Wydarzenia Sucha Beskidzka

Podpisana umowa na projekt obwodnicy Makowa Podhalańskiego

Fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla obwodnicy Makowa Podhalańskiego w ciągu drogi krajowej nr 28.

W ogłoszonym przetargu złożono cztery oferty. Z nich GDDKiA za najkorzystniejszą uznała propozycję firmy Sweco Engineering (prawie 3,5 mln zł). W ramach opracowania dokumentacji projektowej powstać ma Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R). Wykonawca ma również uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). Sama budowa 5-kilometrowej obwodnicy Makowa Podhalańskiego, która ma odciążyć zakorkowane centrum miasta, planowana jest na lata 2025 – 2029.

KB_starsza
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan z B
Jan z B
4 miesięcy temu

Osoby,które znają się na wszystkim mają wiedzę tylko ogólnikową ,telewizyjną.gminną.Ich dewiza to nie bo nie.Można przyjąć argument po co obwodnica w Makowie skoro jest w Berlinie,można?.chcę, dodać,że modernizacja infrastruktury drogowej(liniowej czy punktowej) wymaga wielkiej ilości dokumentacji przebudowy dworców,przystanków,punktów przeładunkowych itd.Jak mawiał marszałek Piłsudski ,wam tylko kury macać.Z poważaniem

Hermenegilda
Hermenegilda
4 miesięcy temu
Reply to  Jan z B

A może jednak ci co im kury macać pracowali niektórzy przy dokumentacji i co nieco wiedzą, Nikt tutaj nie mówi o niepotrzebnej obwodnicy lecz o długim terminie na dokumentację, o proporcji kosztów. A może jak dokumentacja zrobiona byłaby wcześniej można i wcześniej zacząć roboty w terenie, hę?

Hermenegilda
Hermenegilda
4 miesięcy temu
Reply to  Jan z B

Taka dajmy na to panie Janie z B decyzja środowiskowa, trzeba popatrzeć w papiery, że połowa to woda, przepisywane jest z jednego opracowania do drugiego z podmianą danych a to kosztuje, rozumiem Janie z B że nigdy nie byłeś przy papierach więc i wyobrażenie straszne. Popatrz ile tam mądrobrzmiących nazw na dokumentację zamiast to uprościć. Nie da się? – może się da. Z poważaniem.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 miesięcy temu

Ile czasu ma wykonawca dokumentacji projektowej – prawie 4 lata? Co ma kosztować aż 3,5 mln zł? bo określenie “kompleksowa dokumentacja” jest oczywiste. Jaki procent przewidywanego kosztu budowy obwodnicy stanowi ta kompleksowa dokumentacja?

jm
jm
4 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

prawie 1/3 całości kosztów.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 miesięcy temu
Reply to  jm

Gruba przesada taki koszt papierów choć doceniam, że jest wśród i myśl fachowa.