Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Na czasie Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Sprzęt strażacki na każdą okazję

Wyposażenie bojowe strażaków to zarówno podstawowe narzędzia, jak i zaawansowany sprzęt. Dostosowuje się go do rodzaju zdarzenia, na które wzywana jest jednostka. Jak wygląda taki ekwipunek?

Niektóre źródła donoszą, że Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie pod względem liczby strażaków. Cieszą się oni największym szacunkiem i zaufaniem wśród innych służb mundurowych. Gdy zajdzie taka potrzeba, na wsparcie naszych zuchów mogą liczyć również inne państwa. Czasami więc o ich wyczynach mówią zarówno media krajowe, jak i zagraniczne. Nie mniej nie tylko hart ducha i umiejętności świadczą o jakości pracy strażaków, ale także coraz lepsze wyposażenie bojowe. Przyjrzyjmy się jego najważniejszym elementom.

Różne wymagania sprzętowe

Ekwipunek strażacki różni się od siebie w zależności od rodzaju wykonywanych czynności. Inne podejście oraz rodzaj zabezpieczeń stosuje się przy gaszeniu pożaru, a inne przy usuwaniu trujących chemikaliów. Dlatego termin „sprzęt strażacki” jest bardzo ogólny, gdyż możemy wyróżnić jego wiele rodzajów. Jest wśród nich m.in. sprzęt tnący, podnoszący, burzący, rozpierający czy specjalistyczny. Wśród wymienionych elementów nie może zabraknąć absolutnej podstawy wyposażenia, czyli ekwipunku podręcznego. Obejmuje on przede wszystkim odzież, specjalny kask, a także obuwie ochronne. Dodatkowo każdy strażak posiada pas bojowy, który umożliwia podpięcie liny, a także najpotrzebniejszych narzędzi, pomocnych w realizacji konkretnego zadania. Niezbędnymi dodatkami zaliczanymi do sekcji podręcznych są także noże, topory, wytrychy, latarki czy komunikatory. Wyposażenie musi ochronić strażaka przed czyhającymi niebezpieczeństwami i zapewnić odpowiednią mobilność. Wysokiej jakości sprzęt oferuje lider rynku Rossenbauer. W sytuacjach, gdzie nie może być kompromisów, wyposażenie odgrywa kluczową rolę. Przykładowe modele wyposażenia znaleźć można na https://strefa998.pl/545-rosenbauer.

Zadania specjalne

Wypadek samochodowy, w którym doszło do zakleszczenia kierowcy, to sytuacja wymagająca szybkiego działania. W jego uwolnieniu pomóc może siekierołom lub nożyce pneumatyczne, pozwalające na przecięcie elementów uniemożliwiających wydostanie się poszkodowanego na zewnątrz. Sprzęt pozwala także rozciąć kable i łańcuchy, które stanowią przeszkodę w dotarciu do celu. Ekwipunek burzący to zespół narzędzi, które umożliwiają wyburzanie ścian, innych trudnych przeszkód, a nawet całych kondygnacji. Wyróżnić można różne rodzaje bosaków, ale także liny, piły tarczowe do stali i betonu oraz kotwice strażackie. W sytuacji, gdy droga dotarcia do poszkodowanych jest zablokowana, a ingerencja np. w konstrukcję budynku mogłaby spowodować jego zawalenie, używa się sprzętu podnoszącego. Dzięki niemu przenosi się ciężkie i duże obiekty, z którymi człowiek nie poradziłby sobie. Do tego grona zalicza się dźwigi mechaniczne, poduszki pneumatyczne i lewary. Wśród sprzętu rozpierającego duże znaczenie mają wspomniane już nożyce pneumatyczne. W tym gronie znajdą się również rozpieracze cylindryczne czy siłowniki. Z kolei do specjalistycznego wyposażenia strażackiego zaliczyć można m.in. sprzęt alpinistyczny, nurkowy, oddymiający czy oświetlający. Wszystkie wspomniane maszyny i urządzenia pomagają w ratowaniu ludzkiego życia.

Detale, które mają znaczenie

Sprzęt stosowany w różnego rodzaju akcjach, ale także ubiór strażaka, muszą spełniać rygorystyczne normy. Producenci nieustannie pracują nad podniesieniem jakości oferowanych narzędzi i strojów, których używa się podczas akcji. Rossenbauer oferuje wiele rozwiązań, które zapewniają strażakom bezpieczeństwo. Dużą uwagę przywiązuje się do tworzyw używanych do szycia kombinezonów, ale także rękawic czy obuwia. Dla przykładu te ostatnie są specjalnie wzmacniane elementami stalowymi, aby nic nie wbiło się ratownikowi w nogę, a także chroniło stopę przed zmiażdżeniem. Ponadto specjalny system BOA odpowiada za wiązanie butów i ma zalety sznurowadeł oraz zamka. Jest on bardziej praktyczny i lżejszy, przez co odciąża but, a to poprawia mobilność i komfort pracy.

Sprzęt strażacki obok wiedzy, umiejętności i doświadczenia stanowi niezbędną podstawę w każdej akcji. Nawet te na pozór proste zadanie może okazać się wymagające. Dlatego jednostka ruszająca na akcje musi być odpowiednio uzbrojona, co pozwala dostosować się do realiów zastanych na miejscu zdarzenia. Nie mniej kluczowy w pracy strażaka, jest sprzęt, który ratuje ludzkie życie. Nie ma w tej sytuacji żadnych kompromisów. Warto więc postawić na jakość i sprawdzone rozwiązania.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments