Wydarzenia Sucha Beskidzka

Sucha: W nowy rok z budżetem

Fot. Pixabay

Podobnie jak w poprzednich latach Sucha Beskidzka wchodzi w nowy rok z uchwalonym przez radnych miejskich budżetem. Tegoroczny przewiduje solidny deficyt, co jest wynikiem realizowania przez gminę najbardziej kosztownej w jej historii inwestycji.

Dochody Suchej Beskidzkiej mają w tym roku wynieść nieco ponad 56 mln zł, a wydatki przekroczą 64,3 mln. Przekraczający 8,2 mln deficyt zostanie pokryty przychodami pochodzącymi z zaciąganych kredytów i pożyczek. Po stronie wydatków bieżących zapisano 41,2 mln, z których aż 14 mln pochłonie utrzymanie sieci szkół i przedszkola, a 11,3 mln zarezerwowano w dziale Rodzina, obejmującym przede wszystkim wypłatę świadczeń społecznych.

Na wydatki majątkowe, czyli na inwestycje przewidziano ponad 23,1 mln. Z tej puli zdecydowaną większość środków gmina wyda na dokończenie budowy Centrum Kultury i Filmu im. Billy Wildera. Na ten cel przeznaczono 15 mln zł, z których 3,3 mln gmina uzyskała ze środków unijnych, 513,6 tys. z budżetu państwa, a pozostałe 11,1 mln musiała zdobyć sama. Dalsze 450 tys. kosztować będzie wyposażenie placówki.

Duże środki przeznaczono także na budowę i remonty dróg i chodników. W planach jest budowa drogi gminnej, która połączy ul. Szpitalną z Kościelną (2 mln, z których 998,2 tys to dotacja, a po 499,1 tys. wyłożą gmina i powiat), a także przebudowa ulic Salówka (70 tys.), bocznej od ul. Kamienne (60 tys.), modernizacja ulic Podksięże-Starostówka (80 tys.), Kolejowej (200 tys.) i Radosnej (65 tys.), na remonty na pozostałych drogach i chodnikach musi wystarczyć 200 tys., a 100 tys. na rozbudowę sieci oświetlenia ulicznego. Natomiast 300 tys. to koszty prac prowadzących do rewitalizacji rynku.

Kontynuowane będą przedsięwzięcia mające na celu szeroko rozumianą ochronę środowiska. Na dotacje celowe na wymianę źródeł ciepła na ekologiczne wydane zostanie 420 tys., a na termomodernizację budynków w ramach projektu Stop Smog – 500 tys. Na ul. Kamienne za 900 tys. wybudowana będzie sieć kanalizacyjna, a 100 tys. gmina wyda na budowę na jej terenie sieci wodociągowych i studni głębinowych.

Rajcy nie zapomnieli o służbach ratunkowych. Wesprą zakup radiowozu (15 tys.), zawodową straż pożarną (6 tys.), a OSP Błądzonka przekażą 350 tys. na zakup samochodu. Nie zabraknie także inwestycji w infrastrukturę sportową i rekreacyjną. Najkosztowniejsza będzie rewitalizacja Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji – 1,5 mln. W planach są jeszcze modernizacje i doposażenie placów zabaw (30 tys.), budowa skateparku (80 tys.).

– Dla mnie jest to dziewiętnasty budżet, który przygotowaliśmy i przyznam, że był on najtrudniejszym z dotychczasowych. Złożyło się na to wiele czynników, jednym z podstawowych są wcześniej podjęte decyzje dotyczące ogromnego zadania inwestycyjnego czyli budowy Centrum Kultury i Filmu, ale przecież ta lista zadań inwestycyjnych jest długa bo zawiera aż 33 pozycje. W tym przypadku jednak mieliśmy pełną świadomość, że będzie to dla nas ogromny wysiłek. Natomiast zagrożeniem nieprzewidywalnym dla budżetu są ruchy rządu, który mam wrażenie, nie jest sojusznikiem samorządów .Niestabilność przepisów w zakresie obciążań finansowych, obarczanie samorządów nowymi zadaniami, na które nie ma pełnego finansowania, czego przykładem są zadania oświatowe ,gdzie płace nauczycieli zostały zwiększone o blisko 10% zaś subwencja oświatowa, którą otrzymaliśmy jest wyższa zaledwie o 3%. Co to oznacza dla budżetu miasta łatwo można się domyślić. Podniesienie płacy minimalnej oraz ustawowe zmiany w zakresie podatku PIT pozytywnie wpływają na sytuację finansową pracujących osób, ale w dużej części realizowane są kosztem samorządów. Tylko w wyniku samych zmian podatkowych szacuję, że do naszego budżetu może wpłynąć ok 1.2 – 1,5 mln złotych mniej. Wszystko to świadczy o tym, że realizacja przyszłorocznego budżetu będzie dla nas dużym wyzwaniem, wymagającym na każdym etapie wzorowej współpracy. Nie da się tez wykluczyć, że w ciągu roku zajdzie konieczność ograniczenia wydatków, wydłużenia terminu realizacji inwestycji lub zwiększenia deficytu. Ze swej strony zapewniam Państwa, że dołożymy wszelkich starań, aby to co od nas zależy było wykonywane z najlepszą starannością i tak jak do tej pory na wysokim poziomie – skomentował przedstawiony przez siebie budżet burmistrz Stanisław Lichosyt.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu

Trudno nazywać spory deficyt solidnym. Solidny byłby budżet zrównoważony. Pokrywanie deficytu zaciąganiem pożyczek, kredytów to nic innego jak zadłużanie. Nic nowego, tak robi większość gmin żyjąc na kredyt.