Wydarzenia Bielsko-Biała

Są pieniądze na renowację i zabezpieczenie jedynego takiego kościoła w mieście

Fot. Marcin Płużek

Blisko 3 miliony złotych pochłoną kompleksowe prace konserwatorskie oraz związane z poprawą bezpieczeństwa obiektu w zabytkowym kościele św. Barbary w Bielsku-Białej w dzielnicy Mikuszowice Krakowskie. Inwestycja będzie realizowana w ramach Rządowego Programu Ochrony Zabytków.

Rada Miejska podjęła ostatnio decyzję w sprawie udzielenia dotacji celowej na to zadanie. Przy czym pieniądze na ten cel pochodzić będą z budżetu centralnego. – Wniosek Parafii został rozpatrzony pozytywnie i uzyskał wstępną promesę dofinansowania inwestycji z Banku Gospodarstwa Krajowego – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Kościół św. Barbary to jedyna drewniana świątynia na terenie Bielska-Białej. Wybudowano ją z w drewna modrzewiowego pod sam koniec XVII wieku (aktu poświecenia dokonano w 1690) w miejscu znacznie starszego kościoła (a właściwie dwóch wcześniejszych kościołów). Jego budowniczym był miejski cieśla Piotr Piotrowski. Wzniósł one obiekt o konstrukcji zrębowo-słupowej w dominującym podówczas na tym terenie w budownictwie sakralnym stylu śląsko-małopolskim. Kościół słynie ze swych barwnych barokowych polichromii zdobiących jego wnętrze oraz ołtarza.

Planowane prace remontowo-konserwatorskie mają objąć: przegląd belek więźby dachu, usunięcie zanieczyszczeń, wymianę uszkodzonych gontów, impregnacja pokrycia dachowego oraz pełną renowację polichromii. Poza tym zadanie obejmuje również montaż instalacji systemu sygnalizacji włamań, napadów i pożarów oraz systemu telewizji przemysłowej. Wysokość dotacji stanowi 100% nakładów koniecznych na wykonanie powyższych zamierzeń. Warto nadmienić, iż w połowie zeszłego roku doszło w kościele do eksplozji nagrzanej przez słońce gaśnicy, co doprowadziło do uszkodzenia niektórych elementów jego konstrukcji. W 2021 roku parafia otrzymała od miasta 200 tysięcy złotych dotacji celowej na przeprowadzenie remontu zabytkowej posadzki kamiennej w sobotach i kruchcie kościoła, oraz remontu drogi procesyjnej wokół kościoła wraz z konserwacją zabytkowych, kamiennych płyt nagrobnych.

google_news
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Miki
Miki
3 miesięcy temu

Jeszcze księdza wymienić, na takiego otwartego na ludzi i ich problemy, służącego dobra rada nie filozofa cwaniaka

milion jak to łatwo powiedzieć
milion jak to łatwo powiedzieć
3 miesięcy temu

Super, dotacja celowa 100% bez potrzeby wkładu własnego. Opisany zakres ma kosztować 3 mln zł?, chyba lwia część to koszty renowacji polichromii, ale jaka część?

conductoro
conductoro
3 miesięcy temu

Ksiądz z ambony sugerował ze elektryka musi być zrobiona w pierwszej kolejności w tym pięknym kościele.

ZLeczszyn
ZLeczszyn
3 miesięcy temu

To kościół świętej Barbary w Krakowskich Mikuszowicach nie Komorowicach. Przez chwilę się cieszyłam, że Autor odkrył równie piękny i zabytkowy kościół drewniany w Komorowicach. Niestety, to chochlik.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu
Reply to  ZLeczszyn

Co za różnica, otworzył się worek z finansowaniem pośrednio poprzez gminy renowacji zabytków i otoczenia w ramach niedawno radzenia sobie z problemem bezpośrednio przez kościoły. Nigdy dotychczas pieniądze nie trafiały do uchwalania przez rady miast, gmin.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Czy wiesz ze jesteś podszywaczem?

oczywiste
oczywiste
3 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Dobrze, że się odżegnujesz od komentarza, za mądry jak dla Hermenegildy podszywacza

Rafał
Rafał
3 miesięcy temu
Reply to  ZLeczszyn

Niestety z kościoła komorowickiego praktycznie nic nie zostało, aczkolwiek jest ponownie odbudowany w Krakowie.