Porady i inspiracje Cieszyn

Strumień: Propozycje na spacer z kijkami.

To sport dla każdego. Nie liczy się wiek, kondycja czy waga – wystarczą kijki, aby móc ruszyć w trasę. Nordic walking, bo o nim mowa, zdobywa coraz więcej entuzjastów. Gmina Strumień postanowiła więc przygotować kilka malowniczych tras na udany spacer po zdrowie.

Każdy z trzech opracowanych szlaków swój początek ma w Drogomyślu. Przygotowano trzy stopnie trudności.

Trasa 1

Długość trasy: ok. 8 km

Czas przejścia: ok. 1,5 h

Oznakowanie: kolor zielony

Trasa zielona ma swój początek na boisku w Drogomyślu i prowadzi nas malowniczymi ścieżkami wokół stawów. W czasie marszu możemy spotkać ptactwo wodne, np. czaple siwe, ślepowrony, perkozy dwuczube, mewy, kormorany czarne, bociany białe. Ponadto w zaroślach i łąkach możemy usłyszeć piękny śpiew słowików lub skowronków i stukot dzięciołów czarnego, zielonego, dużego. Przy stawach spokojnie można odpocząć i popatrzeć na ryby. Jest to trasa typowo przyrodnicza, nie wymaga dużego wysiłku, natomiast daje ogromną przyjemność obcowania z naturą.

Trasa 2

Długość trasy: ok. 12 km

Czas przejścia: 2,5 h

Oznakowanie: kolor czerwony

Trasa czerwona również zaczyna się na boisku w Drogomyślu i wiedzie w kierunku rzeki Wisły i jej dopływu Knajki. Przechodzi się koło starych zabudowań folwarcznych. Spacerkiem idziemy w kierunku wałów na Wiśle, w stronę Ochab. Nad Wisłą możemy zauważyć ślady żerowania bobrów, a przy odrobinie szczęścia zobaczyć możemy przelatującego bociana czarnego. Dalej przechodzimy koło harcówki Beskidzka Koliba, aby dotrzeć w rejon kładki i przejść na drugą stronę Wisły. Spokojnym spacerkiem przechodzimy w kierunku dzielnicy Ochaby Baranowice i koło starych zabudowań stadniny idziemy w kierunku Pruchnej przysiółka Knaj, gdzie przy dobrej widoczności możemy podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego. Wędrując w kierunku Drogomyśla, mamy możliwość skorzystania z odrobiny cienia w knajskim lesie.

Trasa 3

Długość trasy: ok. 17 km

Czas przejścia: 3,5 godz.

Oznakowanie: kolor czarny

Trasa czarna zaczyna się przy boisku. Przechodzimy obok kościoła ewangelicko-augsburskiego wzniesionego w latach 1788-97 i idziemy w kierunku drugiego obiektu sakralnego, kościoła katolickiego pw. MB Częstochowskiej konsekrowanego w roku 1969. Ulicą spokojną w kierunku ulicy Widokowej przechodzimy do miejscowości Mnich w gminie Chybie. Po drodze widzimy staw Hylyński oraz Beskidy. Spokojnym spacerkiem podążamy w kierunku Strumienia przez park z fontanną solankową i rynek z malowniczymi kamieniczkami i najstarszym na Śląsku Ratuszem. Wracamy ulicami Brzegową, Pasieczną, Kolejową i Wiejską do Drogomyśla, gdzie na terenie boiska kończymy marsz.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments