Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Można się zgłaszać

Fot. MON

Zachętą do rocznego szkolenia jest wynagrodzenie 4,5 tys. zł i urlop wypoczynkowy.

W sobotę 21 maja rozpocznie się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji, w 32 miejscowościach w całej Polsce, odbędą się pikniki wojskowe pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”.

Gdzie się zgłosić?

Zgłoszenia do służby będzie można składać 21 maja w 102 lokalizacjach w całym kraju (32 pikniki wojskowe ze stoiskami rekrutacyjnymi oraz 70 punktów rekrutacyjnych) oraz online poprzez portal rekrutacyjny Strona główna – CWCR (wojsko-polskie.pl).

Wojskowe pikniki startują o godzinie 11.00 i potrwają do godz. 18.00. Na stoiskach promocyjno-informacyjnych będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej służbie zasadniczej: ile trwa, kto może do niej przystąpić, jakie trzeba spełnić wymogi i na czym ta służba będzie polegać. To nie wszystko. Na miejscu można będzie także porozmawiać z fachowcami i wypełnić wniosek o powołanie (dlatego warto pamiętać o zabraniu dowodu osobistego).

Aby starać się o przyjęcie do służby kandydat musi do wniosku dołączyć:

kopię dokumentu tożsamości;
kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie;
kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.
Wzór wniosku można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej: Strona główna – CWCR (wojsko-polskie.pl)

MON zaprasza do wspólnej zabawy na piknikach. Zaplanowano liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Będą prezentacje sprzętu wojskowego, w tym m. in. czołgów Leopard, transporterów Rosomak, moździerzy Rak i wiele, wiele innych. Czas umilą koncerty orkiestr wojskowych. Będzie można poznać wojsko i żołnierzy na licznych stoiskach promocyjnych oraz spróbować prawdziwej wojskowej grochówki.

W każdym województwie pikniki odbędą się w 2 miejscowościach. W województwie śląskim będą to: Czeladź – Park im. Tadeusza Kościuszki, Racibórz – Zamek Piastowski.

Nie tylko pikniki

Poza piknikami w 70 miejscowościach MON uruchomi mobilne punkty rekrutacyjne. Również tam będzie można poznać szczegóły dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i złożyć wniosek. W województwie śląskim punktu znajdują się w następujących miejscowościach:

Chorzów – Centrum handlowe Carrefour ul. Parkowa 20,
Częstochowa – Plac Rady Europy;
Dąbrowa Górnicza – Centrum Handlowe Pogoria ul. Jana III Sobieskiego 6.
Katowice – Katowicki Park Leśny – Dolina 3 Stawów;
Pszczyna – Rynek Pszczyński;
Zabrze – Centrum Handlowe “Platan”, Plac Teatralny 12;
Żywiec – ul. Moszczanicka 9.

Czym jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa?

Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru 3 rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo – dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę). Jeżeli wybierze dobrowolną zasadniczą służbę wojskową to:

przejdzie przez 2 etapy służby – 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany);

będzie mu przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł, ale także: – prawo do urlopu wypoczynkowego, – możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), – prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym, – pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska;

na czas służby będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie;

będzie mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia;

będzie mógł przerwać służbę w dowolnym momencie.

“Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dot. dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Przygotowaliśmy wiele materiałów – informatory, ulotki oraz multimedia. Strona główna – CWCR (wojsko-polskie.pl)” – zachęca MON.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona  Ustawą o Obronie Ojczyzny. Ustawa zawiera dostosowany do współczesnych wyzwań całokształt prawa wojskowego oraz proponuje mechanizmy finansowania jego modernizacji, jak również wskazuje model do osiągnięcia 300 tys. żołnierzy w polskich siłach zbrojnych (250 tys. w jednostkach operacyjnych oraz 50 tys. terytorialsów).

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksander
Aleksander
8 miesięcy temu

Powinna być zasadnicza każdy na pół roku przeszkolenie a kto ,chce dłużej to może zostać tylko na normalnych inteligentnych zasadach nie jak kiedyś koty itp i niektórzy i****i kaprale ja byłem 2 lata naprawdę było super służby na radarach i żadnych ogonów itp.

Rezerwista
Rezerwista
8 miesięcy temu

No popatrz jak to czsy się zmieniły syf zmienił oblicze na bardziej stefanowe:)))