Wydarzenia Bielsko-Biała

Spalarnia odpadów w Bielsku-Białej: Debata i „piknik wykluczonych” (ZDJĘCIA i WIDEO)

Zdjęcia, filmy: Artur Jarczok, Marcin Kałuski

Dzisiaj w Bielskim Centrum Kultury rozprawiano głównie o tym, dlaczego spalarnia odpadów powinna powstać. A na placu przed budynkiem tylko o tym, dlaczego mieszkańcy, którzy poczuli się niechciani podczas oficjalnego wydarzenia, nie chcą takiej inwestycji.

W budynku BCK naukowcy Tadeusz Pająk i Marcin Chełkowski, wiceprezydent miasta Piotr Kucia oraz dyrektor Zakładu Gospodarki Odpadami Wiesław Pasierbek tłumaczyli, że budowa spalarni to jedyne racjonalne wyjście z nadchodzącego kryzysu śmieciowego. Że spalarnia byłaby nowoczesna i bezpieczna dla mieszkańców.

W sali „Domu Muzyki” tłumów nie było. Tylko garstka wytrwała cztery godziny dyskusji o szczegółach inwestycji, by doczekać momentu, gdy można było zadawać pytania panelistom. Przeciwnicy budowy skarżyli się, że mieli tylko jednego reprezentanta, a puentą była wypowiedź, że spalarni pod swoimi domami w Wapienicy po prostu nie chcą.

Z kolei pod domem kultury zgromadzili się ci przeciwnicy budowy spalarni, którym nie w smak były warunki organizacji oficjalnego spotkania. Zorganizowali więc „Piknik pominiętych i wykluczonych”. Nie przyciągnął on jednak aż tylu mieszkańców, co wcześniejsza manifestacja w Wapienicy. Pojawiły się za to liczne transparenty i wypowiedzi tych, którzy nie chcą dopuścić do budowy. Wskazywali m.in. na zagrożenia dla zdrowia ludzi, środowiska oraz utratę walorów turystycznych Bielska-Białej.

Współautor:
Artur Jarczok

KB_ceny
Subskrybuj
Powiadom o
guest
46 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda Pierwsza
Hermenegilda Pierwsza
1 miesiąc temu

Leki przestały działać.

Jasiek
Jasiek
1 miesiąc temu

Mamy 21 wiek ale ludzie nadal wieżą w bajki! Instalacja będzie eko nie będzie śmierdzieć w Lipniku, ceny za wywóz śmieci spadną ceny nieruchomości nie spadną, patrzcie na tą inwestycję przez pryzmat zdrowia, zdrowia waszych bliskich, waszych dzieci bo to one przyjmą cały balast tej inwestycji Pożyteczni i****i wypisują komentarze no mają w tym interes. Zapytam, ile jeszcze to miasto bubli przetrwa? To miasto po tej inwestycji dla turystyki umrze to będzie koniec! Mam tylko nadzieję że inicjatorzy kiedyś za tą inwestycję odpowiedzą jak nie finansowo to zdrowiem

Zolii
Zolii
1 miesiąc temu

W tej chwili w Bielsku B miasto składuje około 10tyś ton odpadów rocznie.
Kiedy, nie daj Bóg ruszy spalarnia, pozostanie po tym około 30 tyś ton wysoko toksycznego żużlu każdego roku!
Ludzie pobuda!

Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu

Zwolennicy spalarni – czy uważacie, że tylko nasze miasto ma problem ze śmieciami, a takie Katowice, Chorzów czy Sosnowiec i inne duże miasta śląskiej aglomeracji to już nie? Jakim cudem? Może go skopiujmy? Przecież w tej konurbacji mieszka około 3 mln mieszkańców, więc wytwarzają bez porównania więcej śmieci (nie mówiąc już o przemysłowych) niż małe Bielsko. Więc może jednak mają z tymi śmieciami kłopoty – tylko dlaczego na starannie wybranych, z jak najmniejszą szkodą dla mieszkańców, terenach np. poprzemysłowych, nie budują spalarni dla Śląska? Dlaczego? Są mniej zapobiegliwi niż my i to dlatego my mamy ją budować? Na terenach typowo… Czytaj więcej »

Zbawca
Zbawca
1 miesiąc temu

Może jak tylko Tusk wróci z wczasów w Chorwacji to pomoże mieszkańcom.

Plusy dodatnie
Plusy dodatnie
2 miesięcy temu

Niemcy wreszcie będą mogli legalnie palić swoje śmieci u nas zamiast palić je na składowiskach prowizorycznych rozsianych po całym kraju.

Jadwiga
Jadwiga
2 miesięcy temu

To może przenieśmy śmietnik z jego „ dobrymi” stronami z Lipnika do Wapienicy. A drzewa wytniemy i zalejemy całą dzielnicę betonem. Może wtedy dotrze do ludzi że czasu mamy bardzo mało.

Kriss
Kriss
1 miesiąc temu
Reply to  Jadwiga

Właśnie o tym była mowa…a co Wapienica jest winna powstałemu śmietnikowi na Lipniku? Gdyby takie protesty były robione na Lipniku w momencie powstawania wysypiska jak teraz inicjuje Wapienica przeciwko spalarni to byc może składowisko by na Lipniku nigdy nie powstało. Takie żale można mieć do mieszkańców każdej dzielnicy Bielsko-Białej. Śmieci na Lipnik nie przyjeżdżają tylko z Wapienicy. Ale co tam, lepiej skupić się na zawistnym niszczeniu pozostałych dzielnic miasta niż na szukaniu wspólnych rozwiązań. Ludzie, co z Waszą solidarnością??

Zolii
Zolii
1 miesiąc temu
Reply to  Jadwiga

Jadwiga, przeczytaj przynajmniej wcześniejsze komentarze.Buło już pisane, że wysypisko w Lipniku nie zniknie dzięki spalarni, a jeszcze się powiększy, bo włodarzy nic innego prócz spalarni nie interesuje. To co w Lipniku śmierdzi, czyli organika, nie da się spalić, będzie nadal składowane. Dodatkowo w okół Wapienicy będzie gigantyczne wysypisko rotacyjne.Trzeba tam zwieść 100 tyś. ton śmieci rocznie! Tylko 40tyś. zapewniają gminy Podbeskidzie, reszta musi przyjechać z Polski i zagranicy.Co zostanie do recyklingu ?? Nic Tymczasem wszystkie kraje członkowskie UE ustaliły, recykling na poziomie 55% do 2030 roku.W przypadku braku uzysku do tego stopnia będą kary pieniężne. Skąd gminy będą miały taki recykling,… Czytaj więcej »

Ziuta
Ziuta
2 miesięcy temu

W naszym kraju jest dzisiaj dziewięć czynnych spalarni odpadów. Ruszyły budowy spalarni w Gdańsku i Olsztynie oraz rozbudowa spalarni w Warszawie. Prym w tych miastach wiodą postępowi przedstawiciele ludzkości z Platformy Obywatelskiej takich jak Trzaskowski i Dulkiewicz. Chcemy spalarni w B-B na przekór zacofanym pisiorom.

Zolii
Zolii
2 miesięcy temu
Reply to  Ziuta

Ale to pisowski minister zapalił zielone światło, to było decydujące. Dzięki temu można dziś w Polsce budować spalarnie wszędzie.
“Patriotyzm” po polsku króluje we wszystkich partiach.
Przyzwoitych jak na lekarstwo.Taki klimat.

Konstantynopolitańczykówna.
Konstantynopolitańczykówna.
2 miesięcy temu
Reply to  Zolii

Nie Unia zapaliła zielone światło? Kto przyzwoity niech rzuci kamieniem?

Jasiek
Jasiek
1 miesiąc temu
Reply to  Zolii

To prawda Ozdoba i Kurtyka wiodą prym. Tacy sami święci jak nasi biskupi

Wiktor
Wiktor
2 miesięcy temu
Reply to  Ziuta

Tylko pustak nosi koszulki i plakaty precz z spalarnią wiocha myśli że to jest piec i jeden z nich ładuje do niego śmieci ten teren to dziura przemysłowa na to bałwany.

Zolii
Zolii
2 miesięcy temu
Reply to  Wiktor

Wiktor, dobry tekst do lusterka.
Miłego dnia pustaku.

kuba
kuba
1 miesiąc temu
Reply to  Wiktor

wiktor wiesniaku z wsi lipnik zamknij pysk

Kriss
Kriss
2 miesięcy temu

Najbardziej upokarzające i chyba przykre jest w tym wszystkim to, że mieszkańcy Lipnika zamiast wstawić się w obronie Wapienicy, sami popierają pomysł budowy spalarni, naiwnie wierząc, że to rozwiąże temat smrodu i wysypiska na Lipniku. No raczej nie rozwiąże, bo nie przewiduje się żadnych działań i zaprzestania składowania tam odpadów, a raczej zdegradowanie jeszcze większego obszaru miasta. Bielsko jest pięknym terenem, zwłaszcza Wapienica, spalarnia nie powinna w ogóle powstawać na obszarach tak licznie zaludnionych, w pobliżu terenów turystycznie atrakcyjnych. Ludzie, zamiast się nawzajem biczować, czemu nie możecie solidarnie połączyć sił w temacie ochrony miejsca w którym wszyscy mieszkacie? Powietrze jest… Czytaj więcej »

Zolii
Zolii
2 miesięcy temu
Reply to  Kriss

Trudno sobie wyobrazić sytuacje w jakiej są, a raczej będą obecni lobbyści spalarni w pięknym, zielonym Bielsku.
Wcześniej czy później, nawet najbardziej zmanipulowani, ogłupieni ludzie, odczują skutki tego quana i wszystkie niecne intencje włodarzy się rypną.
Sprawcy mniemają, że wyniosą się do tego czasu na Hawaje?

Konstantynopolitańczykówna.
Konstantynopolitańczykówna.
2 miesięcy temu
Reply to  Zolii

Byłam na Maui, spalarni nie widziałam.

Jadwiga
Jadwiga
2 miesięcy temu

A śmieci poza terenami dla turystów też nie bo czas spędzamy tylko tam gdzie jest „pięknie”. Reszta a więc i śmietniki są dla „hołoty”. A może wycieczka na oceaniczną wyspę śmieci

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
1 miesiąc temu
Reply to  Jadwiga

Potrafią śmieci też być wyrzucane na plażę, i tego widoku nie było. Co robią ze śmieciami jak to wyspa z dala od lądu a przecież ludzi tam ponad 100 tys.? Hermenegilda zapewne odpowie.

Ekologia
Ekologia
2 miesięcy temu

Jak ludzie ogranicza produkcję śmieci to nie trzeba będzie spalarni. Niestety ręce opadają każdy owoc w markecie do foliowki jogurciki też i koniecznie woda w pecie. Są dostępne już rozwiązania wielorazoweTrzeba naciskać na producentów żeby zmienili sposób pakowania i produkcji. A najważniejsze to zacząć od siebie i nie kupować rzeczy złej jakości. Wysypiska nie są z gumy!!!

Zolii
Zolii
2 miesięcy temu
Reply to  Ekologia

100 % ” Trzeba naciskać na producentów żeby zmienili sposób pakowania i produkcji.” Tego muszą dokonać, wymusić władze lokalne i krajowe.Ustawy, prawo!! Trzeba pomyśleć i wziąć się do pracy, wysilić, a spalarnia? Leciutko i bogato….dla niektórych. Na zachodzie zamyka się spalarnie budowane dekady temu. Chiński rynek przyjmowania odpadów skończył się. Gdzieś nadmiar śmieci trzeba będzie wysyłać. Polska, Ukraina, Litwa, sierotki ignorantów doskonale nadają się do tego. Pisowski minister dał zielone światło, praktycznie można budować wszędzie. Reszta lokalnych decydentów z innych opcji nie w ciemię bita. Dawaj, budujemy.Liczy się interes (wybrańców). Zdrowie, bezpieczeństwo i świadomość rodaków?? A kto by się tym… Czytaj więcej »

Konstantynopolliczówna
Konstantynopolliczówna
2 miesięcy temu

Witam wszystkich, trochę przyspalam, o czym dzisiaj dyskusja, chętnie się wypowiem jako spec od wszystkiego, dzisiaj czuje dobrą aurę a leki mam super dobrane.

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
2 miesięcy temu

To, że masz leki super dobrane, podszywacz, nie jest tak ważne jak odpowiedź na pytanie czy leki dadzą radę się dobrać do Ciebie. Śmiem wątpić, bardzo gruba skóra wszędzie.

Konstantynopolitańczykówna Hermenegilda Pierwsza
Konstantynopolitańczykówna Hermenegilda Pierwsza
2 miesięcy temu

Twoje posty nic kompletnie nie wnoszą do dyskusji, szkoda że marnujesz czas internautów. Nastepnym razem postaraj się napisać coś wartościowego a jeśli nie masz nic ciekawego do powiedzenia to wykorzystaj szanse zeby milczeć.

Konstantynopolitańczykówna.
Konstantynopolitańczykówna.
2 miesięcy temu

Nie mogę, jestem z natury gadatliwa a to cnota niewieścia.

Zolii
Zolii
2 miesięcy temu

W środku BCKu było trzy razy mniej ludzi niż na zewnątrz.Miasto robi sobie sobie ustawki!!

Beata
Beata
2 miesięcy temu
Reply to  Zolii

Niestety, byłam i widziałam przed BCKiem było mało osób, po co takie bzdury ?

Zolii
Zolii
2 miesięcy temu
Reply to  Beata

Widzisz ilu ludzi jest w BCKu? Po takiej miastowej agitce, kłamliwej propagandzie za setki tysięcy NASZYCH podatków,łącznie z kupieniem głosu gwiazdy polskiej telewizji przyrodniczo, ekologicznej, pani Czubównej ?
Wstyd Czubówna, wstyd …
Tłumienie i lekceważenia strony przeciwnej ???
Bzdury?? Gratuluje dobrego humoru i radosnej ignorancji.

edi
edi
2 miesięcy temu

Śmieci z wapienicy nie odbierać albo podnieść 5 X opłaty ta dzielnica koło fabryki domów i jak 80% wapienicy to syf przemysłowy ale ludziska coś kumają tylko nie wiadomo co.

Zolii
Zolii
2 miesięcy temu
Reply to  edi

edi nie kuma, że nic nie kuma.

Karol
Karol
2 miesięcy temu

Jednak na temat lokalizacji spalarni w Wapienicy powinni wypowiadać się jej mieszkańcy.

Napisołem
Napisołem
2 miesięcy temu
Reply to  Karol

Niby logiczne, ale np. co mają powiedzieć Ci, którym pod oknem drogę wybudują aby mieszkańcy Wapienicy mogli wygodnie do posesji dojechać? Może zapytasz o zdanie mieszkańców tej dzielnicy w której wybudować trzeba będzie nowe wysypisko, bo te w Lipniku jest coraz bliżej max wypełnienia w tym i ze śmieciami z Wapienicy.

Zolii
Zolii
2 miesięcy temu
Reply to  Napisołem

Wysypisko w Lipniku nie zniknie,! Nie da się spalić tego co gnije i najbardziej śmierdzi.
Będzie gigantyczne wysypisko koło spalarni z ton śmieci dowożonych non stop.(100 tysięcy ton rocznie !! Tylko 40 % z aglomeracji podbeskidzkiej, czyli powiat Cieszyński, Bielski i Żywiecki.Resztę muszą sprowadzić z zewnątrz!!)
Przecież nie wsadzą tego od razu z samochodów do kotła.Musi być też zapas, aby broń boże, nie zabrakło.Spalarni nie można zatrzymać.

Zolii
Zolii
2 miesięcy temu
Reply to  Karol

Mniemanie, że skutki spalarni odczuje tylko Wapienica jest naiwne. Inni się cieszą, że”nie u nich”.
To reakcja jak dziecka z rodziny dysfunkcyjnej; Tatuś znęca się nad Marysią, to Staś ma spokój.
Takim dysfunkcyjnym społeczeństwem jesteśmy, niestety.

Ola
Ola
2 miesięcy temu
Reply to  Karol

Ale oni nic sami nie kumaja tylko słuchają idiotów brudasów eko

Konstantynopolliczówna
Konstantynopolliczówna
2 miesięcy temu

Jeśli wykluczeni nie chcą spalarni pod swoimi domami, wygląda na to że trzeba przenieść domy z dala od spalarni.

Ela
Ela
2 miesięcy temu

Zakazać palenia węglem i po sprawie.

Zolii
Zolii
2 miesięcy temu
Reply to  Ela

Palenie węglem to zupełnie inna sprawa, śmieci przez to nie ubędzie.
Ludzie będą palili śmieciami tym bardziej.

Zolii
Zolii
2 miesięcy temu

Oj naiwny, naiwny :):) Musieliby się wynieść w promieniu co najmniej 15 kilometrów! Czyli Bielsko również.
Jeżeli inwestor i miasto zapłaci mieszkańcom wysokie odszkodowania, jak to miało miejsce w Krakowie, czemu nie? Tyle, że w Krakowie właścicielom tamtych gruntów i kilku domów pasowało. I tak już mieli od dawien , dawna w pobliżu koksownie,hutę i cementownie.

Zolii
Zolii
2 miesięcy temu
Reply to  Zolii

Poza tym, nie da się porównać terenów przemysłowych/księżycowych w Krakowie po hucie Lenina z górzystymi, zielonymi terenami Wapienicy i okolic.
Ludzie!! Trochę wyobraźni !!

Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu
Reply to  Zolii

No właśnie! Dlatego gadanie, że tam wartość nieruchomości nie spadła, jest po prostu śmieszne – od dawna miały już określoną, niższą niż gdzie indziej wartość. Wysyłanie dioksyn i innych trujących substancji na tereny Starego Bielska, Jaworza, Międzyrzecza na pewno bedzie mieć wpływ na wartość nieruchmmości na tych terenach – jeżeli by w kategoriach materialnych na to patrzeć. Ale to najmniejszy problem. ZDROWIE NIE MA CENY!

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
2 miesięcy temu
Reply to  Zolii

Jest inne wyjście: zmienić społeczeństwo. A może pobudować koksownię, hutę i cementownię (?).