Wydarzenia Żywiec

“Propozycja” za 12 baniek. Kanadyjczycy chcą dopłaty

Fot. Paweł Szczotka

Około 8 milionów złotych rocznie zysku chce mieć prywatna firma InterHealth Canada z prowadzenia nowego Szpitala Powiatowego w Żywcu. Tymczasem obecny stary szpital, jak przewiduje starosta Andrzej Kalata, może w tym roku mieć 15 – 18 mln zł, ale… zadłużenia! Stąd zagraniczna spółka chciałaby, aby w przyszłości władze powiatu żywieckiego płaciły jej odszkodowanie!

Starosta Andrzej Kalata przyznaje, że sytuacja obecnego szpitala jest tragiczna.

Wszystko sprowadza się do tego, że Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia nie chcą nam płacić większego ryczałtu od października 2017 roku. Mamy go wyliczony na podstawie 2015 roku, gdyż akurat ten rok był dla nas fatalny. Na szpital dostajemy rocznie około 36 mln zł ryczałtu, a podobne placówki otrzymują po 60 – 80 mln zł! Jak widać, różnica jest drastyczna i kwota w przeliczeniu na jednego pacjenta czy mieszkańca jest najniższą w województwie śląskim i jedną z najniższych w Polsce. Tak niski ryczałt powoduje, że miesięczna strata starego szpitala wynosi od 1,5 do nawet 2 mln zł! – podkreśla starosta.

Takie dramatyczne finansowanie jest problemem dla powiatu, ale i dla firmy InterHealth Canada.

W naszych rozmowach przedstawiciele tej spółki mówią, że jeśli mają przejąć szpital z tak fatalnym finansowaniem, gdy zadłużenie rośnie od 15 do 18 mln rocznie, to powinniśmy im zapłacić odszkodowanie lub różnicę. Przedstawiciele firmy podkreślają, że chcą mieć rocznie 8 mln zł zysku, aby spłacać kredyt, który zaciągnęli na budowę nowego szpitala. W kolejnych latach, według ich obliczeń, ten zysk powinien wynosić co najmniej 10 mln zł. Tymczasem mieliby przejąć ryczałt od starego szpitala z kilkumilionowym zadłużeniem. Stąd też podczas naszych ostatnich rozmów stwierdzili, że chcieliby dopłaty z naszej strony w wysokości 12 mln zł rocznie. Niestety, powiat nie jest w stanie jednocześnie spłacać zadłużenia starego szpitala, które przejdzie na nas, i płacić takie ogromne sumy na nową placówkę – dodaje Andrzej Kalata.

Firma InterHealth Canada zakładała wcześniej, że podniesie swoje dochody poprzez nowe usługi medyczne zakontraktowane z NFZ, jak i komercyjne.

Ale z powodu pandemii koronawirusa NFZ obecnie nie ogłasza żadnych nowych konkursów. Z informacji, jakie mamy, najwcześniej mogą zostać one ogłoszone po 4 września. Przy tym wszystkim spółka InterHealth Canada do tej pory nie złożyła nam jasnej deklaracji, że nowy szpital rozpocznie pracę we wrześniu. To powoduje bardzo trudną sytuację, bo jeśli nie ruszy nowa placówka, a my nic nie zrobimy z ratowaniem finansów w starym szpitalu, to może dojść do sytuacji, gdy naszą lecznicę będzie trzeba zamknąć. Wtedy Żywiecczyzna zostanie bez szpitala, czego nikt z nas absolutnie nie chce! – tłumaczy starosta.

Stąd, jak podkreśla, samorządowcy próbują rozpaczliwie bronić szpitala przed likwidacją. Ratunkiem ma być redukcja ilości łóżek na oddziałach i zwolnienia pracowników.

