Wydarzenia Bielsko-Biała

Premiera „Norwida”. Na płycie bielszczance Kasi Pietrzko towarzyszą Andrzej Chyra i Maciej Kądziela

Dziś ukazała się płyta „Norwid”. To niebanalne dzieło tria bielskiej pianistki Kasi Pietrzko, saksofonisty Macieja Kądzieli i aktora Andrzeja Chyry.

Album – w ramach nowej serii „Polish romantic jazz” – wydał Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Płyta jest nagraną w studio wersją koncertu, który odbył się w ramach organizowanego przez Instytut Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa” w 2021 roku, a który był kolejnym ogniwem wątku programowego, zainaugurowanego pamiętnym koncertem Tomasza Stańko i zaproszonych przez niego muzyków pt. „Listy Chopina”. Przypomnijmy, że koncert projektu „Listy Norwida” odbył się także w Bielsku-Białej.

Kasia Pietrzko i Andrzej Chyra. Fot. DOROTA KOPERSKA PHOTOGRAPHY

– Zawsze z przyjemnością wracam do Bielska-Białej, gdzie czuję szczególne wsparcie publiczności, i to od samego początku mojej kariery. Dziękuję jej za ciepłe przyjęcie. Gra w Cavatina Hall była dla mnie wielką satysfakcją. Co więcej, w studiu Cavatiny nagraliśmy też płytę tego projektu. Jest tam dobry fortepian Steinway’a. Nagrania trwały trzy dni. Ostatniego dołączył do nas Andrzej Chyra, który recytuje wiersze Cypriana Kamila Norwida. W projekcie, oprócz członków mojego tria, któremu jestem wierna od pięciu lat – kontrabasisty Andrzeja Święsa i perkusisty Piotra Budniaka, uczestniczy saksofonista Maciej Kądziela, którego poznałam podczas projektu Jazz Forum Talents w Kansas City – mówiła Kasia Pietrzko w wywiadzie dla naszej redakcji.

Kasia Pietrzko podczas koncertu w Cavatina Hall. Fot. DOROTA KOPERSKA PHOTOGRAPHY

Nowy album Kasi Pietrzko – podobnie jak koncerty w ramach tego projektu – to wręcz metafizyczna podróż do świata muzyki i poezji. Przepełniona wrażliwością i czułością gra bielskiej pianistki doskonale komponuje się z melodyjnymi dźwiękami saksofonu Macieja Kądzieli, z którym to pisała muzykę. Nie sposób nie zwrócić uwagi na doskonałą grę Andrzeja Święsa, który dopełnił liryczny nastrój płyty oraz talent Piotra Budniaka. W odróżnieniu od koncertów w ramach projektu „Listy Norwida”, recytacja Andrzeja Chyry, czytającego poezję Norwida, jest dużo bardziej stonowana, nie aż tak brawurowa, za to sprawia, że płyta jest dziełem od początku do końca przemyślanym, budującym niepowtarzalny nastrój i mającym ten romantyczny rys, zgodny z nazwą nowej serii Instytutu, którą inauguruje.

Premierze towarzyszy oficjalne wideo. – Mamy nadzieję, że przybliży ono niezwykłą atmosferę, której doświadczaliśmy podczas nagrań – mówią twórcy. Autorem filmu jest Tomasz Jeziorski, który towarzyszył artystom z kamerą podczas nagrań w studiu Cavatina Hall w Bielsku-Białej.

Płytę „Norwid” można nabyć na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Albumowi w tej wersji towarzyszy pieczołowicie przygotowana książeczka z obszernym wprowadzeniem redaktora Tomasz Szachowski przybliżającym zarówno tradycję artystycznych relacji zachodzących pomiędzy jazzem a poezją, jak i sylwetki twórców. Całość uzupełniają piękne zdjęcia czechowiczanki Doroty Koperskiej i Wojciecha Grzędzinskiego. Co więcej, płyta jest też od dzisiaj dostępna na platformach streamingowych, m.in. Spotify i Tidal.

Kasia Pietrzko i Maciej Kądziela. Fot. DOROTA KOPERSKA PHOTOGRAPHY

O projekcie „Norwid” Kasia Pietrzko opowiedziała ze szczegółami podczas wywiadu dla naszego portalu – TUTAJ.

Relacja z koncertu „Listy Norwida” w Cavatina Hall w Bielsku-Białej – TUTAJ.

NagranIe z premierowego koncertu „Listy Norwida” w Filharmonii Narodowej.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments