Porady i inspiracje

Sprawdzone metody osuszania budynków

Podwyższony poziom wilgoci jest to bardzo złe zjawisko, które może przyczynić się do uszkodzenia twojego domu. Za winne możesz uznać nieprawidłowe wykonanie izolacji poziomej fundamentów lub ścian. Podwyższony poziom wilgoci może także wpływać niekorzystne na zdrowie mieszkańców. Tego typu elementy domu w takiej sytuacji mogą być dobrym środowiskiem dla grzybów. 

Przyczyny powstawiania wilgoci w mieszkaniu oraz domu

Wpływ na pojawienie się wilgoci w mieszkaniu oraz domu może mieć źle wykonana wentylacja pomieszczeń. W nowoczesnych domach ze względu na różnorodność temperatur, jakie panują na dworze okna oraz drzwi są niezwykle szczelne i jedynym miejscem do odprowadzenia wilgoci jest wentylacja dlatego więc jej sprawność powinna być jak najwyższa. Najbardziej narażone na wilgoć są pomieszczenia takie jak: łazienka, kuchnia oraz sypialnia. W tym przypadku samo osuszanie może być niewystarczające. Konieczne będzie także usprawnienie systemu wentylacyjnego. Kolejnym powodem powstawania wilgoci może być słaba izolacja pozioma przeciwwilgociowa oraz przeciwwodna fundamentów. Duża ilość opadów doprowadzi do podniesienia wód gruntowych czego efektem będzie podniesienie się poziomu wilgoci w budynku. W takim przypadku trzeba osuszyć fundamenty i utworzyć dodatkową izolację. Tego typu działania zapewnią Ci ochronę przed niszczącą wilgocią. Bardzo częstą przyczyną powstawania wilgoci jest także złe wykonanie lub brak izolacji termicznej, ponieważ na zimne ściany oddziałuje ciepłe powietrze, które pochodzi z ogrzewania zamontowanego wewnątrz budynku. W ten sposób na ścianach skrapla się para wodna dzięki temu na budynku w bardzo szybkim czasie pojawia się wilgoć na ścianie. Osuszanie murów powinniśmy połączyć więc z wykonaniem termoizolacji. Ostatnio jednak najczęstszą przyczyną zawilgocenia budynku jest jego zalanie. Dochodzi do niego przeważnie w piwnicy pod poziomem gruntu. 

Osuszanie ścian wewnętrznych – najpopularniejsze sposoby 

Nieinwazyjne osuszanie ścian nie wymaga od Ciebie dużych nakładów finansowych, a jego największą zaletą jest brak ingerencji w ściany budynków. Do najpopularniejszych metod osuszania możemy zaliczyć więc:

Nagrzewanie pomieszczeń – podwyższona temperatura idealnie sprawdza się podczas suszenia ścian. Metoda ta polega na zwiększeniu poziomu ciepłoty do max 35 stopni. W ten sposób znajdująca się na ścianie wilgoć zaczyna parować. W momencie, gdy posiadasz skuteczny system wentylacji to nagromadzoną parę wodną z łatwością odprowadzisz z pomieszczenia, zmniejszając poziom zawilgocenia W ten sposób dochodzi do osuszania murów wewnętrznych.  Musisz jednak wziąć pod uwagę to, że tego rodzaju osuszanie ścian działa tylko na wilgoć znajdującą się w domu. Nie zda ona egzaminu w przypadku murów znajdujących się na zewnątrz. W wyniku nagrzewania wilgoć może wchodzić głębiej w ścianę, a po ustabilizowaniu temperatury wychodzi ponownie na powierzchnię. Dlatego nagrzewanie pomieszczeń nie jest najczęściej zalecanym sposobem do osuszania. Możesz jednak z niej skorzystać, gdyż metoda ta jest bezproblemowa, a jej cena niska. 

Osuszanie kondensacyjne – to kolejna metoda nieinwazyjnego zmniejszania poziomu wilgoci we wnętrzach budynków. Osuszanie kondensacyjne polega na skropleniu pary wodnej, która unosi się w danym pomieszczeniu. W ten sposób  jesteśmy w stanie obniżyć poziom wilgotności powietrza. W ten sposób znajdująca się w domu wilgoć ulega stopniowemu odparowaniu, a ściany osuszeniu. Takie prace mogą być wykonane przy użyciu profesjonalnych osuszaczy. Specjalny wentylator znajdujący się w  urządzeniu ma za zadanie wtłoczyć powietrze do komory chłodzącej. W wyniku czego dochodzi do procesu kondensacji. Następnie skroplona woda ucieka przez kanalizacje na zewnątrz budynku, a osuszone powietrze ponownie wraca do obiegu.

Osuszanie mikrofalowe – to wydajny sposób na odwilgocenie i osuszanie budynków. Działanie fal mikrofalowych przyczynia się do tego, że wilgoć znajdująca się w domu stopniowo przekształca się w parę wodną. Osuszanie ścian wykonuj w momencie gdy w pomieszczeniu pracuje wydajna wentylacja, której zadaniem będzie odprowadzenie nadmiaru pary wodnej. Za pomocą mikrofalowego osuszania możemy również zmniejszyć wilgoć, która znajduje się w  ścianach budynku. Fale docierają do głębszych warstw muru i odprowadzają z nich wilgoć. Minusem jednak tej metody jest wysoka cena, jaką musisz zapłacić za usługę. Dodatkowo warto zaznaczyć, że fale mikrofalowe są szkodliwe dla zdrowia. Dlatego zapomni o korzystaniu z osuszonego pomierzenia przez minimum 24h.

google_news