Może będzie trzeba „zredukować” szpital, aby koszty zeszły do takiej kwoty, jaką płacą nam teraz w NFZ? Być może szpital pozostanie jedynie ze 150 łóżkami i do końca roku trzeba będzie zwolnić 200 – 250 osób? Mamy już zgodę od NFZ na zmniejszenie ilości łóżek, ale jeśli chodzi o liczbę zwolnień pracowników, to nie da się tego jednoznacznie ustalić. W przypadku redukcji łóżek nie będziemy w stanie przyjąć wszystkich pacjentów i część będzie musiała korzystać z placówek w Bielsku-Białej czy Suchej Beskidzkiej. W każdym razie nie składamy broni i podejmujemy dalsze interwencje. Nie chcemy, aby NFZ robił dla nas wyjątki. Chcemy to, co nam się należy i nie zgadzamy się na gorsze traktowanie! – zaznacza starosta Andrzej Kalata

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
31 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jozin z Bazin
Jozin z Bazin
5 miesięcy temu

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem….Chcą zarabiać na chorych ? A gdyby wszyscy byli zdrowi to w szpitalu nie byłoby nawet jednego pacjenta ! Z czego by Kanadyjczycy się utrzymali ?????

Zebi
Zebi
5 miesięcy temu
Reply to  Jozin z Bazin

Na tobie napewno zarobi oddział psychiatryczny 😋

Władimir Władimirowicz
Władimir Władimirowicz
5 miesięcy temu

Kanadyjczycy chcą zysków ale nie kazdy biznes wypala. Z artykułu wynika że Żywiec ma płacić ew. straty. Czyli dla nich zarobek bez żadnego ryzyka.
Teraz wszystko zależy jak jest napisane w umowie Żywca z Interhealth Canada. Może ktoś z forumowiczów wie czy ta umowa jest dostępna czy utajniona i ew. gdzie ją znaleźć

Grand
Grand
5 miesięcy temu

Są zapisy utajnione, o których wie prawdopodobnie kilka osób. Tam właśnie tkwi sedno.

kto tu ....... rządzi ?
kto tu ....... rządzi ?
5 miesięcy temu

Lekarze to ogarną. Powstanie prywatny szpital a powiat będzie w kółko dopłacał z naszych pieniędzy. To do pałacu Habsburgów, to do Moszczanicy, a teraz do szpitala. Czy tam nie ma kogoś rozsądnego w tym zarządzie powiatu ?

Heniek
Heniek
5 miesięcy temu

Śmiechu warte – z wielką pompa obwieszczali nowatorską inwestycję, potem nie mogli zacząć budowy, jak z wielkim bólem zaczęto budowę to pojawiły się problemy z ukończeniem. W końcu jak już wybudowali to zamieszanie z otwarciem i funkcjonowaniem. Strach się bać jak to będzie hulać. Pewnie tradycyjnie trzeba już będzie omijać żywiecki szpital szerokim łukiem. A szanowny pan starosta niech zrozumie że pacjenci wyczekują tego szpitala…

Grand
Grand
5 miesięcy temu
Reply to  Heniek

Nie trzeba będzie omijać, bo on jest na łuku (wyPISdowie)

Zorba
Zorba
5 miesięcy temu
Reply to  Grand

Masz rację tak cały czas myślałem

Olaf
Olaf
5 miesięcy temu

od początku było wiadomo że nic z tego nie wyjdzie, w polskiej służbie zdrowia nigdy nie wiadomo ile, za co i komu zapłacą

Jurek
Jurek
5 miesięcy temu

Hołota Pisowska rządzi, brawo brawo brawo

Zygi
Zygi
5 miesięcy temu

To niech go sobie mają i płacą miastu pieniądze za grunt itd A cała świta do roboty i budować 3 szpital za dotacje państwowe w końcu mamy trochę ministrów i posłów ze Śląska Skoro inni nas dawno wyprzedzili i byli biedniejsi to niech w końcu świta się ogarnie i przestanie biadolić. Jedni i drudzy szeregi zewrzeć i pracować dla dobra społecznego bo za to wam płacą podatnicy A tak na marginesie kto podpisywał tą umowę to pod sąd do odpowiedzialności ktoś w końcu brał za to pieniądze.

Buahahaha
Buahahaha
5 miesięcy temu

Dobre, otwórz szpital i przejmuj personel i długi. Kto inteligentny by się zgodził.

Grand
Grand
5 miesięcy temu
Reply to  Buahahaha

Warunki były takie od początku. Ponad 100 osób opracowywało biznesplan. Miało wszystko grać, a jest lipa.

Hermenegilda
Hermenegilda
5 miesięcy temu

Trudno się dziwić Kanadyjczykom, że nie chcą uczestniczyć w nienormalnym. Ale to nienormalne trwa już kilka lat, jeszcze dawniej niż przywoływany tutaj październik 2017. Był pomysł aby długi starego szpitala nie przenosić na nowy i co?

Katarzyna
Katarzyna
5 miesięcy temu

Przypominam ,że karkołomna konstrukcja publiczno-prywatna dla żywieckiego szpitala została wymyślona przez mafijne rządy PO . To przecież posłanka tej mafijnej partii Sawicka zapowiadała “kręcenie lodów” na służbie zdrowia.

wsiowy
wsiowy
5 miesięcy temu
Reply to  Katarzyna

Oj babo, Sawicka zapowiadała a Szumowski kręci, no masz rację.

cc
cc
5 miesięcy temu
Reply to  wsiowy

zgadzam się, a Pani Katarzyna niech nie ogłada wiecej TVPis bo do końca zwariuje 😉

Pępek
Pępek
5 miesięcy temu
Reply to  cc

Nie ćpaj przygłupie i wyłącz TVN bo do końca życia będziesz debilem.

Cc
Cc
5 miesięcy temu
Reply to  Pępek

d****e takie jak ty to od tego twojego TVP Info tak zdurnieli. Hehe ale mi się podoba jak wam się szpilę wbije i jak reagujecie PiSowa hołoto

Heniek
Heniek
5 miesięcy temu
Reply to  Pępek

Widać na kogo głosujesz – tak jak większość ze wsie i bez wykształcenia 🙃

Zebi
Zebi
5 miesięcy temu
Reply to  Pępek

Typowa jatka pisiora – wzorem prezes

Miastowy
Miastowy
5 miesięcy temu
Reply to  wsiowy

ciebie kręci w odbycie c***o.

wsiowy
wsiowy
5 miesięcy temu
Reply to  Miastowy

miasto wybierz, chyba że w pierwszym pokoleniu, po zapachu wyczuć można pisdniętego

Marcysia
Marcysia
5 miesięcy temu
Reply to  Katarzyna

Czy zastanowiłaś się choć przez chwilę, kobieto, ile szpitali można byłoby oddłużyć za kwotę 240 mln, które przewalił Szumowski, kupując od handlarza broni respiratory widmo? A ile za 70 mln wydanych przez Sasina bezprawnie na wybory, o których wiadomo było, że się nie odbędą? To tylko dwa ostatnie przykłady. Posługujesz się, kobieto, kłamliwą narracją, którą rządząca partia PiS wymyśliła, żeby odwracać uwagę od swych przekrętów. Jeszcze zapłaczesz za Polską, którą z rąk PO przejęła PiS. To tylko kwestia czasu, który jest najlepszym czynnikiem weryfikującym prawdę.

Zebi
Zebi
5 miesięcy temu
Reply to  Marcysia

Zgadzam się, ale za chwilę pewnie jakiś pisior napisze ze to przez Tuska, TVN i Trzaskowskiego…

Żywczak
Żywczak
5 miesięcy temu

Ciągle reanimują trupa, szpital w Żywcu i tak jest zamknięty. Wszyscy już jeżdżą do Wojewódzkiego w Bielsku.

grzy
grzy
5 miesięcy temu

No to PiS w powiecie zalicza kolejną wtopę… Hahahaha… a powinnik krzyczeć jak premier: sukces, sukces, sukces… Głosujcie nadal na te hołotę…

nowe wybory ?
nowe wybory ?
5 miesięcy temu

Kalata, Kucharczyk odejdźcie bo do niczego się nie nadajecie. Położyliście najpierw transport publiczny, potem edukację w szkołach średnich, a teraz służbę zdrowia. Trzeba mieć jaja i odejść a nie ciągnąć ten chaos dalej. Nowe wybory, ale bez was.

obiektyw
obiektyw
5 miesięcy temu
Reply to  nowe wybory ?

Leć do sklepu po papier toaletowy bo chyba masz sraczkę…

cc
cc
5 miesięcy temu
Reply to  obiektyw

typowy wyborca jędrka się odezwał, pewnie ze wsi i bez wykształcenia 😉

Olga
Olga
5 miesięcy temu
Reply to  nowe wybory ?

To prawda jeśli ktoś sobie nie radzi powinien odejść i mieć trochę honoru zgadzam się z tobą w 100%wW Powiecie nic nie działa i na ni nie ma kasy Powinni mieć trochę ambicji.