Wydarzenia Cieszyn

Starosta cieszyński: Nie udało nam się pokonać koronawirusa

Fot. Z archiwum Starostwa Powiatowego w Cieszynie

Mieczysław Szczurek, starosta cieszyński przedstawił swoje stanowisko dotyczące wprowadzenia strefy żółtej w naszym regionie. Zaapelował także do mieszkańców o przestrzeganie ministerialnych obostrzeń.

– “Wiem, że Mieszkańcy Powiatu Cieszyńskiego są świadomi poważnego zagrożenia, jakim jest pandemia patogenu SARS-CoV-2, który doprowadza do groźnej choroby zakaźnej COVID-19. Widzę, jak bardzo wszyscy troszczą się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, za co Wam serdecznie dziękuję! Niestety, pomimo tego, co udało się nam w walce z COVID-19 wspólnie osiągnąć, w dalszym ciągu istnieje realne zagrożenie wynikające z trwającej pandemii. W związku z powyższym, w czwartek (6.08.2020 r.) Minister Zdrowia opublikował listę powiatów, w których wracają obostrzenia. Na ministerialnym wykazie powiatów znalazł się również powiat cieszyński, zakwalifikowany na chwilę obecną jako tzw. „żółta strefa”. Powyższa lista powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. Lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia, będzie poddawana bieżącej analizie i będzie się zmieniać, planuje się jej modyfikację dwa razy w tygodniu.

Podsumowując – od soboty, 8 sierpnia 2020 r. Minister Zdrowia w związku ze wzrostem liczby zakażeń wprowadza w powiecie cieszyńskim regionalne obostrzenia tzw. „żółtą strefę”, dlatego postanowiłem zaapelować do wszystkich mieszkańców o przestrzeganie wprowadzonych kolejnych obostrzeń. Proszę Was o zachowanie dystansu społecznego oraz zakładanie maseczek w przestrzeni publicznej. Przypominam również, że jeżeli przemieszczacie się do powiatu, oznaczonego jako „strefa czerwona”, należy sprawdzić, jakie aktualnie tam zostały wprowadzone obostrzenia, by móc się do nich dostosować.

Z czym wiąże się wprowadzenie „żółtej strefy” w naszym Powiecie? Zostaną wprowadzone dodatkowe ograniczenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

W związku, z tym, że zagrożenie zakażeniem się patogenem SARS-Cov-2 jest ciągle bardzo realne, proszę wszystkich Mieszkańców oraz turystów przebywających na terenie powiatu cieszyńskiego o zachowanie rozsądku, rozwagi, ale przede wszystkim odpowiedzialności za drugiego człowieka! Jeżeli to możliwe, nadal ograniczajcie wizyty w miejscach, w których mogą się gromadzić liczne skupiska ludzi! Przypominam, że wspólnie możemy uniknąć zakażenia się koronawirusem, m.in. zakładając maseczki i utrzymując dystans społeczny. Co ważne, należy również na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia” – pisze w swoim stanowisku Mieczysław Szczurek.

I apeluje – Jeżeli dostrzeżecie u siebie lub u swoich bliskich niepokojące objawy, takie jak podwyższona temperatura, kaszel, duszności lub mieliście albo mogliście mieć kontakt z osobą, która jest lub mogła zostać zakażona koronawirusem, w pierwszej kolejności telefonicznie skontaktujcie się ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Cieszynie lub zgłoście się do najbliższego oddziału zakaźnego np. Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jurek
Jurek
1 miesiąc temu

a co mówił pinikio Morawiecki – wirusa już nie ma, on jest już słaby

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Co jest w stanowisku starosty? Powtórzył za rządem zasady oznaczania powiatów kolorami i zaapelował do mieszkańców, którzy są świadomi poważnego zagrożenia i się dobrze chronią. Mieszkańcy z kolei zwracają uwagę na beztroskę przyjezdnych ale tutaj już nie ma rady. Nie udało nam się pokonać koronawirusa ale czy jest plan działania aby pokonać? Testy to tabu z zakupionych aparatów?

Starostka ?
Starostka ?
1 miesiąc temu

Škoda mluvit.

Piotr
Piotr
1 miesiąc temu

To trzeba brać naukę od morawieckiego i dudusia oni opanowali jak na Białorusi widzi tu ktoś wirusa było 200 chorych teraz 800 to jest spadek i wygrana ciemnoty jak 27-1.