wiem jak na Śląsku Cieszyńskim tak hucznie świętują swieto niepodległości. Przecież my tak naprawdę przynależymy do Polski dopiero od 1918 rok. I raczej nie ma nic w tym fajnego, że w 1918 był koniec Księstwa Cieszyńskiego

Tadeusz
Tadeusz
2 lat temu

A teraz na zakończenie tego świątecznego dnia: My Rosjanie i Niemcy rozumujemy w pojęciach ekspansji i nigdy nie będziemy rozumować inaczej. Nie jesteśmy zainteresowani po prostu zachowaniem własnego państwa czy narodu. Jesteśmy zainteresowani wchłonięciem, przy pomocy wywieranego przez nas nacisku, maksymalnej liczby dopełniających nas kategorii. Nie jesteśmy zainteresowani kolonizowaniem tak jak Anglicy, lecz wytyczaniem swoich strategicznych granic geopolitycznych bez specjalnej nawet rusyfikacji, chociaż jakaś tam rusyfikacja powinna być. Rosja w swoim geopolitycznym oraz sakralno-geograficznym rozwoju nie jest zainteresowana w istnieniu niepodległego państwa polskiego w żadnej formie. Nie jest też zainteresowana istnieniem Ukrainy. Nie dlatego, że nie lubimy Polaków czy Ukraińców,… Czytaj więcej »

jedenasty, R.P.2021
jedenasty, R.P.2021
2 lat temu

Polska PODLEGŁA UE nie potrafi nawet przed nieuzbrojoną hołotą obronić sama granicy a Wy tu PIKNIK sobie robicie..
Gratulujemy Płaszczakom dobrej zmiany i wspierającej ich w dziele utraty suwerenności “opozycji”.
Ludzie otwórzcie oczy

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Ta “hołota” jest uzbrajana acz nie w karabiny i nikt takiej wojny nie chce. Dziś suwerenny w świecie do końca nikt nie jest, trzeba żyć dobrze z sąsiadami, mieć wpływowych przyjaciół.

Tadeusz
Tadeusz
2 lat temu

W przeddzień Narodowego Święta: Ambasada Rosji( 02.11.21)
 “Z raportu MSZ Rosji o sytuacji z gloryfikowaniem nazizmu, rozpowszechnianiem neonazizmu i innych praktyk, które przyczyniają się do eskalacji współczesnych form rasizmu, dyskryminacji rasowej, ksenofobii i związanej z nimi nietolerancji, Moskwa, październik 2021”.
Reszta na stronie ambasady.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Tadeusz

Nie Schleswig – Holstein lecz Awrora.

Tadeusz
Tadeusz
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Wzmożenie twe bezcenne.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Tadeusz

Nie moje, ja piszę regularnie i często a Tadeusz nie widzi odbicia w lustrze.